Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Black Mirror
  Üye Eleştirileri
  Basın Eleştirileri
  Ortalama puan
  4,3
  155 Puanlama ve 7 Eleştiri
  dağılımı 7 Eleştiri notla
  5 Eleştiri
  2 Eleştiri
  0 Eleştiri
  0 Eleştiri
  0 Eleştiri
  0 Eleştiri
  Black Mirror hakkında görüşlerin ?
  Ugur T
  Ugur T

  Takip Et! 313 Takipçi 667 Eleştirisini Oku

  5,0
  29 Mayıs 2018 tarihinde eklendi
  evet, konumuz üç bölümlük zaten bu ingilizlerden dizi denince korkacaksın arkadaş. 100 yıllık sherlock holmes’u bile, öyle böyle yine üçer bölümlük dizilerle gözümüze sokmadılar mı? hiç ama hiç bu kadar etkileyici olacağını tahmin etmemiştim her bölümünde farklı bir über yaratıcı senaryonun işlendiği muazzam dizi. ultra teknolojik olaylardan bahsedilen bölümlerinde bile olayın bilim-kurgu kısmına, teknik boyutlarına girmeden, olası insan psikolojisini ve insan ilişkilerini vurucu bir şekilde anlatan 3 sezonluk şaheser. bu tarz bir diziyi yazmak için sadece geleceğe yönelik teknolojik bir öngörü yeterli olmaz. black mirror'ı diğer masalsı sci-fi dizilerinden filmlerinden ayıran en temel şey, sosyolojik ve toplumsal bilgiyide içinde bulundurması. insanların özündeki rekabetçiliği, bireyciliği gösterebilmeleri. 1. sezon 2. bölümünde zenci arkadaşımızın hayatın saçmalığını, insanların bu saçmalığa gözü kapalı inanmasından doğan bıkkınlığını dile getirmiştir, ancak bu gerçekçi dile getirişi bile sistem kendi avantajına kullanmayı bilmiş ve adamın ''içten'' konuşmasını, kendi ''yapay''lığına alet ettirmiş, çıkarı için kullanmıştır. gerçek hayatta da böyle değil mi? kafamda hayatın umutsuzluğuna dair en önemli sorunlardan birine resmen parmak basmış adamlar. günümüz gazetecilerin, sistemde olan yanlışları, kendileri de o yanlışlara hizmet ettikleri için ( cnn programcıları, spikerler, gazeteciler, genel olarak ana akım medya) dünyada ki sıkıntıyı farklı bir yöne kaydırmaları, dünyada ki savaşların temel nedeni olan kapitalist düşünceyi, açlığın, fakirliğin hatta ve hatta tecavüzlerin ( bu konu genel olarak toplum tarafından yetersizliğe, saygın olamamaya itilmiş insanların, değersizleşmesi ve o ortamlarda birbirlerini etkilemeleri) asıl nedenini konuşamıyorlar. birer aydın olarak karanlık'a hizmet ediyorlar. bu bölümde de onu gördüm. çıkarcılığa karşı olmanın ana nedeni ahlakçı, doğrucu bir insan tipi olmaktan çok, kendi çıkarın için çıkarcı insanları hedef almak olduğunu gösteriyor. 3. bölümde apayrı bir bölümdü, yine birey analizlerinin ve gelecek yorumunun harmanlandığı çok güzel bir bölümdü. hiç öyle romantizme kaptırmadan, yapay insan hareketlerine yer vermeden gerçekci bir şekilde bir insanın ne denli yalan söyleyebileceğini gösterdi. çok güzel insanın beyin limitlerini zorlayan çok aşırı dozda post-modern bulduğum dizi. resmen izledikten sonra dimağımda metalik bir şuur algısı yaratıyor. mekanik/elektronik/mekatronik/genetik gibi disiplinlerin hepsi istisnasız bir biçimde kusursuzca kurgulanmış insanoğlunun, teknolojiyi ne kadar geliştirirse geliştirsin mevzu bahis içgüdüleri olunca bir anda ilkel zamanlarındaki haline döndüğünü, evrim geçirenin bilgi ve bu bilgiye dayanan teknoloji olduğunu ve insanın aslında pekte bir evrim geçirmediğini, insanı, insana değişik bir perspektif sunarak anlatan son zamanlar da izlediğim en futuristik ve en başarılı dizi..izleyin izlettirin 10 üzerinden 10
  pembeoje
  pembeoje

  Takip Et! 46 Takipçi 330 Eleştirisini Oku

  5,0
  27 Ocak 2016 tarihinde eklendi
  değişik, ilgi çekici, bir sonraki bölümü sabırsızlıkla bekleten muhteşem dizi.. sıkılmadan bir solukta bitiyor.
  Hande Kara
  Hande Kara

  Takip Et! 9 Takipçi 10 Eleştirisini Oku

  4,0
  26 Aralık 2012 tarihinde eklendi
  Black Mirror geçtiğimiz aralık ayında İngiliz Channel 4 kanalında yayınlanan 3 bölümlük bir mini dizi. Evet dizi ama, tüm bölümleri birbirinden bağımsız birer kısa film adeta. 2 bölümü Dead Set‘in yaratıcısı Charlie Brooker tarafından kaleme alınan dizinin son bölümü ise, Jesse Armstrong imzası taşıyor. Black Mirror, takipçisi olduğumuz teknolojinin ilerledikçe başımıza açabileceği belaları, yüzümüze tokat gibi çarpıyor adeta. Serinin ilk ve bence en sağlam bölümü olan The National Anthem; bizi o çok sevdiğimiz sosyal medyanın utanç verici bir yüzüyle tanıştırıyor. İngiltere Başbakanı’nın Beaumont Düşesi Prenses Susannah’ın kaçırıldığını öğrenmesiyle başlayan hikaye, sabaha karşıyı ertesi güne bağlayan saatlerle devam ediyor. Prensesin kaçırılma haberini youtube üzerinden öğrenen hükümet ne yaparsa yapsın, olayın twitter, facebook vb. platformlarda yayılmasını engelleyemiyorlar. İşin en can alıcı kısmı ise Susannah’nın hayatı karşılığında fidyecinin ne istediği? İşte bunun için sizi diziyi izlemeye davet diyorum. Başbakanı doğrudan ilgilendiren bu istek, ülke gündemine bomba gibi düşüyor ve ortalık ahlaki bir açmaza sürükleniyor. Serinin 2. bölümü ilkine nazaran daha durağan ve bu kez bilimkurgu ön planda. Gelecekteki bir dünyada enerji üretebilmek için pedal çevirmek zorunda olan fit insanlarla dolu bir topluluk. Pedal çevirmeyi reddedenler (ki tahmin edebileceğiniz gibi onlar şişman insanlar) temizlik işlerinde çalışıyorlar. Pedal çevirdikçe kazandıklarınızı sanal karakterlerinize kıyafet almak için ya da sorunlarınızı anlatabileceğiniz sanal psikologlara haracayabiliyorsunuz, tabii bir de yemeğe. Pedalsız geçen saatlerinizde dört tarafı ekranlarla kaplı bir odada kalıyor ve yayınlanan reklamları izlemek zorunda kalıyorsunuz. Bu dünyadan kurtulmanın tek yolu ise, bir tür yetenek yarışması olan Hot Shot’a katılmak. Ama yarışmaya katılmak da sandığınız kadar kolay değil. 15 Million Merits isimli bu bölüm, televizyonun üzerimizdeki etkisine çarpıcı bir bakış. Son bölüm ise bilimkurguyla ikili ilişkileri buluşturan The Entire History of You isimli bölüm. Daha önce The Final Cut isimli filmde bir benzerini izlediğimiz bir teknoloji olan, anılarımızın daha doğrusu tüm görüp yaşadıklarımızın depolanabildiği çiplere sahip olduğumuz bir gelecekteyiz. Tüm hayatımızı tekrar tekrar izleyebilir, hatta başkalarına da izletebiliriz. Peki ya bu iyi bir şey mi? Eğer çok masum bir insansanız belki, ama yalanlar sarmışsa dört bir yanınızı, belki de çip taşımak sizin için doğru karar değildir. Bu üçü de birbirinden enteresan hikayelere sahip olan Black Mirror, kesinlikle izlenmeyi hakediyor.
  umut
  umut

  Takip Et! Eleştirisini Oku

  4,0
  28 Ağustos 2019 tarihinde eklendi
  4 sezona kadar güzel bir iş çıkardılar hatta 3 ve 4 harika diyebilirim arada bir kaç boş ve kendimce saçma bulduğum bölümler var ama üstünde durmaya pek gerek yok. 5. sezon için tek söyleyebileceğim şey rezalet. ünlü isimlerle çıkış yakalamayı düşündüler herhalde. 3 bölümün ikisinde gözümüze fazlasıyla eşcinsellik sokuluyor sanırım propaganda yapıyorlar. neyse umarım ilerleyen zamanda özüne dönüp kalitesini devam ettirir.
  roottrx
  roottrx

  Takip Et! 7 Eleştirisini Oku

  5,0
  3 Aralık 2018 tarihinde eklendi
  Mükemmel bir geleceği anlatan belgesel. Üstüste birkaç bölüm izleyemiyorum şahsen. Ayda bir bölüm izlediğim mükemmel dizi
  Sinan C.
  Sinan C.

  Takip Et! 2 Eleştirisini Oku

  5,0
  13 Eylül 2018 tarihinde eklendi
  Uzun uzun yazmıycam; hastası olduğum tekrar tekrar izlediğim ve bize kimi zaman gelecekten haber veren bir dizi. Olağanüstü bir yapım.
  Bekir Furkan K
  Bekir Furkan K

  Takip Et! Eleştirisini Oku

  5,0
  2 Şubat 2019 tarihinde eklendi
  Mükemmel Mükemmel Mükemmel Mükemmel Mükemmel Mükemmel Mükemmel Mükemmel Mükemmel Mükemmel Mükemmel Mükemmel
  Back to Top