Alfred Hitchcock
01 Haziran 2001 Cuma - 00:00

Gerilim Ustası 100 yaşında...

Alfred Hitchcock, ya da bir gerilim ustası.

İngiliz ve dünya sinemasının önde gelen yönetmenlerinden biri olan Hitchcock, ilk filmlerini sessiz sinema döneminde çekti. İlk dönem örneklerini pek göremediğimiz bu yapıtlardan ``Şantaj``ı bu yıl ki Film Festivalinde orkestra eşliğinde izleme imkanı bulduk.

Genelde kent ortamında geçen filmlerinde; çeşitli gelişmelerin ardından kendisini, gizemli, ilginç olaylar sonucu polisiye bir vakanın içinde bulan ve şuçsuzluğunu ispat etmeye insanları ele almaktaydı.Festivallerin, televizyonların ve akademisyenlerin favori yönetmenlerinden Hitchcock, sanat yaşamı boyunca birçok başarılı filme imza attı: ``Çok Şey Bilen Adam`` adıyla iki defa çektiği filminde; turist olarak Fas`a giden 3 kişilik bir ailenin küçük çocuklarının ortadan kaybolmasıyla yaşadıkları olayları, kendisine has üslubuyla anlatıyordu. ``Kaybolan Kadın`` adlı 2.Dünya Savaşı sırasında geçen bir casusluk olayını ele alan filmde, alttan alta İngiliz gelenekleri ve toplumu hicvediliyordu. 1940 yılında en iyi film Oscarı`nı alan ``Rebecca``, filme adını veren fakat buna rağmen filmde çok az görünen bir kadın karakterin öldükten sonra bile arkada kalanları etkileme gücü üzerine ilginç bir denemeydi.

Yine 2.Dünya Savaşı sırasında geçen ``Yaşamak İstiyoruz`` adlı filmde, batan bir gemiden kurtulan bir tekne dolusu insanın mücadelesi anlatılıyordu. Her filminde bir saniyede olsa görünmeyi adet haline getiren Hitchcock, tamamı teknede geçen bu filmde, bir gazete haberinde fotoğrafıyla da olsa yer almıştı. Alfred Hitchcock 1940`lardan başlayarak bir dizi ilginç ve başarılı filmlere imza attı. Bunların arasında; düş sahnelerini ünlü sürrealist ressam Salvador Dali`nin hazırladığı ``Spellbound``, tek mekanda geçen bir cinayet öyküsü olan ``İp``, röntgencilik üzerine en önemli filmlerden biri olan ``Arka Pencere``, favori oyuncularından Gary Grant`ın müthiş bir oyunculuk sergilediği ``Kuzey Batı Geçidi`` vardı. ``Vertigo`` ise, reenkarnasyon üzerine çeşitli yorumlar içeren ilginç bir filmdi. Siyah beyaz filmlerin köşe taşlarından olan ``Sapık`` içerdiği Freudyen yorumla sinema derslerine kadar girmişti. 1960`ların sonu ve 1970`lerin başında yorgunluk belirtileri gösteren Hitchcock sinema tarihine geçen birçoğu klasikler arasına giren filmleriyle, öldükten sonra da, her zaman gündemde olmayı başarıyor. OKAN ORMANLI

Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Dune: Çöl Gezegeni Altyazılı Fragman
2.665 gösterim
The Father Orijinal Fragman
277 gösterim
The Nest Fragman
138 gösterim
Ölmek İçin Zaman Yok Altyazılı Fragman (2)
601 gösterim
The Batman Altyazılı Fragman (2)
18.247 gösterim
Ammonite Fragman
1.136 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle