Leon
01 Haziran 2001 Cuma - 00:00

Tartışmalı Bir Başyapıt

``Metro-The Subway``, ``Atlantis``, ``Derinlik Sahoşluğu-The Big Blue`` filmleriyle bütün dünyadaki sinemasevere kendini kabul ettiren Luc Besson, 1994 yılında New York`un arka sokaklarında tam 20 günde yazdığı bir senaryodan, yine aynı sürede bir film çekti.

Bizdeki adıyla ``Sevginin Gücü`` dışarıda ise ``Leon``,``The Cleaner``, ``The Professional``gibi adlarla anılan bu film gösterime girdiği zaman bazı yazarlardan baştansağma, derinliksiz, ayakları yere basmayan bir senaryo türünden eleştiriler aldı.

Luc Besson filmin baş erkek oyuncusu olarak emektar Jean Reno`yu boşu boşuna değil, senaryoyu onun ```Nikita`` daki temizlikçi rolüne atfen yazdığı için seçmişti. Peki Reno`nun karşısındaki küçük kızı kim oynayacaktı? Besson Mathilda rolüne layık gördüğü Nathalie Portman`ı yüzlerce çocukla yapılan video çekimlerinden arayarak buldu? Ailesinin senaryoyu ilk okuduğunda teklifi reddettiği 11 yaşındaki küçük Nathalie, şimdi 1999 yılının en çok konuşulan filmi olma ünvanını hakeden Episode 1 filminde oynayarak anne-babasının nasıl bir hatadan kılpayı kurtulduklarını kanıtlıyor.

Bu film yönetmenine , yapımcısına, oyuncularına ve müzisyenine büyük bir şöhret sağladı. Bu filmin yaptığı maddi başarıdan güç alan Luc Besson, bir sonraki filmi olan Fifth Elementh`de çocukken yazdığı bir bilim-kurgu öyküsünü kullandı, üstelik bunu çok şatafatlı bir prodüksiyonla gerçekleştirdi.

Bir kiralık katil ile ailesi öldürüldüğü için onun yanına sığınan kızın arasındaki duygusal yakınlığın anlatıldığı ``Leon``,hatalarıyla , sevaplarıyla şimdiden klasikler arasındaki yerini aldı bile...

Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Dune: Çöl Gezegeni Altyazılı Fragman
7.548 gösterim
The Father Orijinal Fragman
1.168 gösterim
The Nest Fragman
528 gösterim
Ölmek İçin Zaman Yok Altyazılı Fragman (2)
975 gösterim
The Batman Altyazılı Fragman (2)
18.478 gösterim
Ammonite Fragman
1.213 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle