Ağır Roman
01 Haziran 2001 Cuma - 00:00

Kolera Sokağı`nın Sakinleri

Ağır Roman, genelde Kolera Sokağı’nı, özelde bir ailenin parçalanışının belli bir zamana denk düşen öyküsünü anlatır. Metropol, Kolera Sokağı’nı adeta bir ateş çemberi gibi sarmıştır. Bu çemberin içindekiakrep ise, ailenin küçük oğlu Salih’tir.

Ateş çemberinin sardığı Kolera Sokağı, kan ve şiddete hep hümanist yanıtlar verir. Arap Sado, sustalısını ve şanını bu yüzden Salih’e devreder. Fakat naif Salih, Kolera’nın bütün umudunu bir sustalıyla taşıyabilecek güçte değildir. Arap Sado ve Salih yanlış zamanda ve yanlış yerde dururlar.

Kolera, kozmopolit bir bütünlüktür; çok sesli ve cok renkli... Müslümanı, hristiyanı, yahudisi, süryanisi, türkü, rumu, çingenesi, köylüsü, mafyası, camisi, kilisesi, kerhanesiyle... Her biri bir yanıyla komik, bir yanıyla trajik ama çoğu zaman sarkastik (alaycı) karakterleriyle... Onlar bugünlerini rastgele yaşarken, yarınlarına umarsızdırlar. Salih ilk aşkı Tina’yı bu ikilemde yaşar...

Berber Ali, etik değerlere önem veren bir aile babasıdır. İki oğlunu ates çemberinden kurtarmak isterken kendi trajik sonunu hazırlar. Bastırılmış kişiliği ile anne Emine, ateşin sıcağına en yakın olanıdır. Büyük oğlu Reco çemberin dışına çıksa bile, onu geriye çeken köklerinden kurtulamaz. Sustalının yükünü taşıyamayan Salih, bir akrep gibi kendini sokar.

Ateş çemberinin içinde Kolera Sokağı’nın bütün karakterleri yalnız bırakılmış güzel insanlardır. Sinema dili onları bu çemberin dışına taşıyacak belki de tek şey.

Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Black Widow Altyazılı Fragman
4.459 gösterim
Top Gun: Maverick Teaser
5.526 gösterim
Anne at 13,000 ft Fragman
403 gösterim
Sessiz Bir Yer 2 Altyazılı Teaser
2.317 gösterim
Jungle Cruise Altyazılı Fragman
3.429 gösterim
Candyman Orijinal Fragman
2.987 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle