Ağır Roman
01 Haziran 2001 Cuma - 00:00

Kolera Sokağı`nın Sakinleri

Ağır Roman, genelde Kolera Sokağı’nı, özelde bir ailenin parçalanışının belli bir zamana denk düşen öyküsünü anlatır. Metropol, Kolera Sokağı’nı adeta bir ateş çemberi gibi sarmıştır. Bu çemberin içindekiakrep ise, ailenin küçük oğlu Salih’tir.

Ateş çemberinin sardığı Kolera Sokağı, kan ve şiddete hep hümanist yanıtlar verir. Arap Sado, sustalısını ve şanını bu yüzden Salih’e devreder. Fakat naif Salih, Kolera’nın bütün umudunu bir sustalıyla taşıyabilecek güçte değildir. Arap Sado ve Salih yanlış zamanda ve yanlış yerde dururlar.

Kolera, kozmopolit bir bütünlüktür; çok sesli ve cok renkli... Müslümanı, hristiyanı, yahudisi, süryanisi, türkü, rumu, çingenesi, köylüsü, mafyası, camisi, kilisesi, kerhanesiyle... Her biri bir yanıyla komik, bir yanıyla trajik ama çoğu zaman sarkastik (alaycı) karakterleriyle... Onlar bugünlerini rastgele yaşarken, yarınlarına umarsızdırlar. Salih ilk aşkı Tina’yı bu ikilemde yaşar...

Berber Ali, etik değerlere önem veren bir aile babasıdır. İki oğlunu ates çemberinden kurtarmak isterken kendi trajik sonunu hazırlar. Bastırılmış kişiliği ile anne Emine, ateşin sıcağına en yakın olanıdır. Büyük oğlu Reco çemberin dışına çıksa bile, onu geriye çeken köklerinden kurtulamaz. Sustalının yükünü taşıyamayan Salih, bir akrep gibi kendini sokar.

Ateş çemberinin içinde Kolera Sokağı’nın bütün karakterleri yalnız bırakılmış güzel insanlardır. Sinema dili onları bu çemberin dışına taşıyacak belki de tek şey.

Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Dune: Çöl Gezegeni Altyazılı Fragman
6.505 gösterim
The Father Orijinal Fragman
987 gösterim
The Nest Fragman
456 gösterim
Ölmek İçin Zaman Yok Altyazılı Fragman (2)
923 gösterim
The Batman Altyazılı Fragman (2)
18.442 gösterim
Ammonite Fragman
1.198 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle