Felaket Filmleri ve DEPREM
01 Haziran 2001 Cuma - 00:00

Felaket filmleri ve DEPREM

Doğal felaketler her zaman sinema yapımcılarının ilgisini çekmiştir. İnsanı şaşırtan, şoke eden yönleri ile felaket filmlerinin gişe başarısı hep yüksek olmuştur. 1970’lerde felaket filmlerinin moda olması da bunun en önemli göstergesidir. Hafızamızı biraz zorlarsak geçen sene vizyon gören 'Volcano' ile 'Dante’s Peak' filmleri hatırlarız. Bu filmler ile yapımcılar bir kez daha bizleri doğal felaketler ortamına götürmüştü. Özellikle 'Dante’s Peak' bir yanardığın patlaması ve onun sonucunda oluşan deprem, su baskını olaylarıyla bizleri koltuklarımızda korkulu anlar yaşatmıştı.

Deprem filmleri, sinemada ayrı bir yer tutmaktadır. Hiç kuşkusuz ki en iyi deprem filminin 70’lerde ki felaket filmlerinin moda olması sırasında çekilen 1974 yapımı Charlton Heston ve Ava Gardner’ın başrolünü oynayıp Mark Robson’ın yönettiği 'Earthquake -Deprem' idi. Los Angeles’i yerle bir eden depremin perdedeki görüntüleri benzersizdi. Özellikle, Charlton Heston’ın karısı Ava Gardner’ın lağım sularına kapılıp gittiği ve kurtaramadığı sahne!...

Türk snemasında da deprem filmi ile ilgili bir örnekte bulunmakta. Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın başrolünü oynadığı ve Şerif Gören’in çektiği yerli 'Deprem'in deprem sahneleri maalesef başka yabancı filmlerden alıntıydı. Tabii bu durumda da bu filmin başarılı olduğunu söylemek imkansız. Bu filmleri seyrederken heyecanlandık, kendimizi filme kaptırdık ama hiçbir zaman o rahat sinema koltuklarında oturuken başımıza geleceğini düşünmedik. Deprem dahil bütün felaketlerin hiçbirşekilde bir daha başımıza gelmemesi ve bu görüntülerin sadece beyazperde de kalması dileğiyle.

Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Dune: Çöl Gezegeni Altyazılı Fragman
2.665 gösterim
The Father Orijinal Fragman
277 gösterim
The Nest Fragman
138 gösterim
Ölmek İçin Zaman Yok Altyazılı Fragman (2)
601 gösterim
The Batman Altyazılı Fragman (2)
18.247 gösterim
Ammonite Fragman
1.136 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle