Felaket Filmleri ve DEPREM
01 Haziran 2001 Cuma - 00:00

Felaket filmleri ve DEPREM

Doğal felaketler her zaman sinema yapımcılarının ilgisini çekmiştir. İnsanı şaşırtan, şoke eden yönleri ile felaket filmlerinin gişe başarısı hep yüksek olmuştur. 1970’lerde felaket filmlerinin moda olması da bunun en önemli göstergesidir. Hafızamızı biraz zorlarsak geçen sene vizyon gören 'Volcano' ile 'Dante’s Peak' filmleri hatırlarız. Bu filmler ile yapımcılar bir kez daha bizleri doğal felaketler ortamına götürmüştü. Özellikle 'Dante’s Peak' bir yanardığın patlaması ve onun sonucunda oluşan deprem, su baskını olaylarıyla bizleri koltuklarımızda korkulu anlar yaşatmıştı.

Deprem filmleri, sinemada ayrı bir yer tutmaktadır. Hiç kuşkusuz ki en iyi deprem filminin 70’lerde ki felaket filmlerinin moda olması sırasında çekilen 1974 yapımı Charlton Heston ve Ava Gardner’ın başrolünü oynayıp Mark Robson’ın yönettiği 'Earthquake -Deprem' idi. Los Angeles’i yerle bir eden depremin perdedeki görüntüleri benzersizdi. Özellikle, Charlton Heston’ın karısı Ava Gardner’ın lağım sularına kapılıp gittiği ve kurtaramadığı sahne!...

Türk snemasında da deprem filmi ile ilgili bir örnekte bulunmakta. Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın başrolünü oynadığı ve Şerif Gören’in çektiği yerli 'Deprem'in deprem sahneleri maalesef başka yabancı filmlerden alıntıydı. Tabii bu durumda da bu filmin başarılı olduğunu söylemek imkansız. Bu filmleri seyrederken heyecanlandık, kendimizi filme kaptırdık ama hiçbir zaman o rahat sinema koltuklarında oturuken başımıza geleceğini düşünmedik. Deprem dahil bütün felaketlerin hiçbirşekilde bir daha başımıza gelmemesi ve bu görüntülerin sadece beyazperde de kalması dileğiyle.

Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Black Widow Altyazılı Fragman
3.946 gösterim
Top Gun: Maverick Teaser
4.120 gösterim
Anne at 13,000 ft Fragman
327 gösterim
Sessiz Bir Yer 2 Altyazılı Teaser
1.675 gösterim
Jungle Cruise Altyazılı Fragman
2.957 gösterim
Candyman Orijinal Fragman
2.805 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle