Matrix
01 Haziran 2001 Cuma - 00:00

Bilimkurgu'da Devrim: "Matrix"

İki gerçeklik vardır. Biri yaşanan, öteki yaşamın ötesinde olan. Bunlardan biri rüya, öteki ise Matrix'dir.Matrix filminin yapımında bir çok yeni teknikler kullanılmış. Bunlardan birisi de, süper yavaş çekim teknikleri. Bu çekimler saniyede 12 bin kare çekebilen kameralarla yapıldı. Wachowski kardeşler buna 'mermi zamanlı görüntü' adını verdiler.Bu teknik hareketli çekimlerin yapılacağı sahnelerde devrim yapıyordu. Ömeğin rakibine tekme atan oyuncunun hareketleri yeniden düzenlenebiliyordu. Şimşek hızıyla tekme atıp ayağını yavaşça yere indirebiliyordu. Daha önce bunu yapmanın imkanı yoktu.

ZEMİNDEN BAÐIMSIZ DÖVÜŞ SANATLARI VE KABLO NUMARALARIİçinde pek çok temanın bulunduğu ?Matrix? filmi genel anlamda bir gerilim-aksiyon filmi. Pek çok kavga sahnesi Neo’nun kişiliksel gelişimini ve düşmanlarının gücünü gösteriyor. Kavgalar direk olarak Matrix'in yapısını gösteriyor. Wachowski kardeşler kavga sahnelerinin Hong Kong sitilinde çekilmesini istemişler. Bunla birlikte, Uzak Doğu kavga sitilini batılı bir hikayeye uygulamak istiyorlardı.Kablo kullanılarak yaratılan kavga sahneleri son derece stilize görüntülerin elde edilmesine imkan vermiş. Bu konuda otorite olan Yuen Wo Ping'den yardım alınmış. Ama, Wo Ping bir şartla yardımı kabullenmiş: Şart ise; görev alan her kesin Kung Fu eğitimi alarak kablolu çalışmalara uyum sağlamasını istiyordu. Fakat yönetmenler oyuncuların aylarca sürecek olan Kung Fu eğitimini almak isteyeceğinden emin olmamalarına rağmen, oyuncular yoğun Kung Fu eğitim programını içtenlikle kabul ederek onları şaşırtmışlar. Wo Ping ve ekibi üç ay boyunca Los Angles'de oyunculara Kung Fu dersleri vermiş.

YARATIKLAR VE MATRIX'İN DÜNYASIİnsanlar yer çekiminden bağımsız hareket edebildikleri Matrix dünyasında pek çok ilginç yaratık yaşamakta. Bu yaratıklar çizgi romanlardan ilham alınarak yaratılmış. Ünlü çizgi roman ustası Geof Darrow bu konuda yapımcılara çok yardımcı olmuş.

Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Dune: Çöl Gezegeni Altyazılı Fragman
6.505 gösterim
The Father Orijinal Fragman
987 gösterim
The Nest Fragman
456 gösterim
Ölmek İçin Zaman Yok Altyazılı Fragman (2)
923 gösterim
The Batman Altyazılı Fragman (2)
18.442 gösterim
Ammonite Fragman
1.198 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle