Star Wars Tarihi (1) Yıldız Savaşları
01 Haziran 2001 Cuma - 00:00

Star Wars Tarihi (1) Yıldız SavaşlarıStar Wars ; Yıldız Savaşları ... Hollywood’un sancılısayılacak dönemlerinde ve günümüzün tersine görsel veiçerik olarak 'Biyonik Adam Canavarlara Karşı'nınbilim kurgu ve 'Dr. Moreu’nun Adası' nın fantastikfilmlere en iyi örnek olarak gösterildiği bir zaman dilimindesinemalara düşen ve bir anda efsaneleşen Yıldız Savaşları. Neredeyse iki ( Belkide üç olacak ! ) jenerasyonu kapsayansürekliliği ile bu iki kelime hepimizin hafızasında farklıbir bölümde gizlidir. Efsanenin yaratıcısı George Lucas , yada tam adıyla George Walton Lucas Jr. Yıldız Savaşları’nıyaratmadan önce THX 1138 (1970) ve American Grafitti(1972) ilekendini kanıtlamak üzere çoktan yönetmen koltuğunaoturmuştu bile..

Yıldız Savaşlarının senaryosunu 1973 tebitirdikten sonra Lucas Filmi çekmek için harekete geçti. Onagöre bu film ve hikaye, hayatta yaptığı en zevkli işti veherhangi bir getiri kaygısı yoktu ama ilk problem filmşirketinden geldi. Dokuz ana bölümden altıncısı ile çekimebaşlanacaktı ama hepimizin sevdiği filmin baş kahramanı LukeSkywalker orijinal konseptte bayan bir kahramandı ancak filmşirketi böyle krizvari bir dönemde böyle bir hikayeninkahramanının bayan olamayacağını belirtince Lucas birkaçkalem hareketi ile Luke Skywalker’ı yarattı.Bu sorununhaledilmesinden sonra film şirketi ancak kısık bir bütçe veaz sayıda sinemada kısa bir süre gösterilmek üzere filmçekimlerini üstlendi , sıra oyuncu seçimine geldi, BurtReynolds, Kurt Russell, Jodie Foster, Nick Nolte ve yüzlercegenç aktör ile görüşüldükten sonra Başrolleri CarrieFisher, Mark Hamill ve Obi-Wan rolü için önce Japon yıldızToshiro Mifune’ye teklif eden ama Alec Guinness’in kabuletmesiyle birlikte bu fikrinden vazgeçen Lucas bu üçlüdekarar kıldı .

Ancak bir kişi vardı ki onun üstünde ısrarladurmasına rağmen American Grafitti’nin oyuncu kadrosunda 12.cisırada yer alıp ortalama bir oyunculuk gösteren Harrison Fordbir türlü rolü almak istemiyordu.Lucas Ford’unmarangozhanesine giderek onu kandırmayı başarıp, Han Solorolünü verirken, Harrison Ford’da Hollywood’un vazgeçilmezstarı olmak üzere ilk ciddi adımını atmış oluyordu. 22Mart 1976 da artık tüm konsept ve draftlar bitmiş filmçekimlerine başlama zamanı gelmiş, daha sonra kendi icadıolan kamera ile özel efekt Oscarı’nı da kazancak olan JohnDykstra’nın da kadroya katılması ile çekimler Tunus’un uçsuzbucaksız çöllerinde başlamıştı. Sorunsuz geçençekimlerin tek üzücü yanı Mark Hamill’in ciddi bir trafikkazası geçirerek Tunus’ta kaçırdığı çekimlerin birkısmını California’da tamamlaması oldu.

Yıldız Savaşlarının özel efektleri Lucas ve ekibinindahiane ve pratik fikirleri sayesinde birer görsel şölenedönüştü. Hepimizin o yıllarda başını döndüren ÖlümYıldızı’na dalış sahnelerini Dodge marka bir kamyonetinarkasına koyduğu kamera ve ping-pong masalarının üzerineyerleştirilmiş Ölüm Yıldızı maketi ile gerçekletiren ,elle çizilmiş arka planların önünde çekimler yapan ve uzaysavaş sahnelerini motion capture tekniği ile kare kare çeken ,makyaj anında bile ekibinin yanında olan Lucas, dijital hesapmakinasının elektronik dünyasının yaşamı kolaylaştıranen muhteşem buluşu varsayıldığı bir zaman dilimindebilimkurgu severleri muhteşem bir görsel şölenlebuluşturmayı başarmıştı.Hatta filmde yer alan hemen heryaratık ve ırkın çizimlerini biyolojik ve sosyal yapılarınakadar varan ayrıntılarla kendisi hazırlamıştı.Filmdekibelkide en çekici yönlerden biride buydu örneğin cüceJawa’lar hayatlarını bozuk droidleri tamir edip satarak veyahırsızlıkla sürdürürken çöl savaşaçılarının farklıbir yeme içme giyim ve sosyal yaşantı tarzı vardı. Bu aradafilmin kitabı piyasaya çıkmış, ses efektleri tamamlanmışve soundtrack albümüde John Williams imzasıyla hazır halegelmişti.

Herkes film için çok emek harcamış ama sonundaLucas’ın en büyük hayali de gerçekleşmişti. Amayapımcılar test filmlerini bile izlemelerine rağmen halaümitsiz ve filmin iş yapmayacağı kanısındaydılar, tüm busoru işaretleri arasında film 25 Mayıs 1977 de baştadaanlaşıldığı üzere az sayıda sinema ve sınırlı gösterimsayısıyla vizyona girdi ve bomba patladı. Bir anda halkınsevgilisi olan Star Wars kısa sürede tüm Amerikansinemalarında gösterime girdi, ve ardı ardına izleyici vehasılat rekorlarını kırmaya başladı. Film sadece Amerika’dadeğil tüm dünyada ilgi odağı oldu belkide bunun sırrı7’den 70’e herkesi büyülemesi yıllarca süregelen iyi ilekötünün savaşını bu kadar temiz bir dille vede üstelikuzayda anlatılmasıydı, bir de bunlar görsel ve ve sosyalöğelerle desteklenince sonuç harika olmuştu.

Öyle ya LordVader herkeste kötünün ve korkunun sembolü olurken Luke vearkadaşları ise iyiliğin ve aydınlığın sembolü olarakhafızalarımızda yer etti. Hangimiz filmi ilk izlediğimiz geceyatağımıza uzandığımızda uyumadan kendimizi bir jedişovalyesi gibi hayal etmemişizdir ki ? Yada C3-PO ve R2-D2 gibisadık dostlar edinmeyi ? Ertesi yıl John Williams YıldızSavaşları’nın soundtrack albümü ile Grammy ödülü kazandıve asıl bomba Oscar törenlerinde yaşandı tam 10 dalda adaygösterilen Yıldız Savaşları 6 dalda Oscar alarak adeta filmibir türlü beğenmeyen yapımcılara nazire yaptı. Bu aradaİmpartorun Dönüşü adını taşıyacak olan serinin 2.ciorjinal hikayenin 7.ci bölümünün çekim hazırlıklarıbaşlamıştı. Lucas ise bu sıralarda büyük bir zekilikle StarWars yayınlarının lisans hakkını elinde tutarak onamilyonlarca dolar kazandırarak geleceğini garanti altınaalacak kararın altınada imza attı.
Artık Yıldız Savaşları gerçek bir efsane haline gelmiştive dünyanın heryerinden herkes birbirine unutlmaz sloganıfısıldıyordu ; 'Güç Seninle Olsun...Daima...'

Haftaya : Efsane Sürüyor 'İmparatorun Dönüşü'

Hasan Yalçın

Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Dune: Çöl Gezegeni Altyazılı Fragman
6.505 gösterim
The Father Orijinal Fragman
987 gösterim
The Nest Fragman
456 gösterim
Ölmek İçin Zaman Yok Altyazılı Fragman (2)
923 gösterim
The Batman Altyazılı Fragman (2)
18.442 gösterim
Ammonite Fragman
1.198 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle