Star Wars Tarihi (2) İMPARATOR
01 Haziran 2001 Cuma - 00:00

Star Wars Tarihi (2) İMPARATOREfsane Sürüyor : İmparator..Star Wars 'Yıldız Savaşları' Hasılat rekorlarıkırarak tüm dünyada bir efsane haline dönüşmesinden sonra, GeorgeLucas hemen ara vermeden serinin 5 numaralı bölümü 'EmpireStrikes Back' İmparator’un çekimleri içinhazırlıklara başladı.

Nisan 1978 de Oscar ödül töreninden sonra Mayıs ayında yenifilmin çekileceği ülkeler ve lokasyonlar belirlendi, takipeden Temmuz ayında ise resmi Star Wars Fan Clubilk üyelerini kabul etmeye başladı.

Kasım 78’de ikinci filmi yönetecek olan Irwin KershnerNorveç’te filmin çekimlerinin yapılacağı bölgeyi ziyaretederek ön çalışmalara başladı. Bölgede sıcaklık odönemde -20 dereceyi göstermesine rağmen karlı Hothgezegeninin savaş sahnelerinin çekimleri için hazırlıklarabaşlandı.

Mart 1979 da Harrison Ford ve CarrieFisher’ında ekibe katılmasıyla Ellysee’de ,İmparator için hazırlanmış özel sette Asi’lerin HothGezegenindeki hangar bölümünün çekimleri başladı.Aynıdönemde İngiltere’deki seçimleri kazanan MargretTatcher için London Daily NewsGazetesi tam yarım sayfalık dev bir başlık atıyordu ; 'Maythe Force be With You Thatcher' (Güç seninleolsun Thatcher).

Tarihler Haziran 1979’u gösterirken üzücü bir olay oldu, SetBaştasarımcısı John Barry 42 yaşındamenenjite yenilerek hayatını yitirdi , tüm Star Wars ekibiniderinden etkileyen olaya rağmen çekimler devam etti.
Ekim ayında Sir Alec Guinness’in çekimsırası geldi İmparator’da kısa bir rolü olan deneyimliaktör sadece 6 saat harcayarak çekimlerini tamamladı.Bu aradaİmparator filminin soundtrack kayıtlarıda tamamlanmıştı,aynı zaman basında filme son derece gösteriyor ve Lord Vader Time, Yoda ise People dergisine kapak olmayıbaşarıyordu.Aslında ikinci filmin çekimleri son derece sessizsedasız sürüyordu, bunun sebebi ise, George Lucas’ınçok fazla ortalarda görünmemesiydi bunun sebebi iseHollywood’un diğer dahi çocuğu Steven Spielbergile başrolünü Harrison Ford’un oynadığı IndianaJones Kayıp Hazine’nin çekimlerine başlamışolmasıydı.

İmparator filmiyle Star Wars kadrosuna yeni katılan oyuncu isedaha sonraları Batman ve Alien Intrudergibi filmlerde rol alacak olan Billy Dee Williamsoldu. Lando Carlissian rolünü alan sanatçı Amerikan TVdizilerinde önemli rollerden sonra Star Wars serisinde oynamasıise şansının açılmasına yardımcı oldu.

İmparator’un Hoth Gezegeni çekimleri Norveç’te tamamlandıdiğer kısımlar için ise California’daki stüdyolarkullanıldı çünkü Bulutlar gezegeni Bespin ve Yoda’nıngezegeni Dagobah sahneleri için hazırlanan özel setleryeterliydi.

Ve yine bir Mayıs günü, 21 Mayıs 1980’de Star Warsİmparator 'Empire Strikes Back' vizyona girdive yine gişe rekorları kırarak Yıldız Savaşlarıhayranlarını hayal kırıklığına uğratmadı.Her ne kadar GeorgeLucas bu filme yönetmen olarak imza atmasada ve IrvinKershner adı bazı çevrelerde 'acaba ?'sorusunu akla getiriyor olsada film gösterime girdikten sonrayine yepyeni teknikler muhteşem görsel efektler ileizleyicilerin gönlünde taht kurdu.Filmin gösterime girmesindenbir hafta sonrada kitabı piyasaya çıktı. Star Wars efsanesiartık dahada büyüyerek tüm dünyayı sarmaya başladı.

Oscar ödül törenlerine sıra geldiğinde ise İmparatorbeklendiği üzere en iyi görüntü efekti ve en iyi sesdallarında Akademi Ödüllerinin sahibi oldu.
İmparator’un gösterime girmesiyle Star Wars dünyasıdanetleşiyor ve film severler Jedi Efendisi Yodave İmparator Palpatine ile yüz yüzegeliyorlardı.Haftaya: Jedi’nin Dönüşü ve Star Wars Trilogy

Hasan yalçın

Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Black Widow Altyazılı Fragman
5.469 gösterim
Top Gun: Maverick Teaser
8.041 gösterim
Anne at 13,000 ft Fragman
589 gösterim
Sessiz Bir Yer 2 Altyazılı Teaser
3.171 gösterim
Jungle Cruise Altyazılı Fragman
4.243 gösterim
Candyman Orijinal Fragman
3.313 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle