Star Wars Tarihi (4) GİZLİ TEHLİKE
01 Haziran 2001 Cuma - 00:00

Star Wars Tarihi (4) GİZLİ TEHLİKE

Büyük efsanenin tam 20 yıl sonra yeni bölümününçekilmesine karar verildikten sonra 1994 yılının Nisanayında artist seçimleri başladı. Ön çalışmalarsonrasında 1995 yılı başlarında Robin Gurlandtarafından casting çalışmaları başladı. 1995 yazında isebeklenmedik bir gelişme oldu ve animasyon grubu 25 dakiaklıkbir Pod racer sahnesi hazırladı. Filmin temeltaşlarını oluşturması düşünülen pod yarışlarının ilkfikirleri ve görüntüleri bu dönemde ortaya çıktı. 1996yılında lokasyon ve rapor çalışmalarının ardından 1997yılının başında ILM tarafından ilkyaratık tasarımları start aldı ve 1997 yazında İngiltere’deLeavesden stüdyolarında film çalışmalarıiçin George Lucas üstelik bir kaç ayöncesine kadar yeni bir Star Wars filmiçekmeyeceğini beyan etmesine rağmen motor dedi.

Aynı yılın yaz aylarında İtalya’nın Casertabölgesinde Naboo ve Tunus çöllerindeTatooine çekimleri yapıldı.Tunus’ta yapılançekimlerde her ne kadar ekip bir çöl fırtınasına tutulupçekim süreleri geciksede, yıl sonuna doğru tekrarİngiltere’ye dönülerek ikinci etap çekimler içinhazırlıklar Rick Mc Allum tarafındanbaşlatıldı , 1998 yılı başında ise ikinci etap startaldı. Herşey oldukça keyifli sürüyor internet üzerinden StarWars hayranları film çekimlerini ve ilginç bilgileriher aşamada takip ediyor ancak yinede o Lucas’ın çiledençıkartıcı gizlilik ilkeleri nedeniylede yeni filmin tümayrıntılarına ulaşamamanın üzüntüsünü yaşıyorlardı.Bu dönemlerde fanların en çok görmeyi istediği şeyTunus’taki sete gizlice girip film çekimlerinde tüm güvenliğiaşmayı başararak çöldeki Darth Maul - Qui Gon ışınkılıcı savaşından bir kare çekmeyi başaran Star Warshayranı bir gencin internette yayınladığı bu tek karelikresimdi.

Filmin Artist kadrosu oldukça zengin son dönemlerim deyimyerindeyse prim yapmış isimlerimden oluşuyordu, LiamNeeson’ı bir Jedi Şovalyesi olarak hayal etmek bileolağanüstü birşeydi, Natalie Portman, EwanMc Gregor ve Jedi konseyi üyesi Mace Windu rolündeSamuel Jackson.

25 Eylül 1998’de Filmin adı resmen açıklandı. EpisodeI - The Phantom Menace yeni Star Wars Filmininadıydı.Ekim ayında ise John Williams bir kezdaha orkestranın başına geçiyor ve yeni Star Wars filmininsoundtrack’i için notalar arasında gizemli bir yolculuğaçıkıyordu.

10 Kasım da ilk poster konsepti tam bir hafta sonrada ilkfragman izleyicilerin beğenisine sunuluyordu.İnternete bağlıolan herkes bu fragmanı izleyip filmin gösterime gireceğigünü daha bir sabırsızlıkla beklemeye başlamıştı. Buarada filmin seslendirmeleri ve ses efektleride son halinialıyor ve dijital kayıtlar başlıyordu.Ekipteki herkes okadaryaratıcı ve hayalgücü okadar kuvvetliydiki bakın sesdizaynırı Ben Burrt ışın kılıcıseslerini yaratırken nasıl bir yol izlemiş.' Işınkılıçlarının sesi tıpkı daha önceki filmlerdeki gibiolacaktı Obi Wan ve Qui-Gon’un kılıçları önceki filmlerdekiile hemen hemen aynı olarak üretildi, ancak Darth Maul’unkötülük dolu ruhunu yansıtması için ışın kılıcınınsesinide biraz farklı tasarladık bu sesin nasıl olacağınıdüşünürken tamamen tesadüfen bozuk birmikrofon kablosu ile yanmışbir TV tüpünden çıkan sesi dijitize ederekDarth Maul’un ışın kılıcının sesini elde ettik.'
Ekipte diğer departmanlarda boş durmuyor yeni film içinyepyeni ırklar (Jar-Jar’ın ırkı Gungan’lar gibi) ve yepyeniuzay gemileri üreiyorlardı.Bu arada Mc Gregor veNeeson’da sıkı şekilde dersler alarak ustabir eskrimci kadar kılıçla dövüşme sanatınıöğreniyorlardı, kısaca ekipte kimse bir an bile boşdurmuyordu.

1999 Mayıs ayına gelindiğinde filmin gösterime girmesinesadece 19 gün kala Industrial Light and Magic firmasıelindeki son Sebulba ve Jar Jar animasyonlarınıdafilme kusursuzca ekleyerek filmi teslim ediyor, ve Amerika içino büyük gün geliyordu 19 Mayıs 1999’da filmgösterime giriyor ve her zaman alışıldığı gibi hasılatrekorlarını kırarak bir kez daha halkın sevgilisi oluyordu.Her efsanenin bir başlangıcı vardı ve bu kez Efsaneninbaşlangıcı efsaneyi sürdürüyordu.Filmin vizyonaçıktığı günlerde ise Episode II için önçalışmalar başlıyordu. Son bir not Episode II’ningösterime giriş tarihi Mayıs 2002 olarakbelirlenmiş durumda.

Ve Efsane Türkiye’de...
Sevgili Beyazperde.com tutkunları şu anda busatırları okurken ya film için aldığınız biletlercüzdanınızın bir köşesinde duruyor olacak ya da çoktan bugörsel şöleni izlemiş ve kahvenizi yudumluyorolacaksınız.Şimdi filmi görenler ve görmeyenler için ikiönerim var. İzlemeyenler; hiç bir eleştriye kulak vermedengidip filmi kendiniz izleyin ve kendi eleştrinizi yapınönyargılarınızı sinemanın büfesinde bırakmayı sakınunutmayın.Gidin ve tadını çıkarın 2 saat boyunca kendinizibambaşka bir galakside bambaşka dünyalarda geçen bu efsanevihikayenin heyecanına kaptırın.Unutmayın Star Wars serisitüm filmleriyle kategorilendirilmesi en güç filmlerdir vepiyasadaki diğer benzer veya benzer olamayan filmlerle kıyaskaldırmayabilir.Filmi görenlere tavsiyem ise ; eğerhoşlandıysanız mutlaka birkez daha izleyin arka planda olanveya bir an kaçırdığınız okadar çok şeyfarkedeceksinizki, tabii müzikleride unutmayalım yenidenizlerken eminim Williams ustanın müziklerinin daha çok tadınavaracaksınız.

4 hafta boyunca Sinemasal’da sizlerle oldum umarım bu yazıdizisinde Star Wars efsanesi’nin perde arkasından aklınızdahoş bilgiler kalmıştır.Şimdi veda zamanı 'GüçSizinle Olsun ...Daima.....' Epoisode II’de (Belkidahada önce) görüşmek üzere hoşçakalın .1 Haziran 2001Hasan Yalçın

Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Black Widow Altyazılı Fragman
5.469 gösterim
Top Gun: Maverick Teaser
8.041 gösterim
Anne at 13,000 ft Fragman
589 gösterim
Sessiz Bir Yer 2 Altyazılı Teaser
3.171 gösterim
Jungle Cruise Altyazılı Fragman
4.243 gösterim
Candyman Orijinal Fragman
3.313 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle