David Cronenberg
01 Haziran 2001 Cuma - 00:00

David Cronenberg'in sinemasına bir bakış!

Gazeteci bir baba ve piyanist bir annenin oğlu olarak 15 Mart 1943’te Toronto’da doğan yönetmen, daha çocuk yaşlarda dergilere gönderdiği bilimkurgu öyküleriyle gazete editörlerinin övgülerini almaya başlamış. Biyokimya ve biyoloji eğitimini yarıda bırakarak Toronto Üniversitesi İngilizDili ve Edebiyatı bölümüne geçmiş ve buradan 'şeref' derecesiyle mezun olmuş. Üniversitede öğrenciyken, film yapan bir sınıfarkadaşından esinlenerek 16mm’lik iki kısa metrajlı filme imza atmış. Bu filmlerin adları ise: 'Transfer' ve 'From theDrain'. Ardından da 35mm’ye çektiği 'Stereo' ve 'Crimes of the Future' adlı deneysel konulu uzun metraj filmleri ile kısa bir sürede underground bir şöhret kazanmış.

Fransa’da kaldığı bir yıl içinde, hayli düşündükten sonra, bu işinticaretini yapıp ekmeğini sinemadan çıkarmaya karar veren Cronenberg, ilk ticari filmi olan 'Shivers - Ürpertiler'i 1975 yılında çekmiş. Ardından 'Rabid - Kudurmuşlar' ve arabalara ve yarışlara olan ilgisini ortaya koyduğu ilk filmi olan'Fast Company - Hızlı Ekip' filmlerini tamamlamış. Artık ülkesi Kanada’da adından söz edilen bir yönetmen ve yapımcı olmuştu. 1979 yılında Oliver Reed ve Samantha Eggar’ın başrollerde yer aldığı 'The Brood - Kuluçka'ın ardından 'Scanners - Tarayıcılar'ile yalnızca ülkesinde değil tüm dünyada dikkatleri üstüne topladı. Filmin Kuzey Amerika’da gösterime girdiği ilk haftada bir numara olması ise, hiç şaşırtıcı olmamış.

1983 yılında tamamladığı, James Woods’un başrolde yer aldığı'Videodrome', Andy Warhol tarafından '1980’lerinClockwork Orange'ı olarak anıldı. Stephen King’in best seller romanı 'The Dead Zone - Ölüm Alanı' (1984) Christopher Walken, Brooke Adams ve Martin Sheen gibi önemli oyuncularla sinemaya aktardı. Bu filmle Avoriaz Film Festivali’nin beş ödülünden üçünü kazanırken, Amerikan Edgar Allan poe Ödülleri’ne de tam yedi adaylık kazandı.

Geena Davis ve Jeff Goldblum’un rol aldığı 'The Fly - Sinek' aynı yıl özel efekt ve makyaj dallarında Oscar ve Avoriaz Festivali Juri Özel Ödülünü kazandırdı yönetmene. Bu film, Cronenberg’in jinekolog rolü ile ikinci kez 'aktör' olarak kamera karşısına geçtiği film olması açısından da önemli. İlk denemesi John Landis’in 'In to the Night', filmi olmuştu. Başrollerde Jeremy Irons ve GenevieveBujold’un oynadığı ve insan psikolojisini ve davranışlarının karanlıkyüzünü incelediği'Dead Ringers' filmi ile, Cronenberg’inbundan sonraki filmlerini ana temasını oluşturuyordu.

Daha sonra, Jeremy Irons ve John Lone’un rol aldığı 1992 yapımı 'M. Butterfly', onu tüm dünyada tartışmasız en başarılı yönetmenler arasına taşıdı. Sinemanın yanısıra televizyon için 'Scales of Justice' adlı dökümanter-drama dizisini ve ünlü NIKE firmasının olay yaratan reklam filmini yönetti.

David Cronenberg’in son yirmi yılda, çağdaş sinemanın enderinlikli yapıtlar toplamını bir araya getirmiştir. Sinema mesleğine atıldığındanberi, bütün filmlerini karakterize eden temalar çok açıkça ortadadır: İnsanile bilim arasındaki ilişki, beden ile ruhun karşı karşıya gelişi.Senaryolarının hemen hemen hepsini kendi yazan Cronenberg, yıllar geçtikçekorku janrının en çarpıcı yenilikçilerinden biri ve büyük tartışmalarayol açan bir 'yaratıcı' sinema ustası olarak gelişti.Her yeni filmle birlikte, özde aynı mesajı iletmek için bir yol daha buldu.Filmleri korku ve bilim-kurgu janlarının geleneklerini paylaştığı halde, yönetmenaslında bunlardan, insan varoluşunun doğasına, özellikle de insan bedeniile ruhunun anlaşılmasına ilişkin felsefi soruları deşmede yararlanır.

Zihin beden ilşkinin bu ana teması; hastalığın, biyolojik deneylerin,telepatik güçlerin, eş yumurta ikizlerinin, ya da uyuşturucunun yol açtığıhalüsünasyonların bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Cronenberg’infilmleri, karşı karşıya gelmemeyi tercih edeceğimiz şeylere duyulankorkuya sıkıca kök salmıştır. Bunlar, peri masalı korkuları değil, zührevihastalıklar, kanser, fizki ya da ruhi çürüme, ölüm korkusu gibi gerçekendişelerdir.

Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Tenet Altyazılı Fragman
2.568 gösterim
Black Widow Altyazılı Fragman
22.437 gösterim
Top Gun: Maverick Teaser
12.800 gösterim
Anne at 13,000 ft Fragman
1.676 gösterim
Sessiz Bir Yer 2 Altyazılı Teaser
14.656 gösterim
Jungle Cruise Altyazılı Fragman
8.665 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle