Luc Besson
01 Haziran 2001 Cuma - 00:00

Luc Besson ve Jeanne d'Arc


Luc Besson 1959 yılında Paris’te doğdu. 10 yaşına geldiğinde biryunusla kurduğu dostluğun etkisiyle deniz biyoloğu olmaya karar verdi. 17 yaşındadalış yaptığı sırada geçirdiği bir kaza sonucunda denize olan ilgisiazaldı. Bu tarihten sonra film yapımcısı olma yolunda çalışmalara başladı.Daha sonra 19 yaşına geldiğinde Los Angeles’a geldi. Burada, Amerika film endüstrisindeçalışmaya başladı. 1983 yılında yaptığı 'Le DernierCombat' filmi Avoriaz Bilim Kurgu Filmleri Festivali’nde ona ikibüyük ödül kazandırdı. Besson’un ikinci filmi olan 'Subway- Metro' ona Sezar ödülünü kazandırdı. Klasik eserler arasındasayılan bu yapıt Besson’a uluslararası bir ün kazandırdı. 1988 yılındayaptığı 'The Big Blue - Derinlik Sarhoşluğu' filmi ile başarısınıdevam ettirdi. 'La Femme Nikita' ile ilk uluslararasısansasyon yarattı. 1993 yılında yaptığı 'The Professional'filmi uluslarası başarıya imza attı ve ona En İyi Yönetmen ve Enİyi Film Sezar Ödülü’nü kazandırdı. 1997 yılında başrolünü BruceWillis’in oynadığı 'The Fifth Element - 5. Güç' ona dünyagenelinde büyük bir başarı yakalama şansı verdi. Besson kısa bir süreönce de Gary Oldman ile birlikte yapımcılığını üstlendiği 'NilBy Mouth' filmiyle İngiliz Sinema Akademisi Ödülü’nü kazandı.


Yapımın Başlangıcı
15 Haziran 1998’de oyuncu ve yapım ekibinden oluşan 700 kişilikekip Jeanne d’Arc filminin çekimini yapmak için Çek Cumhuriyeti’ndebir araya geldi. Çekimler, Prague şehrinin 120 mil doğusundaki Bruntal şehrininharabelerinde yapıldı. Besson, demiryolu, modern yollar ve elektriğinolmadığı bu mekanı özellikle seçmişti. Film, başından sonuna kadar öncedenplanlandığı gibi çekildi. Jovovich, filmin kronolojik bir sıra ileçekilmesini Jeanne’ı anlayabilmesi açısından son derece yaralıbuldu. Filmin bazı sahneleri Fransa’nın 15. yüzyıldaki görünümünümuhafaza edebilmiş bazı bölgelerinde çekildi.
Yapım Tasarımı
Filmdeki bazı diyaloglar o zamanki biçimleri alınarak filme eklendi. Bu türdenayrıntılar, filmin daha gerçekçi olması için yapılırken, yönetmen Besson,gerçekten var olan birinin hikayesini anlatmanın sanıldığından çok dahazor olduğunu söylüyor. Set dizayn ekibi çeşitli kaynaklar kullanarakaylarca süren yoğun bir çalışma yaptılar. Haırlık aşamasında yapımtasarımcısı , Orleans’da bulunan Jeanne d’Arc müzesinden de faydalandı.Lorie nehri kenarındaki Orlean şehrinde yapılan savaşları canlandırmak içinsavaşın geçtiği yerlerde aynı sayıda asker figüran kullanıldı. Her şeyintamamen o zamana benzemsi sağlanmış. Savaşan taraflar tıpkı o zamanlardakigibi savaş naraları atmışlar. Sette öyle bir an geldi ki herkes kendisini15.yy’da sanmaya başladı. Savaş sahnelerinin çok az bir kımındabilgisayarlı teknikler kullanıldı. Jovovich bile Jeanne’ninkullandığı kılıcın aynısını kullandı.


Çekimlerin Tamamlanması
Filmin son sahneleri Kasım ortalarında Normandiya’da çekildi. Jeanne, 30Mayıs 1431’de yakılmıştı. Bu sahne aynı zamanda filminde son sahnesi. Buçekim oldukça tehlikeli bir sahneydi. koordinatör Philip Guegan busahnelerin çekimi sırasında çok zorlandıklarını, tüm çekim ekibininalevlerin tehdidi altında bulunduğunu söylüyor. Besson, bu sahnelerdedigital efekt kullanmak istememiş. Sadece alevleri büyük göstermek içinuzun mercekler kullanmış. Jeanne’in ölümünden 25 yıl sonra PapaCalixtus onun hakkındaki suçlamaların hepsinin asılsız olduğunu açıkladı.Din adamları hala Jeanne d’Arc olayını dinsel açıdan tartışmayadevam etmekte.

Jeanne mahkemede savunmak için şöyle demişti:
Tanrının beni görevlendirmediğini söylersem kendimi lanetlemiş olurum.Beni Tanrı görevlendirdi.
Ondan kralıma bir mesaj getirdim. Mesajı bana bir melek getirdi.
Temiz bedenim bugün yakılıp külleri savrulacağı için korkmuyorum.


Düzenleyen: Tolga AKINCI

Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Tenet Altyazılı Fragman
2.568 gösterim
Black Widow Altyazılı Fragman
22.437 gösterim
Top Gun: Maverick Teaser
12.800 gösterim
Anne at 13,000 ft Fragman
1.676 gösterim
Sessiz Bir Yer 2 Altyazılı Teaser
14.656 gösterim
Jungle Cruise Altyazılı Fragman
8.665 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle