Yüzüklerin Yönetmeni Cevaplıyor! (1. Bölüm)
27 Aralık 1998 Pazar - 00:00

Yüzüklerin Yönetmeni Cevaplıyor!
(1. Bölüm)

Tolkien’in kitabını nasıl keşfettiniz?
-17 yaşımdaydım. Uzun bir tren yolculuğu yapacaktım ve yolun önemli bir kısmında beni oyalayacağını tahmin ettiğim bu bin sayfalık patikada buldum kendimi. Ve Wellington'u Auckland'dan ayıran on iki saat boyunca gözlerimi romandan ayıramadım.

Bu hikayede sizi cezbeden ne oldu?
-Beni kalbimden vuran bir temaya rastladım: fantastik ve gerçek arasındaki ittifak. Çünkü Yüzüklerin Efendisi aynı zamanda hem tamamen hayal ürünü hem de inandırıcı olabilen bir dünyada geçiyor. Gerçekmiş havası taşıyan efsanevi bir öykü! Tolkien eski kralları, efsaneleri, yüzüğü ile hayal ürünü Orta Dünya'sını bizim yapıyor. Hoşuma giden başka bir şey de, bu romanın her şeyden önce bir cesaret ve dostluk öyküsü olması.

Onu sinemaya uyarlamaya sizi iten şey ne oldu?
-Yaklaşık yirmi yıl boyunca, Yüzüklerin Efendisi'nin okunmasında oluşan fantastik duyguyu içimde devamlı taşıdım. Ve neden kitaptan yola çıkarak kimsenin film yapmadığını kendi kendime sorup durdum. Böylece bir gün, Borrowers'ın [Küçük Kahramanlar] çekimi sırasında bu işi kendim yapmayı düşünmeye başladım.

Neden üç filmi birden, aynı anda çekmek istediniz.
-Benim için çok önemliydi. İnsanlara öykünün sonunu göreceklerinin kesin olduğunu ve filmlerin devam etmesinin, ilk filmin ticari başarısına bağlı olmayacağını göstermek istedim.

Kontratınızda vazgeçilmez koşullardan biri olarak, filmin Yeni Zelanda'da çekilmesi vardı. Bunun sebebi milliyetçi olmanız mı?
-Ben filmlerimi her zaman orada çektim. Orada, işbirliği içinde olduğum Richard Taylor ile bir özel efekt şirketi de kurmuştum. Aynı zamanda memleketimin her zaman arkamda olacağını biliyordum, ve oldu da. Her şeyden önemlisi Yeni Zelanda'da çekmek çok daha ucuzdu. 270 milyon USD'lik bir bütçe ile burada harika üç film çekebileceğimi biliyordum. Amerika'da bu asla mümkün olamazdı.

Üstesinden gelmesi en zor engel neydi?
-Hiç kuşkusuz senaryonun yazılması. Yüzüklerin Efendisi'ni nasıl uyarlayacaktık? Hem kitaba olabildiğince saygılı ve sadık olacaktık hem de başı, ortası ve sonu olan üç müstakil film yapacaktık. Biz Tolkien'in evrenini sadeleştirmeden de, ilk defa tanışan izleyicilerin filmleri anlamaları gerekiyordu. Film üzerinde çalışmaya başladıktan sonra eseri baştan sonra yüzlerce kez okudum? Evet, senaryo gerçekten işin zor kısmıydı.


Tolkien uzmanlarına ya da mirasçılarına danıştınız mı?
-İşe hak sahiplerini bulaştırmayı istemedim. Bir ?resmi uyarlama? gerçekleştirme niyetim de hiç yoktu. Ve mirasçılara elimizdeki kopyayı okumaları için verseydim, gerçekten karışamadıkları halde onaylamalarını bekleseydim, bu işi hiçbir zaman başaramazdık. Bu onlar için de çok can sıkıcı olacaktı. Fran Walsh [Jackson'ın dostu ve ortağı] ve ben, Yeni Zelandalı bir dramaturjist ve 11 yıldır Tolkien hayranı olan Pjilippa Boyens ile işbirliği yaptık.

Casting için tüm dünyadan gelen yüzlerce oyuncudan istek aldınız? Seçim yapmak zor oldu mu?
-Evet, öyle denebilir. Gerçekten de gezegendeki tüm oyuncu ajansları bana telefon edip müşterilerinin isteklerini iletti. Kitabın hayranı olan çok sayıda oyuncu var. Biz ise her rol için en uygun oyuncuları bulmakla iştigal ettik. Aptalca görünebilir ama o kadar zor bir işti ki. Bir o kadar da eğlenceli, çünkü, kitabı okurken, kafanızda resimler oluşuyor ve sonra bu imajlara denk gelen kişileri seçmek gerekiyor. Ve Yüzüklerin Efendisi'nde yirmi dört tane ana karakter var! Sonuç olarak, oyuncuların platoya gelerek kendi başlarına kendi karakterlerinin sorumluluğunu benim yerime almalarından nefret ettim.

Meşhur isimleri işe almak konusunda başınız ağrıdı mı?
-Asla. Filmdeki her oyuncu bizim ilk tercihimizdi. Örneğin, Ian Holm, Yüzüklerin Efendisi'nin on altı saatlik bir BBC radyo uyarlamasında Frodo olarak beni çok etkilemişti. Onun Bilbo olması gerektiğini hayal ettim. Hemen kabul etti.

Elijah Wood'u oldukça orijinal bir şekilde seçtiniz, çünkü hiçbir filmini izlememiştiniz ama bir video kasetle sizi fethetti.
-Doğru, o dönem hiçbir filmini izlediğimi hatırlamıyorum. Sadece kim olduğunu biliyordum. Ama bize gönderdiği bir kaset her şeyi değiştirdi; onu gördüğümüz anda Frodo'yu bulduğumuzu anladık.


Neden? Onda neyi sevdiniz?
-Frodo'nun kendinizi özdeşleştirebileceğiniz bir karakter olması gerekiyordu. İşte bu yüzden izleyicinin onunla arasında kusursuz bir ilişki kurabileceği ve onunla seyahatlere çıkmak isteyeceği bir aktör arıyorduk. Sempatik, efendi, kırılgan ve dürüst görünen birini. Elijah Wood tüm bu nitelikleri kendinde toplamıştı. Kusursuz Frodo'ydu o.

Aragorn için ilk tercihiniz Stuart Townsend olmuştu ama sonra onu değiştirdiniz.
-İşler Stuart Townsend ile yürümüyordu ve bunun farkına çok çabuk vardım. Kitabın büyük bir hayranı olsa da, rolün gerektirdiği yükseklikte değildi. Daha sonra Viggo Mortenssen'in filmlerini izledim, görünüşü kusursuzdu. Onu çağırdım, o da geldi.

Hobbitleri oynatmak için cüceleri kullanmayı aklınızdan geçirmiş olduğunuz söyleniyor.
-Aklımızdan çok şey geçirdik. Çünkü oyuncuların her birinin farklı boylarda olması bize gerçekten zorluk çıkartacaktı. Bazıları cüceydi, bazıları bir metre on santimdi, bazıları yetişkin bir insan boyundayken, bazıları da çok iriydi.

Sonunda boy sorununu nasıl çözdünüz?
-Akla gelebilecek ve mümkün olan tüm tekniklerden yararlandık. En sofistike olandan en basitine dek. Oyuncuları mavi bir fonun önünde oynattık ve sonradan fonu dijital olarak arkadaşları ile doldurup kapattık. Ama en çok da, zorlama perspektifler kullandık; iki kişi konuşurken uzun boylu olanı kameranın yanına, küçük olanı da uzağına yerleştirmek gibi. Böylece birinin omuzundan öteki görünüyordu ama aralarındaki mesafe gerçekten olduğundan farklı algılanıyordu. Bir de her oyuncu için 3 dublör kullandık. Bir tane aynı boyda olan, bir tane devasa bir tane de cüce benzerini. Bir çok kere bazı oyuncuların altına kasa koyarken, bazıları dizlerinin üzerinde oynamak durumunda kaldı. Örneğin Elijah Wood'un dizkapakları, çekimler bittiğinde tanınmayacak hale gelmişti.

Kaynak: Fransız Studio Dergisi.

Haftaya röportajın devamında: Tom Bombadil neden yok? Arwen'in yeni rolü! George Lucas'la ortak yönler. Ve diğer konularda Peter Jackson soruları yanıtlıyor?

Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Dune: Çöl Gezegeni Altyazılı Fragman
3.803 gösterim
The Father Orijinal Fragman
472 gösterim
The Nest Fragman
231 gösterim
Ölmek İçin Zaman Yok Altyazılı Fragman (2)
693 gösterim
The Batman Altyazılı Fragman (2)
18.300 gösterim
Ammonite Fragman
1.158 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle