Elim Belim Bağlı
31 Mayıs 2001 Perşembe - 00:00

40 Adımda 40 Days 40 Nights


1. Filmin çekimlerine 1 Ekim 2000 tarihinde San Francisco'da başlandı ve aynı yılın Aralık ayı sonlarında tamamlandı.

2. Filmin Kuzey Amerika'daki gösteriminin 24 Ağustos 2001'de başlaması planlanmıştı. Ancak daha sonra bu tarih değiştirildi ve önce 25 Ocak 2002'ye, sonra 1 Şubat 2002'ye ertelendi. Sonuçta film Kuzey Amerika sinemalarında 1 Mart 2002'de gösterime girdi.

3. Filmin yönetmeni Michael Lehmann, ilk yönetmenlik sınavını başrollerini Christian Slater ile Winona Ryder'ın oynadığı ?Heathers? adlı kara komedi filminde vermişti.

4. Başrolde oynayan Josh Hartnett şu aralar Hollywood'un en sıcak aktörlerinden birisi olarak kabul görüyor. Onu son olarak Ridley Scott'un yönettiği ?Kara Şahin Düştü'nün (Black Hawk Down) başrolünde izlemiştik.

5. Filmin yapımcıları daha önce Julia Roberts'lı ?Notting Hill? ve geçtiğimiz sezonun hit filmlerinden ?Bridget Jones'un Günlüğü'nün de (Bridget Jones's Diary) yapımcılığını üstlenmişlerdi.

6. Filmin başrolünde Ashton Kutcher'in oynaması düşünülmüştü. Ancak aktörün ?Dude, Where's My Car?? adlı filmde oynamaya karar vermesiyle onun yerini Josh Hartnett aldı.

7. Başroldeki kadın oyuncu da Katie Holmes olacaktı. Ancak ?Dawson's Creek'teki rolüyle çakışınca çekimlerde aksama olmaması için onun yerine Shannyn Sossamon getirildi.

8. Shannyn Sossamon'u daha önce ?A Knight's Tale? adlı filmde izlemiştik. Güzel yıldızın o filmin yönetmeni tarafından keşfedilmesi, bir DJ arkadaşıyla birlikte gittiği Gwyneth Paltrow'un doğum günü partisinde oldu.

9. ?40 Days and 40 Nights?, genç senaryo yazarı Rob Perez'in ilk senaryo çalışması...

10. Senaryo aslında Perez'in cinsellikten soğuma deneyimlerini anlattığı kendi günlüklerine dayalı.


11. Hartnett, bu günlükleri okuma fırsatına sahip olmuştu. Senaryo yazarının bu cazip teklife 40 gün bile dayanamadığı belli...

12. Rolüne psikolojik açıdan hazırlanmak isteyen Hartnett, cinsellikten uzak duracağına dair kendi yeminini etti. Ancak iki haftadan fazla dayanamadı.

13. Hartnett cinsellikten uzak durma deneyimini bir daha asla tekrarlamayacağını açıkladı.

14. Hartnett'in portresini çizdiği Matt Sullivan karakterinin Erica ile tanışması, yeminin edilmesinden sadece üç gün sonra gerçekleşir.

15. Filmin yardımcı oyuncu kadrosunda yer alan Maggie Gyllenhaal'ın kariyerinde John Waters'ın yönettiği ?Cecil B. Demented?, Penny Marshall'ın ?Riding in Cars With Boys? ve Richard Kelly'nin ?Donnie Darko? gibi filmleri var.

16. Çekimler sırasında film yapımcılarının karşısına birçok zorluk çıktı. Bunların başında da Caffe Trieste adlı kafenin dış kısmında kahve içen çıplak kadınlar çekiminin yapılması geldi. Sözkonusu mekanın kalabalık bir caddede olması nedeniyle San Francisco kent yetkililerinden izin almak epeyce zor oldu. Bu arada kafenin tarihi bir Katolik kilisesine çok yakın olması nedeniyle kilise rahiplerinin o yakınlardan geçmemesi sağlandı.

17. Ayrıca bu sahne sabahın çok erken saatlerinde çekildi. Zavallı çıplak bayanlar için dondurucu bir soğuk vardı ama böyle bir sahnenin öğleden sonra çekilmesi mümkün değildi.

18. Filmin yardımcı oyuncularından Michael Maronna, Dewey Nicks'in ilk filmi ?Slackers'ın da kadrosunda yer almıştı.

19. Shannyn Sossamon filmdeki seks sahnelerinin çekimleri sırasında hayli rahatsız oldu. Çünkü vücudunun gösterilmesini istemiyordu. Yönetmenin verdiği güvenceler sayesinde kamera karşısına geçti ve çekimler bu güvenceler çerçevesinde yapıldı.

20. Hartnett bazı çekimler için birkaç gün süreyle yatağa zincirli şekilde kamera karşısına geçti.

21. Hristiyanlıktaki Paskalya yortusu öncesinde kefaret ödeme hazırlığı anlamına gelen oruç dönemi 40 gün devam eder ve Hazreti İsa'nın oruç tutmasını simgelemek için uygulanır.

22. Josh Hartnett kariyerinin ilk dönemlerinde ?Dawson's Creek'te rol kapmak için altı defa girişimde bulunmuş ve hepsinde başarısız kalmıştı.

23. Nicole rolünü üstlenen Vinessa Shaw daha önce Stanley Kubrick'in ?Eyes Wide Shut'ında genç fahişe rolündeki başarılı performansıyla dikkati çekmişti. Geçenlerde onu bir de Chris Kattan'ın oynadığı ?Corky Romano'da izledik.

24. Josh Hartnett bir röportajında bağlanmaktan hoşlanmadığını bildirdi

25. Honolulu doğumlu 22 yaşındaki Shannyn Sossamon bu rolü oynamakta fazla zorlanmadığını açıkladı.

26. Her yıl 11.000 kişi yeni seks pozisyonlarını denerken yaralanıyor.

27. Filmin Kanada asıllı yardımcı oyuncularından Paulo Costanzo, sinemaya başlangıcını ?Road Trip? ile yapmıştı.

28. Josh Hartnett bir söyleşisinde oynaması en zor rolün komedi olduğunu bildirdi ve neyin komik olacağını önceden algılamakta zorluk çektiğini sözlerine ekledi.

29. Miramax bu filmin tanımlarında ?Amerika'nın ilk sekssiz komedisi? sloganını kullandı. Yönetmen Lehmann ise ?Perhizin komedisi? tanımını yaptı.

30. Josh Hartnett bu film sayesinde ?mahrumiyet? kavramını iyice anladığını açıkladı ve şöyle dedi: ?Kendinizi herhangi bir şeyden mahrum ediyorsunuz ve o andan itibaren aklınız fikriniz onda oluyor.?


31. Filmin prodüksiyon şirketi olan Working Title Films son dönemlerde ?The Man Who Cried? ve ?Captain Corelli's Mandolin'ninde yapımını gerçekleştirmişti.

32. Lehmann'ın bundan sonraki projesi ?The Wishbones? adını taşıyor. New Jersey'li bir rock grubunun hepsi de 30 yaşlarında olan üyelerinin düğünler ve özel davetlerde çalmak için biraraya gelmelerinin öyküsü anlatılıyor.

33. Filmin sloganı şöyle: ?Seks yok. Ne olursa olsun yok. 40 gün boyunca dokunmak, öpüşmek, aşk oyunları, ortalıkta dolanıp sevgili aramak yok. Masturbasyon da yok. Hiçbir şey yok.?

34. Filmin genç starı Josh Hartnett, yakın geleceğin Leonardo DiCaprio'su olarak tanımlanıyor.

35. Aktörün bugüne dek oynadığı 8 filmden ikisi büyük savaş filmleri (Pearl Harbor ve Black Hawk Down).

36. Amazonlar erkeklerinin bacaklarını kırıyorlardı. Çünkü en iyi sevgililerin topal erkekler olduğuna inanıyorlardı.

37. Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesinde sanat eğitimi gören yönetmen Lehmann, Columbia Üniversitesinden felsefe diploması aldı.

38. Lehmann kariyerinin ilk yıllarında Zoetrope Stüdyolarında Francis Ford Coppola ile birlikte çalıştı. ?One From the Heart?, ?Rumble Fish? ve ?The Outsiders? adlı filmlerde kullanılan deneysel video sistemlerinin süpervizörlüğünü yaptı.

39. Lehmann ayrıca Güney Kaliforniya Üniversitesinde film yapımı üzerine eğitim aldı. Bu alanda 1985 yılında aldığı bir diploması var.

40. Bu film seyirciye bol bol kahkaha ve eğlenceli dakikalar vaad ediyor!

Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Dune: Çöl Gezegeni Altyazılı Fragman
7.548 gösterim
The Father Orijinal Fragman
1.168 gösterim
The Nest Fragman
528 gösterim
Ölmek İçin Zaman Yok Altyazılı Fragman (2)
975 gösterim
The Batman Altyazılı Fragman (2)
18.478 gösterim
Ammonite Fragman
1.213 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle