Vizontele
01 Haziran 2001 Cuma - 00:00

Oraların Ezgileri

Yılmaz Erdoğan ve Ömer Faruk Sorak’ın yönetmenliğini yaptığı, yılın bombası Vizontele’nin müzikleri de filmin geçtiği Hakkari coğrafyasıyla birebir örtüşen özellikleri barındırıyor. Daha önce Doğu ve Kardeş Türküler albümlerindeki Anadolu Halkları Müziği türündeki çalışmalarıyla gerek yurtiçinde gerekse Amerika’da büyük beğeni toplayan Kardeş Türküler Grubu, bütün üyelerinin alanlarında akademik eğitim görmüş olması, müziğe felsefi ve bilimsel açılımlar getiren tavırlarıyla, yeni olmalarına rağmen kendilerine saygın bir yer edinmeyi başardılar.

Albümdeki ilk parça Aşık Mahzuni Şerif’in en ünlü türküsü olan Çeşm-i Siyahım, parçanın radyodan duyulan versiyonu da albüm içinde mevcut. Kürt besteciler Zahid Brifkani, Şivan Perwer ve Celal Güzelses’in yanı sıra Kardeş Türküler’in beyni olan Vedat Yıldırım’ın da besteleriyle zenginleştirdiği albümün en önemli parçası 12 numaralı Zemar - Turna: İki bölümden oluşan parçanın ilk bölümü söz ve müziği Vedat Yıldırım’a ait olan Zemar adlı ağıt ve akabinde Selda Öztürk’ün seslendirdiği Karacaoğlan’ın Turna bozlağı... Turna bozlağının derlendiği kaynak kişi olarak Çukurovalı Atilla Topalhan’ı görüyoruz. Yine Şivan Perwer’in Pawanekani adlı çalışması da iki farklı kaydıyla dikkatimizi çeken içli bir çalışma.

Gazeteci-yazar Muhsin Kızılkaya’dan alınan Serso/Çelê Berçelan (Damadin Banyosu/Berçelan Yaylasi) adlı anonim yapıt bütün hüznüyle dineleyenlerin boğazlarını düğümleyiveriyor. Bu eser hakkında albümde şu bilgiler yer almakta:

Birinci bölümde orijinal kayıt olarak yer alan Serşo, Kürt müziğinde ’stranên dîwanki’ (divanhane türküleri) adı verilen müzikal formun örneğidir. Asuri-Süryani müziğinin makamsal yapısındaki belirgin biçimdeki etkilenen bu tür şarkılar, Hakkari’nin Çukurca bölgesinde yaşayan Pinyanişî Aşireti’nin karakteristik ifade biçimlerini taşımaktadır.


Çelê Berçelan ise, Hakkari’nin merkez bölgesinde bugün ’govend’ (halay) formunda söylenmektedir.

En az filmi kadar büyük başarı kazanan Vizontele hakkında albümün bukletinde yer alan Kardeş Türküler’in sözlerine kulak verelim:

Vizontele; ilk film müziği çalışmamız oldu. Daha öncesinde Kardeş Türküler (1997) ve Doğu (1999) albümleri ile, sınırları daha geniş bir Anadolu coğrafyasının etnik müziklerine yönelmiş, Şivan Perwer’in Roj û Heyv (2000) albümünün müzik yönetmenliğini üstlenerek Mezopotamya eksenindeki halk şarkılarını daha yakından tanıma olanağı bulmuştuk. Dolayısıyla, öyküsü doğuda geçen bir filmin müzikal hazırlıklarını yaparken, önceki albüm çalışmalarının dramaturjisi bizim için yol gösterici bir çerçeve oluşturdu.

Öte yandan sinema, müzik-görsellik ilişkisini gündeme getirmesi itibariyle, farklı bir bakış açısını da zorunlu kılıyordu. Burada temel hareket noktalarımızdan biri şu oldu: müzik, filmin görsel atmosferini ’sese dönüştürmek’ gibi bir ’tercüme’ işlevi üstlenmekten kaçınmalı, tam tersine, kendi anlatım tarzını oluşturarak filme katılmalıydı. Bu sayede müzik, sahnelerin anlamını güçlendirme/vurgulama gibi hedeflerle yetinmek yerine, o görselliği kendi alanında, bir atmosfer olarak ’yeniden kurma’nın yolunu zorlayabilirdi. O nedenle, film-müzik ilişkisini birbirini gözeten bir özerklik ilişkisi olarak tasarlamak daha doğru görünmektedir. Vizontele film müzikleri bu düşünceden yola çıkılarak hazırlanmıştır.

Bu alanda deneyimi olmayan bir müzik grubuyla çalışma riskini göze aldığı için Yılmaz Erdoğan’a ve albüme emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Soner Akalın: Perküsyon

Ozan Emrah Aksoy: Buzuki, Lavta

Mehmet Erdem: Ud, Cümbüş, Buzuki

Emre Kocabaş: Perküsyon

Erol Mutlu: Bağlama, Vokal, Şelpe, Cura

Feryal Öney: Vokal

Diler Özer: Perküsyon

Selda Öztürk: Vokal, Perküsyon

Enver Timuçin: Klarinet

Vedat Yıldırım: Vokal, Perküsyon, Santur

Aytekin Ataş (BÜFK): Vokal

Nevzat Çelebi (BÜFK): Vokal

Neriman Güneş: Keman

Rıza Okçu (BGST): Perdesiz Bas, Sythesizer
Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
The Red Sea Diving Resort Altyazılı Fragman
157 gösterim
Hustlers Orijinal Fragman
446 gösterim
Suç Kraliçeleri Orijinal Fragman (2)
Don't Let Go Orijinal Fragman
King's Man Orijinal Fragman
865 gösterim
3 From Hell Orijinal Fragman
267 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle