Dünyaların Savaşı
01 Mart 2002 Cuma - 00:00

İki Dünya Bir Olsa

30 Ekim 1938 günü, CBS radyosunda Orson Welles adlı genç spiker, Howard Koch’un radyoya uyarladığı Mercury Theather of the Air adlı oyunu sundu. Oyun dünyayı istila eden Marslıları anlatıyordu ve ABD’nin doğu bölgelerinde büyük bir infial yarattı. İnsanlar korku ve panik içinde sağa sola kaçışmaya başlamışlardı. Bunun bir oyun olduğuna ikna edilmeleriyse uzun zaman alacaktı. Orson Welles’in seslendirdiği bu oyunun uyarlandığı kitap, Herbert George Wells’in Dünyaların Savaşı-The War of the Worlds'ından başkası değildi.

H.G. Wells’in 1898 yılında kaleme aldığı Dünyaların Savaşı, huzur ve güven içinde, geleceğe dair hiçbir kaygı duymadan yaşamın sürdürüldüğü sırada, Marslılar’ın istilasıyla karşı karşıya gelen İngiltere’de geçiyor. Uzaydan kapsüllerle dünyaya inen Marslı ölüm makineleri ellerinde bulunan ısı ışınlarıyla geçtikleri her yeri cehenneme çevirerek ilerliyorlardı ve bu ilerlemenin nedeninin planlı bir istila çabası olduğu apaçık ortadaydı. İnsanlar çok büyük kayıplar verdikten sonra bu istila karşısında direnemeyeceklerini anlayıp son çareyi ülkeden kaçmakta bulurlar fakat bu gerçekten bir çözüm olacak mıdır?

Yazıldığı dönemden bu güne değerinden ve güncel içeriğinden hiçbir şey kaybetmeyen bu eser, gelecek nesillerin de kendilerinden bir şeyler bulmasını sağlayacak kadar büyük bir öngörüye sahiptir. Wells bu kitabında, uzay-mars-gezegenler arası savaş gibi konularda, Jules Werne’in yaptığı gibi kuru teknolojik kehanetlerde bulunmak yerine siyasi ve sosyo-psikolojik çözümlemelere girmeyi tercih etmiş ve bunun sonucu olarak da günümüz dünyasına dair yerinde ve geçerliliğini yitirmeyecek öngörümlere ulaşmıştır.

1924 yılında yapılan Atlantic Yayınevi baskısından çevirdiği kitabın önsözünü Arthur C. Clarke yazmış. 1953 yılında Byron Haskin, George Pal tarafından sinemaya uyarlanan eser 1988 yılında televizyon dizisi haline de getirildi.

İthaki Yayınları , Çeviren: Ali Kaftan, 2001

Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Sessiz Yalanlar - Fragman
Sevimli Kedi İş Başında 2 Dublajlı Fragman
700 gösterim
Oyun Altyazılı Teaser
919 gösterim
Müttefik Altyazılı Teaser (2)
1.024 gösterim
Sully Altyazılı Fragman
1.214 gösterim
Saftirikler - Fragman
438 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle