O... Çocukları
19 Kasım 2008 Çarşamba - 00:00

Sadece ismi değil, hikayesi de çarpıcı bir Türk filmi. Şimdi DVD olarak çıktı...


Filmin Konusu:
1981 yılı Türkiye'sinde polisler, Meryem adlı evli ve bir kız çocuğu olan bir kadının peşindedir. Meryem'in yakalanmaması için tek yol ülkeden kaçmaktır; ona ulaşabilmek için polisler abisini çoktan kurban vermişlerdir ve kocası da ağır işkencelere maruz kalmıştır. İrtica eden Meryem'in, yolculuğa dayanamayacak kadar küçük olan kızını hayat kadınlarının çocuklarına bakıcılık yapan Mehtap Anne'ye bırakmaktan başka çaresi yoktur. İtalya'ya giden Meryem'in kızını yanına aldırtmak için yarı Türk, yarı İtalyan olan genç Dona yollanır. Şimdi, bu çocuğun düzgün koşullarda yolculuk yapabilmesi için iki ay içinde İtalyanca öğrenmesi lazımdır. Dona'nın da Türkiye'ye ve insanlara dair öğrenecekleri vardır.

 

 

 

Film Hakkında:
Filmde bazı sorular cevapsız bırakılıp senaryodaki bu eksilik ciddi anlamda hissedilse de filmin tonu genel anlamda sıcak ve gerçekçi, bu da kendinizi filme kaptırmanızı sağlıyor. Karakterlerin oyuncularla vücut kazandığı filmde özellikle Demet Akbağ oyunculuğuyla devleşiyor, tabii çocukların muhteşem oyunculuklarını da unutmamak gerekir. Bir dönem filmi olmasıyla da insanların o döneme ait duygularının ifade edilmesi açısından da tarihsel bir anlam ifade ediyor. Film sanat yönetmenliği, kostüm, görüntü yönetmenliği ve müzikleri açısından da size şık bir hikaye izleme imkanı sağlıyor.

 

Edisyon Hakkında:
Sadece Türkçe dili seçeneği bulunan DVD'de özel seçenekler olarak filmin kamera arkası, fragman ve fotoğraf galerisi mevcut.

 

Sonuç:
Çoğumuzun yaşamadığı, bilmediği hayatlar, dönemler var. Ya okuruz, ya duyarız ya seyirci kalırız. O? Çocukları, kıyıda kalmış hayatların, kimi zaman sıcak ve çoğu zaman çok zor deneyimlerini anlatıyor. İnsanlar etiketiyle doğar, bazıları bu etiketlere sımsıkı tutunurken bazılarına da sımsıkı yapışır, ama bazılarına üzerindekini atacak kapı da açılır. Kırık dökük hikayeler içinde bardağın boş kısmı kadar dolu kısmının da gösterildiği trajikomik olan O... Çocukları, her şeye rağmen umuda ihtiyacınız olduğunda arşivinizden çıkarıp seyredebileceğiniz bir Türk filmi.

 

Funda Sularöz
Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Beyazperdede Bu Hafta (21 Ekim-27 Ekim)
1.787 gösterim
Ekşi Elmalar - Fragman
34.391 gösterim
İstanbul Kırmızısı - Fragman
1.364 gösterim
The Ivory Game Fragman
482 gösterim
Frantz - Türkçe Altyazılı Fragman
271 gösterim
Ayı Kardeşler 2: Büyülü Kış Dublajlı Fragman
2.151 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle