Küçük Fırat'ın Büyük Kitabı
27 Ocak 2009 Salı - 00:00

Çizgi romancı Uğur Gürsoy'un Uykusuz dergisinde çizdiği Fırat'ın hayranları, yakın zamanda çıkan sarı ciltli kitaba çocuklar gibi sevindi...


Uykusuz dergisini alma nedenlerinizin başında ne geliyor? Eğer bu soruya Fırat diye yanıt veriyorsanız, bizi daha iyi anlayacaksınız demektir. Uğur Gürsoy’un derginin bir köşesinde, fazla yer işgal etmeden serüvenlerini anlattığı Fırat’ın hayranı çoktur diye düşünüyoruz. Neyse ki serinin kitabı düşündüğümüzden çok daha erken, üstelik insanın içini ısıtan sarı bir cilt içinde geldi. Almayan gece uyuyamasın, sabaha kadar gözleri açık kalsın ve türlü düşünceler kafasında dolansın!

Fırat’ın kareleri zaman zaman kutulardan çıkarıp birilerine gösterip, üzerine 'işte bak ben şöyle bir çocuktum' diye açıklamalarda bulunduğumuz eski fotoğraflara benziyor. Bunun en büyük nedeni, Fırat tuhaf serüvenleri anlatılan, özgün bir çocuk değil. Fırat bizim gibi. Bizim gibi büyüyor; şaşırarak, anlamaya çalışarak, yalan söyleyerek, üzülerek, utanarak...


Sarı kapaklı kitap, Fırat’ın kendi zihninde yarattığı hayali arkadaşıyla olan ilişkisiyle başlıyor. Ufaklığı hiç bilmeyen bir okuyucunun bile, kafası olmayan yetişkinlerin beden ayrıntıları arasında türlü şekiller alan yuvarlak yüze ve koca gözlere hayranlık duyacağına eminiz. Geveze yetişkinlerin balonlar dolusu açıklamalarına karşın, Fırat’ın açıklamaları ve yorumları kısacacıktır, çünkü yüzü başlı başına bir ifade aracıdır onun. 'Eneeee Metin Dayımlar geldi. Yeni ayakkabılarımı giydir bana!..' derken nasıl mutluysa; zehir gibi bir çocuk karşısında ikinci plana düştüğünde aynı derecede üzgündür. Fırat çevresinde veya küçük ekranda gördüğü dünyanın ilişkiler ağını çözmeye başlamış her çocuk gibi kendinle ve başkalarıyla tuhaf bir yarış halinde. Balkondan aşağı tükürürken, 'Bana yüz puan, herkese sıfır puan' diye skor dizmeyi ihmal etmiyor.


Şüphesiz çocukların dünyası neredeyse karikatürün tarihinden beri mizahçıların ilgi alanına giriyor. Yıllarca gazetelerin köşesinde bir grup çocuğun hikayesini çizerek, okuyucularını her sabah meraklandırmış ustalar var. Peki Fırat’ın ve diğer çocukların sırrı ne? Yani, onlarca ilginç, tuhaf, merak uyandıran, kışkırtan öyküler arasında neden en çok Fırat’ın büyüme hikayesini seviyoruz?

 

Çünkü Uğur Gürsoy’un karakteri mafya bozuntusu, silah düşkünü, çapkın, uzaylı veya hayalet değil. Fırat ortalama, sıradan bir çocuk. Çocukluğunuzu nasıl hatırladığınız hiç önemli değil. Sevgi, nefret veya karışık bir sevgi nefret ilişkisi olabilir. Kısa şort yılları çok geride kaldıysa bir şekilde çocukluğunuzu aramaya başladınız demektir. Eski filmler, çocuk kitapları, çizgi romanlar, nostaljik şarkılar hiç ilginizi çekmiyor mu? İşte Fırat’ın sırrı burada. Onun sarı kapaklı hikayeleri, fotoğraf kutusundan çıkmış sararmış fotoğraflar gibi. Her yetişkinin içinde bir Fırat gizli demek yeterli aslında. Acaba birisi çıkıp Fırat’ın bağımlılık yapan serüvenlerini sinema filmi yapar mı? Ne güzel olurdu!

 

Serdar Kökçeoğlu
Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Bağlılık Aslı Fragman
6.838 gösterim
Hareket Sekiz Fragman (2)
1.581 gösterim
Bir Şans Daha Altyazılı Fragman
1.445 gösterim
Little Monsters Red Band Fragman 2
909 gösterim
Kara Noel Altyazılı Fragman
2.067 gösterim
Devil's Revenge Orijinal Fragman
1.472 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle