Bazıları Sıcak Sever
28 Ocak 2009 Çarşamba - 00:00

Billy Wilder imzalı eşsiz bir komedi klasiği: Bazıları Sıcak Sever!

Filmin Konusu
1929, Chicago. İki çulsuz müzisyen Joe ve Jerry, bir mafyanın bastığı otoparkta şans eseri bulunarak cinayete tanık olur. Artık mafya onların da peşindedir ve tüm şehirde izlerini sürecektir. Bu yüzden ikilinin Chicago'dan kaçmaları gerekmektedir. Uzaklaşabilmek için iş ararken yine bir tesadüfle bir kız jazz grubunun Miami'ye gideceklerini öğrenince de onlara katılmaktan başka çareleri kalmaz. Artık onlar, Josephine ve Daphne? dir. Bir taraftan değiştirilen kılıklar, bir taraftan hoş erkekler, kadınlar ve tabii ki peşlerini bırakmayan mafya onların Miami’deki keyifli dünyasını oluşturur.


Film Hakkında
Amerikan popüler kültürüne yön veren önemli isimlerden biri olan yazar, yönetmen Billy Wilder'ın 1959 yapımı filmi Bazıları Sıcak Sever, film tarihinin de tartışılmaz klasiklerinden. Filmde aşk, komedi, gangster ve caz öğeleri gibi popüler kültür ürünleri bir arada kullanılmış ve bu öğelerin filme yansıtılışı da 1920'lerin, 1930'ların komedi ve gangster filmlerinin tarzıyla olmuş. Ayrıca filmin geçtiği yıl da 1929. Amerika'nın büyük buhran döneminin gerçekçi bir resmi çiziliyor.


Filmin en iyi komedilerden biri olarak kabul edilmesinde (bazıları için en iyisi) cast'ın başarısının da şüphesiz etkisi var. Filmde başrolleri Marilyn Monroe, Tony Curtis ve Jack Lemmon paylaşıyor. Marilyn Monroe'nun aptal sarışını canlandırmadaki dahice başarısı ve her karede izleyiciyi büyüleyen tavırları, Tony Curtis ve Jack Lemmon'ın canlandırdıkları karakterlerdeki filmin komedi unsurunu destekleyen oyunculukları, bu filmin ardından gelen bazı filmleri ve karakterleri de etkilemiş, yön vermiştir.

Edisyon Hakkında
Edisyon çok zengin bir içerikle hazırlanmış. ??Geçmişe Nostaljik Bir Bakış?? adlı bölümde Tony Curtins'le filme dair söyleşinin yapıldığı bir belgesel var. ??Tatlı Sue'dan Anılar?? bölümüyle kız müzik grubundan oyuncularla film üzerine söyleşi, ??Sanal Hatıralar Galerisi??, filmin fragmanı ve usta yönetmen Billy Wilder'ın diğer filmlerinin fragmanları mevcut.


Dil seçenekleri sadece İngilizce'yle sınırlıyken alt yazı seçenekleri Çekçe, Danimarkaca, Fince, İbranice, İngilizce, İsveçce, Lehçe, Macarca, Norveçce, Portekizce, Türkçe ve Yunanca'dan oluşuyor.

Sonuç
Dönemine göre cinsiyet modelleri üzerine çok cesur detaylar içeren bu film aslında büyük bir çoğunluk tarafından gayet iyi biliniyor. Hiç izlememiş olanlar da sinema meraklısıysa, ölmeden önce izlenecekler listesine bir numarayı kaydırıp başa yerleştirsinler. Şimdi bu başyapıt arşivlerimizde de, kalbimizden sonra yerini alabilecek. Ne derler bilirsiniz; Bazıları Sıcak Sever!


Funda Sularöz
Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Little Monsters Red Band Fragman 2
359 gösterim
Kara Noel Altyazılı Fragman
600 gösterim
Bir Şans Daha Orijinal Fragman (3)
649 gösterim
Devil's Revenge Orijinal Fragman
437 gösterim
Nuh Tepesi Fragman
2.294 gösterim
Hareket Sekiz Fragman
3.194 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle