Üç Maymun
29 Ocak 2009 Perşembe - 00:00

Üç Maymun için Türk sinemasının en "sahici" psikolojik gerilim filmi diyebiliriz. Bu önemli filmin DVD'si de örnek alınması gereken dolu dolu bir içeriğe sahip...


Filmin Konusu
Üç Maymun’un karanlık, hatta 'zifiri' karanlık bir hikayesi var. Bir üyesini küçük yaşta kaybetmiş üç kişilik bir ailenin düzeni, aile babasının patronunun yerine hapse girmesiyle alt üst oluyor. Ceylan bize sonrasında yaşanan olayların kritik noktalarını değil, sonrasını, sessizlik ve rutin anlarını gösteriyor. Belki de uzaktan Yılmaz Güney’i akla getiren bu klasik sınıfsal trajedinin Ceylan sinemasıyla çarpışması benzersiz bir atmosfer filmi yaratmış.

Bu dünyada patronu uğruna içeri giren fedakar bir baba, oğlunun hayatta bir yön bulabilmesi için aldatan bir anne, hırpalanan bir oğul, umutsuz bir aşk, intihar girişimi var fakat Melodram yok. Ceylan’ın soğuk (hatta cool) karakterleri filmin sarı sepya renkleri içinde sürekli terliyorlar. Ceylan’ın yarattığı atmosfer elle tutulur, kokusu duyulur bir biçimde. Gerilim ise bir yılan gibi karakterlerin arasında geziniyor ve Üç Maymun’u Türk sinemasının en 'sahici' psikolojik gerilim filmi yapıyor.Film Hakkında
Üç Maymun’u gereğinden fazla soru işareti ve sonuçlanmayan yan hikaye içermesine rağmen bir başyapıt olarak kabul etmek için çok fazla nedenimiz var. Ve aslında bütün o gösterilmeyen, eksik bırakılan büyük 'an'lar neyin önemli, neyin önemli olmadığı konusunda bir muğlaklık yaratıyor. Bu ahlaki seçimleri her izleyici farklı yorumlayacaktır. Ceylan’ın en büyük başarısı doğru soruları sorması veya doğru cevaplar üretmesi değil, anlamlı/güncel bir hikaye ve düşündürücü çatışmalar yaratması. Gerisi izleyiciye kalıyor.


Edisyon Hakkında
Üç Maymun’un iki disklik edisyonunda bulunan ikinci disk gerçekten de DVD’lerin nasıl olması gerektiğini gösteren bir örnek niteliğinde. Şüphesiz filmin aldığı başarıların ve gündemde önemli bir yer kaplamasının da içeriğin oluşmasında sonsuz katkısı var. Öncelikle Üç Maymun’u Cannes başarısının ardından pek çok sinema programında derinlikli bir şekilde ele alındığını, üzerine pek çok eleştirmenin ve araştırmacının konuştuğunu yine bu ekstra DVD’den öğreniyoruz. Baştan başlayalım, yarım saatin üzerindeki Kamera Arkası Belgeseli, yönetmenin çalışma tarzını öğrenmek açısından altın değerinde. Tekrarlara çok şaşırmayın! Üç Maymun Cannes’da belgeseli ise tarihi bir belge niteliğinde, izlerken heyecanlanmamak mümkün değil. Sinemacı ve Sinema Sevgilim programları da Üç Maymun’u detaylı bir şekilde ele almışlar.

Özellikle Mustafa Altoklar’ın söyleşisi oldukça bilgilendirici. Başka neler var? Değerli yazar Ünsal Oskay ile filmin tartışıldığı bir programın kaydı ve en az film kadar başarılı ve etkili bulduğumuz fragman da eksik değil. Son olarak Altyazı Seçenekleri mevcut.


Sonuç
Şüphesiz sinemasının geldiği noktayı fazla karanlık ve umutsuz bulanlar olacaktır. Cinayetler, intiharlar ve çaresiz yokoluşların cehennemsi bir İstanbul portresi ortaya koyduğu söylenecektir. Ceylan o uzun ve dar tuhaf binanın temiz ön yüzünü ve kararmış arka yüzünü birlikte gösteriyor bize. Belki de kasabalı gözüyle, büyük ve küçük balıkların bir arada yaşamaya çalıştığı şehri ve 'günahkar' büyükşehir insanını deşifre ediyor.


Kasaba ve köy yaşamının naif yönlerini Ceylan, Kaplanoğlu ve Erdem gibi ustaların gözünden gördükten sonra, biraz da o dünyaların arka yüzlerini, karanlık yönlerini görmenin zamanı geldi galiba. Ceylan bu filmin ardından karanlık ve trajik bir kasaba hikayesi çekse ne güzel olurdu aslında. Üç Maymun sıkıntılı bir havanın ve bekleyişin ardından gelen sert ve şiddetli bir yağmur gibi.


Serdar Kökçeoğlu
Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Dolittle Dublajlı Fragman
1.300 gösterim
Gizli Bir Yaşam Altyazılı Fragman
549 gösterim
Jungle Cruise Dublajlı Fragman
838 gösterim
Hadi Gidelim Dublajlı Fragman
448 gösterim
Vahşet Oteli Altyazılı Fragman
1.199 gösterim
Charlie'nin Melekleri Altyazılı Fragman
630 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle