Alp Kırşan Röportajı
30 Ocak 2009 Cuma - 00:00

[2000 yılında katıldığı bir mankenlik yarışmasında Türkiye'de birinci oldu ve hemen ardından dünya üçüncülüğü elde etti. Program sundu, dizilerde, sinema filmlerinde oynadı ve son olarak Kadri'nin Götürdüğü Yere Git filminde rol aldı. Karşınızda Alp Kırşan...]

 

Jim Carrey'le olan benzerliğinizle ilgili birçok tartışma var, hatta Cem Özer Beyazperde'de Kadri'nin Götürdüğü Yere Git için yaptığı yorumda bu konuyla ilgili bir açıklamada bulundu. Senin de sette Jim Carrey'nin sana ne kadar benzediğine dair espri yaptığın medyada yazıldı.

Cem Özer gişe ile ilgili 'çakma Jim Carrey konusunu' gişe de yedi demişti ilk haftasonu sonuçlarına göre.

Bu benzerlik konusu senaryo oluşturulurken mi ortaya çıktı?

Senaryo ortadaydı ve o sahneyi yönetmen öyle planlamış diye biliyorum. Jim Carrey'nin bana benzemesiyle ilgili söylediklerim senaryoda yazandır. Herkes ben söyledim sanıp yazmış, çok saçma.

Ama bunun gişe anlamında olumlu olduğunu düşünüyorsunuz değil mi?

Aynen.

Peki sen ??Yerli Jim Carrey?? yaftasının sana yapışmasından bir rahatsızlık duyuyor musun?

Yakıştırıyorlarsa, ki yapıştı üstüme, benim için sorun yok. Ama kim ne derse desin taklit yapmıyorum. Ayrıca benzetildiğim kişi dünyanın en iyi aktörlerinden biri, yani ben memnunum.

Aslında ben bu filmden önce de senin Jim Carrey'le olan benzerliğinle ilgili internette, bloglarda yorumlar okudum.

Baştan beri bu var ama basın yeni uyandı.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hep sakar ve hınzır karakterleri canlandırıyorsun. Bu kalıbın dışında başka bir türde, mesela dramda, başka bir karakter canlandırmaya nasıl bakıyorsun?
Komedi türü başarabildiğin takdirde çok zor ve yorucu. Başka bir türde de oynayabilirim ama komedi yaparken çok eğleniyorum.
Yani bir müddet daha bu karakterde bir Alp Kırşan seyredeceğiz.
Evet, dram oynamak çok zor değil ama komedi dediğim gibi başarabildiğin taktirde çok zor bir iştir. Herkes dramda oynayabilir ama komedi yapamaz.
Sen o zaman komedi türünde bir ikon olmak, kendini bu türde ispatlamak istiyorsun.
Becerebilirsem Türkiye'de komedi dendiğinde akla gelen ilk isimlerden olmak isterim.
Peki oyunculuk anlamında set deneyimlerinin dışında workshop, takip ettiğin bir oyuncu gibi yaptığın herhangi bir çalışma var mı?

Okullu olmayı çok isterdim ama alaylıyım. Set dışında yaptığım bir çalışma yok. Örnek aldığım kimse de yok ama büyük ustaların iş disiplinini almaya çalışıyorum her fırsatta.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Filmin çok belden aşağı esprilere dayandığı eleştirilerine ne diyorsun?
Yerinde zamanında kullanılmış 2-3 küfür var ama bence göze batmıyor, sanki o lafı söyleyenler sütten çıkmış ak kaşık.
Ama mesela bir kısım seyirciyi çok güldüren ama bir kısım seyircinin de çok tepki gösterdiği bazı sahneler ve espriler var. Örnek vermek gerekirse tuvalet ve basur kremi sahnesi...
Haklı tepkiler ama başka filmlerde olunca göze batmıyor, biz yapınca bak terbiyesize diyorlar, sanırım bize yakıştıramadıklarından. Başka filmlerde tutuyor bu numaralar bizimkilerde tutmuyormuş, bak sen!
Bir komedi filmi olarak, Kadri'nin Götürdüğü Yere Git filminde senin ve Şafak Sezer'in oyunu ne kadar doğaçlamaya dayanıyor. Senaryoya ne kadar sadık kaldınız?
Şafak çok ufak eklemeler çıkarmalar yaptı ama hepsi de olumlu yönde olduğu için kuruldan geçti. Ben elimden geldiğince senaryoya sadık kaldım.
Bu tür karakterlerin üzerine devam filmleri görmeye alışığız. Kadri'nin Götürdüğü Yere Git için de bir devam filmi niyeti var mı?
Varmış ama bence yapılmaz, çünkü çok dallı budaklı bir konu değil.
Zaten filmle ilgili Amerikan senaryosu çakması tartışmaları da dönüyor, yakın zamanda ülkemizde Aşkzede adıyla vizyona giren bir filmle konusunun çok benzediğini düşünenler var.
Benzerlik olabilir ama yazar Uğur Uludağ başka filmden kopya çekerek kendi kariyerini tehlikeye atar mı? Bence bunu yapmaz.
Türk Filmlerinin özellikle de komedilerin çok iş yaptığı bir dönemde film vizyona girdi. Bu Kadri'nin Götürdüğü Yere Git Filmine olan ilgiyi sence nasıl etkiler?
Şafak'ın inkar edilemez hayran kitlesi zaten yeter, film gişe başarısı getirecektir.
Senin de çoğunluğu genç kızlardan oluşan, 'Alp Kırşan için öldüm bittim' diye dolaşan bir kitlen var.
O da yapımcıların kârı oluyor.
Filmi çekerken en çok zorlandığınız sahne hangisiydi?
Dışarıda geçen her sahnede hava çok sıcaktı. Ama Esin'le üstünde oturduğumuz bir deve sahnesi vardı. Aslında 5 dakika süren bir sahne, ama o sıcakta devenin üstünde 6 saatte çektik.

 

Röportaj: Funda Sularöz
Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Skandal Altyazılı Fragman
1.136 gösterim
Derin Sular Altyazılı Fragman
1.110 gösterim
Deprem Kuşu Altyazılı Fragman
345 gösterim
Honey Boy Orijinal Fragman (2)
474 gösterim
Richard Jewell Olayı Altyazılı Fragman
268 gösterim
1917 Orijinal Fragman (2)
1.320 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle