Bir Deniz Manzarası
20 Şubat 2009 Cuma - 00:00

Kitano'nun şiddet filmleri öncesinden kalma sakin bir deniz manzarası...


 

Filmin Konusu
Shigeru ve Takako büyük bir aşkı paylaşmalarının dışında, sağır olmalarıyla da diğer insanlardan ayrılan genç bir çifttir. Çöp toplayıcılığı yapan Shigeru işe çıktığı bir gün çöpe atılmış, kırık bir surf tahtası bulur. Surf tahtasını alıp evine getirir ve eksik yerlerini kapattıktan sonra onunla denemeler yapmaya başlar. Bu denemeler esnasında biricik sevgilisi Takako da onu sahilde izlemektedir. Shigeru zaman içinde kaliteli bir surf alır ve önemli bir yarışmaya katılmaya karar verir. Onun başlangıçta çevrenin alaylarıyla karşılanan surf ilgisi bir tutkuya dönüşmeye başlar...

Film Hakkında
Bir zamanlar Takeshi Kitano! İçinde kan, şiddet, yeraltı dünyası olmayan bir Kitano filmi. Sakin bir deniz kadar sessiz, yalın ve sade. Bir Deniz Macerası özellikle çekim ve oyunculuk açısından yönetmenin amatörlük çağına özgü hatalar içerse de, insanı sessiz ve derinden etkileyen son derece başarılı bir atmosfere sahip. Gerçekten de filmin atmosferi her türlü övgüyü hak ediyor.


Bir kere tam bir seksenler filmi olmasına, ve deniz kenarında yaşayan gençleri konu edinmesine rağmen sakinliğini oldukça koruyabilmiş. Banal ve sıkıcı new age müziğini sevmeyen biri olmama rağmen, ilk defa bu müziğin bir filmin hikayesiyle, havasıyla bu kadar bütünleştiğini gördüm. Sadece filmdeki deniz değil, sade ve sesiz aşk hikayesi de bir tür meditasyon gibi. Belki yönetmenin daha sonra şiddet filmleri arasında çektiği Dolls ile aynı etkiyi yarattığı söylenebilir.

Edisyon Hakkında
Tiglon’un DVD’sinde Türkçe dublaj bulunmuyor, ki bu filmde gerek de yok zaten. Türkçe ve İngilizce altyazıları mevcut. Ekstra anlamında ise bir Fotoğraf Galerisi var sadece.


Sonuç
Japon sinemasında Shinya Tsukamoto’yu en üstte tutan biri olarak hiçbir zaman Kitano’nun ateşli hayranları arasında bulunmadım. Ve fakat Dolls filminin benim için anlamı çok farklıdır. Gençliğinde yaz tatilerini deniz kenarında sakin bir şekilde geçiren biri olarak Bir Deniz Macerası’ndan nostaljik bir tat aldığımı da belirtmem lazım. Deniz/yaz tatiline (yaz aşklarına) uzak olduğumuz şu günlerde size karanlık kış akşamlarında başka yerlerde bulamayacağınız meditasyon gibi bir deneyim sunacaktır.


Bir tür sessizliğe övgü aynı zamanda.

 

Serdar Kökçeoğlu
Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Marriage Story Altyazılı Fragman
238 gösterim
Asfaltın Kralları Altyazılı Fragman (2)
775 gösterim
Skandal Orijinal Fragman (3)
604 gösterim
Iguana Tokyo Orijinal Teaser
215 gösterim
Karlar Ülkesi 2 Dublajlı Fragman
645 gösterim
Dolittle Dublajlı Fragman
2.400 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle