Will Eisner ve The Spirit
24 Şubat 2009 Salı - 00:00

Hazır Frank Miller uyarlaması beyazperdede yerini almışken biz de Will Eisner'e ve çizgi romanı The Spirit'e göz atalım dedik...

 
Will Eisner, The Spirit üzerine yaptığı bir röportajda, Manhattan'da doğup büyüdüğünü ve tüm çocukluğunun şehirde geçtiğini, tamamıyla şehir kültürüyle yetiştirildiğini söyler. 1929 bunalımının insanları sürüklediği çaresizliğin içinde büyüyen Eisner'in New York'tan fazlaca esinlenerek The Central City'i yaratması ve çizgi romanın tüm temasını şehir politikaları üzerine kurmasına şaşırmamak gerek. Zaten Amerika'da süper kahramanlarla dolu grafik romanların ilk ortaya çıkışının 30'lara tekabül etmesi de bir tesadüften ibaret değil elbette.


 


O dönem yaşanan ekonomik bunalım halkı giderek dibe sürüklerken bu umutsuzluktan ve çaresizlikten doğan süper kahramanların yaratıldıkları bu ilk süreçte, üretilen çizgi romanların hemen hemen hepsinde bu sefalete son verebilecek, okuyucularına ilham verici karakterlerin ve Amerikan değerlerini büyük bir şevkle savunan temalara yer verildiği görülür. Mesela Superman'in de İkinci Dünya Savaşı'na kadar süren bu dönemde yaratılmış olması pek manidar bir örnektir. Eisner'in belki biraz da bu nedenle Spirit adını verdiği karakterini yaratış sürecinde beslendiği arka planı göz önüne alarak, romanın ortaya çıkışından ve konusundan bahsedelim. Amerika'da yeni ortaya çıkan çizgi roman sektöründeki satışların patlama yapması nedeniyle kendilerini bu yeni sektörle yarış halinde hisseden gazetelerden biri, American Sunday, Eisner ile anlaştı ve 7 sayfalık The Spirit gazeteyle birlikte okuyucunun beğenisine sunuldu.


 


Spirit karakteri aslına bakarsanız 30'ların tüm süper güçleri olan kahramanları arasında ölmek üzereyken gizemli bir biçimde yeniden doğması dışında herhangi bir doğaüstü niteliği ve özel bir gücü olmayan, kostümü bile maskeden ibaret nispeten sıradan bir karakter. Bu yüzden de, okuyucunun karakteri kendisiyle özleştirebilmesine daha fazla olanak verdiği için yayınlandığı döneme daha gerçekçi bir bakış attığını söylemek de mümkün. Hikayemiz Central City'de kendi başına adeleti sağlayan eski polis Spirit, onun baş döndürücü kadınları ve ezeli düşmanı The Octopus arasında şekilleniyor.


 


Karanlık şehir atmosferinden, 'femme fatale'lere kadar noir öğeleri taşıyan çizgi romanında Eisner, ahlaki bir tavır sergileme amacıyla karakterine yalnızca kas gücüyle suçlulara karşı savaşan bir portre çizmeyi tercih etmiş. Öyle ki Frank Miller ile karakter üzerine çalıştıklarında bile Spirit'in silah kullanmamasının önemini sürekli vurgulamış. Burada Eisner'e hak vermek lazım, zira okuyucu mavi tayt üstüne kırmızı don geçirmekle Superman olmayacağının bilincinde olsa da maske takıp kendi kanunlarını kendisi koyan eli silahlı bir kahraman triplerine girmek pek zor olmasa gerek. Hele ki insanların yoksulluk içinde yaşadığı, umutsuzluk ve çaresizliğe boğulduğu bir ortamda?Hakkında pek az olumlu yorum yapılan film uyarlamasını Miller'a emanet ettiği için dileriz Eisner pek pişman olmamıştır. Robert Rodriguez'le beraber çektiği Sin City’i layıkıyla beyazperdeye aktarılabilen en başarılı çizgi roman uyarlamalarından birine imza atan Miller'ın benzer noir temaları işleyen böyle bir projede bu kadar çuvallayacağını hiçbirimiz gibi Eisner de kestirememiştir herhalde. Anlaşılan o ki, tüm başarılı çizgi roman geçmişine rağmen, Miller'ın yeteneği henüz Rodriguez'in kanatları altından çıkıp beyazperdede kendi başına uçabilecek kadar gelişmemiş. Miller, bir süre daha kendi romanlarıyla meşgul olup sinemaya bulaşmazsa zaten hayal kırıklarıyla dolu bir tarihi olan çizgi roman uyarlamalarına bir yenisini daha eklememiş ve Eisner'ın The Spirit'i gibi dönemi içinde oldukça yenilikçi ve farklı sayılabilecek çizgi romanları da madara etmemiş olur.


 

Mert Yenici      


Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Bombshell Orijinal Fragman
1.655 gösterim
The Report Orijinal Fragman
Motherless Brooklyn Orijinal Fragman
Dolemite Is My Name Altyazılı Fragman
Underwater Orijinal Fragman
2.119 gösterim
Antlers Orijinal Teaser
339 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle