Gece ve Pisiler
19 Mart 2009 Perşembe - 00:00

Geceye, karanlığa, ışığa doğru kanat takacak düşsel bir hikaye...

Filmin Konusu:
Tim, yetimhanede yaşayan ve karanlıktan çok korkan sevimli bir çocuktur. Tek arkadaşı yıldızlardır, özellikle de onun yıldızı olan ??Adhara??. Yine bir gece karanlıktan korkup yıldızları görmeye çalışırken kendi yıldızı ortadan kaybolur. Dahası başka yıldızlar da kaybolmaya başlamıştır, aslında gece karanlığa boğulup kayboluyordur. Tim, gecenin seyrinde gitmesini sağlayan yaratıkların yaşadığı Nocturna?yı bulduğunda yıldız bekçisine ulaşması gerektiğini anlar. Yoksa Nocturna karanlık içinde ortadan kaybolacaktır ve bu her şeyin sonu olacaktır.


 

 

Film Hakkında:
Bir dünya düşünün; her insandan sorumlu bir kedi var ve onların miyavlaması sayesinde uykuya dalabiliyorsun. Saç karıştırıcı kadınlar var ve sabahleyin yataktan kalktığındaki saç halin onların sanat eseri. Rüyalarını yazmakla görevli yaratıklar var ve geceleri başucunda sana rüyanı fısıldıyorlar... Tamamen bir düş dünyası. Bu düş dünyasının kendine has atmosferi ve çizgileri de cabası.

 

Gece ve Pisiler, bizim dünyamızda geçiyor. Ama bilmediğimiz bir dünya; geceleri ortaya çıkıyor. Tanıdığımız mimari yapılar var ama belli bir zamana aidiyet yok. Ama mekanlarda Antonio Gaudi etkileri var. Yakın zamanda Woody Allen'ın katıksız bir yetişkin filmi olan Barselona'da mekan olarak kullanılan Gaudi yapılarını izledikten sonra, mekanların çocuksu ve fantastik yorumu da ayrı bir tat veriyor.

 

Film bende 'dünyayı kurtarma maceralarının anlatıldığı gerilim yüklü filmlerin minikler için olan versiyonu' duygusunu yarattı. Hedef kitle doğrudan çocuklar; ki film ülkemizde de 23 Nisan haftasında vizyona girmişti. Filmin 'korkunla yüzleş' mesajı da önem teşkil ediyor. Aslında büyüklerin içindeki çocuk üzerinden kendileriyle yüzleşmelerine dair de mesajlar var. Bir çocuk korkularından kurtulma savaşında özgüven kazanıyor ve başka tür yaratıklarla anlaşabildiği gibi zamanla kendi arkadaşlarına da karışabiliyor. 

 

Edisyon Hakkında:

Edisyon adına söylenecek pek bir şey yok. Sadece sahne seçenekleri ve seslendirme seçenekleri var, o da İngilizce ve Türkçe dillerinden oluşuyor. Ama hem Türkçe hem de İngilizce seslendirmeler çok başarılı. Zaten ülkemizde çocuk seslendirmesinde çok başarılı bir isim olan Oya Küçümen Tim'in sesine hayat veriyor. Ama şunu da belirtmeden geçemeyeceğim ki bu kadar düşsel yönü  kuvvetli bir filmin en azından oyun gibi bir ekstrasının bulunmasını beklerdim.

 

Sonuç:

Sonuç olarak 2007 Barselona Film Ödülleri'nde ve 2008 Goya Ödülleri'nde En İyi Animasyon ödülünü almış bu eğlenceli ve komik dile sahip muhteşem film kaçmaz. Filmin insan karakterlerine baktığınızda çocukluğumuzun çizgi film karakterleri gibi basit çizgiler görürken geri kalan dünya ışık oyunlarıyla, düzeniyle ve karakterleriyle adeta fikrimizde başka bir kanal açıyor. Benim gibi animasyon seven, içindeki çocuksu yana dokunan filmleri sevenler için seyretmemek müthiş bir eksiklik.

 

Bu yazıyı yazmadan önce iki kere seyrettiğimi söyleyebilirim, çünkü ayrıntıları basit de olsa sahneyi geri alma isteği yaratıyor. Bunun dışında fantastik öğeleri sevenler ve tabii ki çocuklar için müthiş bir film. Bir Wall-e animasyonunun etkileyiciliğinden bahsedemesek de, bir bütün olarak şık bir masal.

 

Ama dikkat edin bundan sonra çocuğunuz uyumamak için kedisinin peşine düşebilir. En azından ben saç karıştırıcılarını bekleyip, saçımı dağıtmak yerine güne hazırlamalarını isteyeceğim.

 

Funda Sularöz
Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Bombshell Orijinal Fragman
2.313 gösterim
The Report Orijinal Fragman
Motherless Brooklyn Orijinal Fragman
504 gösterim
Dolemite Is My Name Altyazılı Fragman
155 gösterim
Underwater Orijinal Fragman
3.320 gösterim
Antlers Orijinal Teaser
464 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle