Sinema Yazarları Festival Seçkisi
25 Mayıs 2009 Pazartesi - 00:00

Sinema yazarlarına geçtiğimiz ay geride bıraktığımız 28. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde en çok hangi filmi beğendiklerini sorduk; onlar da bizi kırmadılar kendilerini en çok etkileyen filmi birer cümleyle anlattılar.

Alkan Avcıoğlu (Sinema Dergisi)


Film: TulpanNeden Beğendim: Kurmacayla gerçekliğin eşine az rastlanır türden bir birleşimi olan bu film, görkemli bir sinemasal dünya yaratıyor.

 

Arzu Çevikalp (Beyazperde)


Film: Ricky

 

Neden Beğendim: İnsanı yerine mıhlayan birer sanat harikası olan söz konusu gerçek görüntüler; François Ozon'un son filmi Ricky'i sevmemin en önemli nedenlerinden biri?

 

Ayşegül Kesirli (Beyazperde)

 

Film: Oharu'nun Yaşamı (Saikaku Ichidai Onna)

 

Neden Beğendim: Bu seneki İstanbul Film Festivali'nde izlediğim en etkileyici film, cüretkâr, aykırı ve zihin açıcı hikâyesiyle günümüzde hala daha güncelliğini korumayı başaran Kenji Mizoguchi yönetmenliğindeki 1952 yapımı ?Oharu'nun Yaşamı'ydı.

 

Banu Bozdemir (Cinedergi.com)


Film: Yuva (Home)

 

Neden Beğendim: Bana yapmak istediklerimi hatırlattığı ve insanın sosyal bir asosyal olduğunu bir kez daha gösterdiği için kendime çok yakın buldum diyebilirim...


Burak Çevik (Sineofrenik.blogspot.com)

 

Film: Öfke (La Rabia)

 

Neden Beğendim: Vahşi doğanın bir parçası halinde yaşayan insanların kişisel ilişkilerine ve toplumsal problemlerine odaklanan film, cesur anlatımı, tekinsiz atmosferi, şiddetli ve pornografik sahneleriyle izleyicinin sınırlarını zorlayıp yenilikçi bir deneyime davet ediyor.

 

Ege Görgün (Tersninja.com)

 

Film: Yes Men Dünyayı Kurtarıyor (The Yes Men Fix the World)


Neden Beğendim: Biz oturmuş koltuklarımızda film izlerken dünyanın günden güne para ve güç canavarları ve onların dalkavukları sayesinde kötüye (yok oluşa) gittiğini ve buna engel olmak için aslında hepimizin bir şeyler yapabilecek ya da söyleyebilecek bir şeyleri olduğunu hatırlattığı için.

 

Engin Ertan (Sinema Dergisi)

 

Film: Zaman ve Şehre Dair (Of Time and the City)
 
Neden Beğendim: Davies, arşiv görüntüleri marifetiyle Liverpool’un değişimini ve farklı yüzlerini perdeye taşırken, bizzat okuduğu müthiş bir metin aracılığıyla şehrin tarihiyle kendi kişisel tarihini kesiştiriyor. Ortaya çıkan sonuç hem melankolik, hem eğlenceli, hem de zihin açıcı.

 

Funda Sularöz (Beyazperde)

 

Film: Piçler (Los Bastardos)

 

Neden Beğendim: Diyalogların minimal yapıda aktığı ve durağan olan filmin şok edici sahnesi, gücünü bu duranlığın içindeki çarpıcılığından alıyor; vurucu görsel ve ses miksajlı açılış jeneriğinden itibaren etkileyiciliğini ortaya koyarak son sahnesine kadar izleyiciyi kendine bağlıyor.

 


Kerem Akça (Sinema.com)

 

Film: Bir Noel Masalı (Un Conte de Noel)

 

Neden Beğendim: ?İşlevsiz aile? kavramı üzerine ?Tenenbaum Ailesi'nden beri üretilmiş en yenilikçi film ve yabancılaştırıcı anlatı oyunlarıyla başlı başına yeni bir film modeli dokuyor!

 

Melis Zararsız (Beyazperde)

 

Film: Milk

 

Neden Beğendim: Festivallerden pek çok ödülle dönen Milk, iff’nin en önemli filmlerinden biriydi kanımca, birçok klasik filme imza atmış olan Gus Van Sant, gerçek ve marjinal bir hayat hikayesini, inanılmaz oyunculuğuyla seyirciyi perdeye kitleyen Sean Penn’i de yanına alarak, muhteşem bir seyirliğe dönüştürmüş.


Mert Yenici (Beyazperde)

 

Film: Gidişler (Okuribito)

 

Neden Beğendim: Dream Theater'ın ?Death is not the end, but only a transition? diye vakti zamanında dile getirdiği gibi ölünün yeni yolculuğuna hazırlandığı meşakkatli Japon geleneğini bizlerle paylaşan ?Gidişler?, ?ölüm? gibi sinir bozucu bir gerçeğe son derece naif, karamsarlıktan uzak ve sade bir biçimde yaklaşması sebebiyle gönlümün de Oscar'ını kazanan bir yapım oldu.

 

Murat Erşahin (Sinema Dergisi, Tersninja.com)

 

Film: Yaz Saati (L'Heure d'été)

 

Neden Beğendim: Yozlaşmış ve erozyona uğramış hız çağında, kaybolmaya yüz tutmuş değerleri, içi tamamen boşalmış duyguları, eşyalar ve mekânlar üzerinden inanılmaz bir duyarlıkla anlatması sebebiyle.

 

Murat Özer (Beyazperde)

 

Film: Başsız Kadın (La Mujer sin Cabeza)

 

Neden Beğendim: Burjuva ahlâkı içinde öne çıkan özelliklerden biri olan ’hafıza/hafızasızlık’ ikilemini, gelgitli bir kadın karakterin yaşadıkları üzerinden ’mesafe’sini son ana kadar koruyan bir anlatımla yansıtan film, ’sınıfsal duygular’ arasındaki uçurumlar konusunda da lafını sakınmıyor.

 

Oktay Ege Kozak (Beyazperde)

 

Film: Milk

 

Neden Beğendim: Eşcinselik hakkındaki bitmek bilmeyen (ve açıkçası artık geride bırakıp evrim geçirmemiz gereken) ahlaki tartışmada hangi tarafta olursanız olun Milk, ilk başta eşitlik hakları üzerine çekilmiş mükemmel bir biyografi. Sean Penn başta olmak üzere bütün kadronun metamorfoz performansları hayretle izleniyor.

 

Öykü Nur Akkol (Beyazperde)

 

Film: Stella

 

Neden Beğendim: Dünyası çalışmaktan çocuklarıyla ilgilenmeyi unutan anne-babasının barı olan küçük bir kızın arkadaşı sayesinde asıl dünyayı keşfetmeye başlama macerasını anlatan, çoğu zaman iç burkan, aynı zamanda gülümsetmeyi başaran harika bir film Stella.

 

Sadi Çilingir (Sadibey.com)

 

Film: Utanç (Disgrace)

 

Neden Beğendim: İstanbul Festivali’nde en beğendiğim film 'Utanç' (Disgrace) oldu. Tercih nedenim başroldeki John Malkovich’i çok sevmemdir.


Serdar Kökçeoğlu (Beyazperde)

 

Film: Yuva (Home)

 

Neden Beğendim: 28. İstanbul Film Festivali’ndeki 'problemli aile' filmlerinin en çarpıcısı olan Isabella Huppert’lı Yuva; hız düşmanı, alternatif yaşam denemelerinin açmazlarını ortaya koyan, tam Ballard tarzı bir 'başarısız ütopya' filmi.

 

Sevin Okyay (Radikal Gazetesi)


Film: Zaman ve Şehre Dair (Of Time and the City)


Neden Beğendim: Terence Davies’in ilk belgeseli 'Of Time and the City', bir şehri sevmeyi, onunla birlikte büyümeyi, icabında ona hoşgörüyle bakmayı hikâyesi, anlatıcısı (Davies), görüntüleri ve müziğini böylesine birleştirerek anlatmayı başardığı için.

 

Tolga Karakayalı (Resetmagazine.net)

 

Film: Milk

 

Neden Beğendim: Sean Penn'in ne müthiş bir oyuncu olduğunu hafızamızdan silinmeyecek şekilde beynimize kazıdığı ve anlatımıyla, renkleriyle, görüntüleriyle insana umut aşılayan bir film olduğu için.

 

Derleyen: Mert Yenici
Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Güzelliğin Portresi Fragman
6.790 gösterim
Sponsorlu
Ölmek İçin Zaman Yok Altyazılı Fragman
3.072 gösterim
Black Widow Orijinal Fragman (3)
3.744 gösterim
Addams Ailesi Dublajlı Teaser (3)
3.167 gösterim
Just Mercy Orijinal Fragman (2)
547 gösterim
Emma Altyazılı Fragman (2)
1.210 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle