Alis Eğlenceli Bilgiler!
26 Şubat 2010 Cuma - 00:00

Meraklısının deliler gibi beklediği Alis Harikalar Diyarında, 5 Martta vizyonda! İşte filmle ilgili eğlenceli bilgiler!


 

 

·         İLAHİ TESADÜF ? Yönetmen Tim Burton'ın Londra ofisinin sahibi bir zamanlar Arthur Rackham’dı, 1907 basımı ?Alice's Adventures in Wonderland'in ikonik renkli baskılarını yaratan ünlü İngiliz kitap illüstratörü.

 

·         SORU ŞU, SİZ KİMSİNİZ? ? Lewis Carroll aslında İngiltere Oxford’daki Christchurch Üniversitesi’nde matematik dersleri veren Rahip Charles Lutwidge Dodgson’ın takma adı.


 

·         HARİKALAR DİYARI MI, HAYIR YER ALTI DİYARI ?  Yer Altı Diyarı, Alis’in çocukken ziyaret ettiği fantastik ülkenin ta kendisi, fakat senarist Linda Woolverton’a göre ?Yer Altı Diyarı? sözcüğünü yanlış duyup ?Harikalar Diyarı? dediklerini sanmış. Woolverton, Yer Altı Diyarı’nın dünyamızdan çok aşağılarda uzanan, yeryüzünün bir parçası olduğunu söylüyor. Kötü kalpli Kırmızı Kraliçe tahta geçtiğinden beri zor günler geçirmektedir, ama gerçekten harika bir ülkedir. Bu da adını Harikalar Diyarı diye anlayan kızın, onu eski görkemine döndürmeye yardım etmesi için neden çağırıldığını açıklayabilir. 

  

·         ALMOST ALICE ? ?ALİS HARİKALAR DİYARINDA? iki müzik CD’si çıkardı; bunlardan biri besteci Danny Elfman’ın olağanüstü bir parçasının da yer aldığı filmin soundtrack albümü. Diğeri ise  filmin Avril Lavigne tarafından yazılan ve seslendirilen son jenerik parçası 'Alice' ile birlikte aralarında All American Rejects, 3OH!3, The Cure'un Robert Smith’i, Franz Ferdinand ve Shinedown’un da bulunduğu filmden ilham alan sanatçıların şarkılarından oluşan  'Almost Alice' adlı16 şarkılık bir derleme. Albümün adı, ?Almost Alice,? filmdeki bir replikten geliyor. Bütün Yer Altı Diyarı, çocukken yaptığı ziyaretten beri Alis'in dönüşünü beklemektedir, ama döndüğünde Alis dahil hiç kimse onun doğru Alis olduğuna inanmaz; bir zamanlar tanıdıkları kendine güvenen ve cesur Alis olduğuna. Sonunda bilge Tırtıl ona Almost Alice (Neredeyse Alis) der.


 


ÖZELLİKLER


·         DEPP'İN TASARIMLARI ? Oyuncu Johnny Depp her rolü için büyük hazırlık yapar, Çılgın Şapkacı rolü de farklı değildi. Yapım başlamadan çok önce, oyuncu Çılgın Şapkacı'nın tipi ile ilgili suluboya resimler yapmaya başladı ve dahası kendi hayalinin yönetmen Tim Burton’ınkine çok benzediğini gördü. 


 

·         ÇILGIN ŞAPKACI'NIN RUH HALİ ÇEMBERİ ?Çılgın Şapkacı cıva zehirlenmesinden muzdariptir; işlerinde bu kimyasal maddeyi sıkça kullanan şapkacıların pek çoğunda görülen yaygın ve talihsiz bir durumdur bu. Depp ve Burton karakterin pek çok ruh hali değişikliğini makyajında ve gardırobunda göstererek, sanal bir insan ruh hali çemberi yaratarak şapkacının deliliğini daha üstlere çıkarmıştır.

 

 

·         DEÐİŞİMLER ? Alis’i oynayan Mia Wasikowska gerçek hayatta 1.65 boyundadır ama Alis, Harikalar Ülkesi’ndeki maceraları sırasında boy değiştirir; 15 cm.’den 60 cm., 2.5 m., en fazla 6 metreye kadar. Yapım, özel efektten çok pratik yöntemler kullanmak için çok çalıştı ve genellikle herkesten uzun göstermek için Alis 'elma kasasına' çıkarıldı.


 

·         İÇ BENİ? Alis’in küçülmek için içtiği iksirin adı Pishsolver.  Büyümek için yediği pastaysa Upelkuchen. 

 

 

·         TATLI VE EKŞİ ? ?ALİS HARİKALAR DİYARINDA'da Beyaz Kraliçe’yi oynayan Anne Hathaway karakterinin çok da yumuşak sembolize edilmemesi gerektiğine karar verdi. Beyaz Kraliçe kötü kalpli Kırmızı Kraliçe’yle aynı gen havuzundan geliyor ne de olsa, bu yüzden Hathaway bir 'punk rock vegan pasifist? hayal etti ve Blondie, Greta Garbo, Dan Flavin ve Norma Desmond’dan esinlendi. 


·         FUTTER-NE? ? Futterwacken, Yer Altı Diyarılıların aşırı neşeli dansını tanımlayan terim. Besteci Danny Elfman sıra dans müziğine gelince şaşkına dönmüş. Yönetmen için her biri neşeli, benzersiz ve Elfman’ın dediği gibi ?kabul edilebilirlik sınırlarını zorlayan' dört farklı parça yazmış.


 

·         İKİ TWEEDLE ? Matt Lucas her iki Tweedle’ı da oynayacaktı. Sürekli birbirleriyle farklı fikirde olan ve kafa karıştırıcı konuşmalarını kendilerinden başka kimsenin anlamadığı tombul ikizleri. Ancak Lucas bir nedenle Tweedledee ve Tweedledum’u aynı anda oynayamıyordu. Bu yüzden çekimler sırasında Lucas’ın Dee’sine karşı Dum’ı (ve tersi) oynamak üzere oyuncu Ethan Cohen çağırıldı, ancak perdede hiç görünmüyor. 

 

·         BANDERSNATCH? ? Bu iğrenç, salyaları akan, kötü kokulu yaratığın kocaman pis bir vücudu ve kuduruk bir bulldog’un yumruk yemiş gibi duran, dişleri gözüken suratına sahip. Bu yaratık Alis’i Kırmızı Kraliçe’nin korkunç hükümdarlığını hatırlatan acı verici bir şeyle bırakır.

 


 


KAMERA ARKASI


·         ÖLÇÜ ALMA ? Kostüm tasarımcı Colleen Atwood,  Mia Wasikowska'nın sürekli değişen Alis’inin kostümlerini yaratmak için biçilmiş kaftandı. Karakter çok çeşitli giysiler giyiyor,  örneğin söylendiğine göre Kırmızı Kraliçe’nin perdelerinden yapılan bir giysi ve hatta bir zırh. Atwood farklı kumaşlar bulmak ve Mia’nın beden değişimlerini gösteren kostümler yapmak zorundaydı. 


 


·         BAŞIYLA PERDEDE ? Filmde Kupa Valesi Stayne’i Crispin Glover oynuyor, ancak perdede yalnız başı görünüyor. Karakterin 2.30m.  boyundaki bedeni bilgisayarla yapılmış. Sette Glover boyunu uzun göstermek için yeşil bir tulum giydi ve uzun takma bacaklar taktı. Yüzüne tamamen makyaj yapıldı (bir göz maskesi ve yara izi ile tamamlandı). Filmin son hali için Stayen’in tüm kostümü, vücudu ve hatta pelerini bilgisayar efekti ile yapıldı. Yalnız yüzü gerçek.


 


·         YÜZÜYLE PERDEDE ? Helena Bonham Carter,  öfkeli Kırmızı Kraliçe’ye dönüşmek için her sabah üç saat süren makyaja katlandı. Makyaj uzmanı Vallie O'Reilly’nin yardımıyla oyuncu beyaz pudraya bulandı, bol miktarda mavi göz farı sürüldü, boyalı kaşlar ve mükemmel, kalp şeklinde dudaklar yapıldı. Özel efekt ekibi post-prodüksiyonda Carter’ın kafasını büyüterek koca kafalı kraliçenin son görüntüsünü yarattı. 


 


·         TABAN SÜRPRİZİ ? Kostüm tasarımcı Colleen Atwood aKırmızı Kraliçe’nin ayakkabılarının tabanına kırmızı bir kalp ekledi, şımarık kraliçe domuzdan canlı ayak taburesine ataklarını uzatırken görülecek şekilde. 


 


·         UZUN BACAK SORUNU ? Yapım sırasında vaktinin çoğunu sopa bacaklar üzerinde geçiren Crispin Glover, bir sahnenin çekimi sırasında bileğini burkunca hepsi yeşil giyinmiş dublörler tarafından tekrar düşerse tutmak için sette sürekli takip edildi.


 


·        HAVUÇ CANAVARLARI ?Tim Burton Harikalar Diyarı’ndaki hayvan karakterlerinin karikatürümsü değil gerçek görünmesini istedi. Beyaz Tavşan’ı yaratmadan önce animatörler terk edilmiş tavşanların bulunduğu bir barınakta bir gün geçirerek hayvanları gözlemlediler ve tavşanların çiğneme ve burunlarını oynatma nüanslarını yakalamak için fotoğraflar çekti.


 


 


 


TEKNİK HABERLER 


·         2B’den 3B’ye ? Yönetmen Tim Burton filmi 2 boyutlu çekip 3 boyutluya dönüştürmeye karar verdi. ?The Nightmare Before Christmas? filminin 3 boyutluya çevrilişinden o kadar memnun kalmıştı ki, 'Alis' için de aynı yolu seçti.


 


·         SÜPER ÖZEL EFEKT SÜPERVİZÖRÜ ? Tim Burton, Harikalar Diyarı’nın harika dünyasını ve sakinlerini yaratmak için efsanevi özel efekt gurusu  Ken Ralston ve Sony Imageworks’e başvurdu.  Ralston (filmleri arasında orijinal ?Star Wars,? ?Forrest Gump? ve ?The Polar Express? var) ve ekibi toplamda 2,500’den fazla görsel efekt planı tamamladı. Ekip canlı aksiyon, animasyon ve bir dizi başka efekt tekniği kullanırken  hareket yakalama teknolojisi film kullanılmadı. 


 


·         YEŞİLDE ? Sette dijital karakterleri temsil etmek üzere yapım ya karton kesimler, tam boy maketler kullandı ya da oyuncuların göz hizalarına yardımcı olmak ve tepki verecekleri gerçek bir şey vermek için anatominin çeşitli yerlerine gözünü dikmiş yeşil giysili adamlara başvurdu.


 


·         TÜYLER ÜRPERTİCİ ? Animatörler gerçek tırtılların referans fotoğraflarına bakarken üstlerinde tüyler olduğunu gördü. Bu yüzden Tırtıl Absolem bilgisayarda en ince ayrıntısına kadar işlendi.


 


·         GERÇEK ŞEYLER ? Harikalar Diyarı için çok az gerçek set kuruldu. Aslında yuvarlak salonun yalnız üç versiyonu (tavşan deliğinden düşen Alis’in kendini bulduğu yer) ve Kırmızı Kraliçe’nin zindanı gerçek setti. Diğerleri dijital olarak yaratıldı


 


·         GÖZLERDE VAR ? Çılgın Şapkacı'nın gözleri biraz büyütülerek Johnny Depp'in gözlerinden %10-15 büyük hale getirildi.


 


·         AÐA ÇARP ? Animatörler Dodo’yu tasarlamaya başladığında referans aldıkları ilk liman Google Image Search, ardından Londra Doğal Tarih Müzesi idi.


 


·         KOCA KAFA ? görüntü kalitesini yitirmeden post-prodüksiyonda kafasını iki katı büyütebilmek için Helena Bonham Carter'ın Kırmızı Kraliçesi Dulsa denen,  4000 çizgi çözünürlüklü özel bir 4K yüksek tanımlı kamera ile çekildi.


 

 

 
 

 


 

ALİS HARİKALAR DİYARINDA


 TÜRKÇE SESLENDİRENLER

 


 


ÇILGIN ŞAPKACI                                      SUNGUN BABACAN


 ( Mad Hatter )                       


           


ALİS                                                            DAMLA BABACAN


(Alice)


 


KIRMIZI KRALİÇE                                      SİBEL TAŞÇIOÐLU


(Red Queen)


 


BEYAZ KRALİÇE                                        NURHAN YILMA


(White Queen)


 


KUPA VALESİ                                               ALİ EKBER DİRİBAŞ


(Stayne ? Knave of Hearts)                 


 


TWEEDLEDEE/ TWEEDLEDUM                 ALİ HEKİMOÐLU


(Tweedledee/ Tweedledum)


 


BEYAZ TAVŞAN                                       VOLKAN SEVERCAN


(White Rabbit)


 


CHESHIRE KEDİSİ                                   KEREM ATABEYOÐLU


(Cheshire Cat)


 


TIRTIL                                                                 KAYA AKARSU


(Blue Caterpillar)


 


FARECİK                                                            YEŞİM KOPAN


(Dormouse)


 


MART TAVŞANI                                               SEFA ZENGİN


(March Hare)


 


 


Diyalog Yönetmeni:VOLKAN SEVERCAN


Çevirmen:MURAT KARAHAN


 


 


 

Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Tenet Altyazılı Fragman
17.561 gösterim
Black Widow Altyazılı Fragman
27.835 gösterim
Top Gun: Maverick Teaser
15.027 gösterim
Anne at 13,000 ft Fragman
2.560 gösterim
Sessiz Bir Yer 2 Altyazılı Teaser
20.621 gösterim
Jungle Cruise Altyazılı Fragman
11.162 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle