Büyükler/Grown Ups
06 Temmuz 2010 Salı - 00:00

Adam Sandler, Kevin James, Chris Rock, David Spade ve Rob Schneider'ın başrollerde olduğu Büyükler/Grown Ups, küçükken iyi arkadaş olan ve Dört Temmuz hafta sonu için aileleriyle birlikte otuz yıldan beri ilk kez bir araya gelen beş erkek hakkında dur durak bilmeyen bir komedi. 13 Ağustos'ta sinemalarda!

 Adam Sandler, Kevin James, Chris Rock, David Spade ve Rob Schneider, otuz yıldan sonra tekrar bir araya gelerek birbirlerinin aileleriyle ilk kez karşılaşan beş çocukluk arkadaşının öyküsünü anlatan Büyükler/Grown Ups’ın yıldız komedyen kadrosunu oluşturuyor. Çok sevdikleri eski basketbol koçları ölünce, yaz aylarını yıllar önce şampiyonluk kutlamalarını yaptıkları göl evinde geçirmek için büyüdükleri kasabaya dönerler.


Yönetmen Dennis Dugan ?Proje tümüyle çok cazipti,? diyor. ?Gerçek hayatta arkadaş olan bu grup biraraya gelerek, yazın göl evinde bir araya gelen arkadaşlar hakkında bir film yapıyor. Bu acı-tatlı bir buluşma; çünkü karakterlerin koçu ölmüş; ama birbirlerini gördükleri için de mutlular. Hayatlarındaki bir geçiş anında, birbirlerinin aileleriyle'kendileri, eşleri, kız arkadaşları, çocukları ve köpekleri'tanışıyorlar.?

Öyküde yatan şirinlik, yıldızlar kadrosunun bir araya gelmesinde önemli rol oynadı. Rob Schneider, ?Adam, Fred Wolf’la birlikte gerçekten çok iyi bir senaryo yazdı,? diyor. ?Çok komik ve çok ilginç karakterler barındırıyor. Dennis gerçekçi olmamız için bizi teşvik etti'kendinizi verin, karakterle oynayın ve bunu doğal bir performans haline getirin.?


Sandler ve Fred Wolf senaryoyu bitirdiğinde, ekibi toparlamak zor olmadı. Dugan, ?Adam’ın fikri, herkesin ailelerini getirmesi ve hepimizin göl evinde güzel bir yaz geçirmemizdi,? diye hatırlıyor. Bu, hayatımda geçirdiğim en güzel yazlardan biriydi. Çünkü herkes herkesi çok iyi tanıyordu; harika bir partiye katılmak gibiydi. Adam, bu atmosferin filme yansımasını çok istiyordu.?


Prodüksiyon tasarımcısı Perry Andelin Blake, ?Tüm filmde nostaljik bir his ve unsur olmasını istedik,? diyor. ?Her şey daha sade bir zamana dönüyor. Film aileye, köklere dönüşü ve insanlarla beraber olmayı anlatıyor.?

Böylece, oyuncular arasında gerçek yaşamda var olan kimya, perdede canlandırdıkları karakterlere kusursuz biçimde yansıdı. Aslında, Büyükler/Grown Ups’in yıldızlarının birçoğu birbirlerini yıllardır tanıyordu. Rock, ?Adamların çoğu ?Saturday Night Live? programında tanıştı. Adam’la 20 yıl kadar önce, New York’taki Comic Strip’te stand up yaparken tanıştım. Kulüpteki daha genç ve daha komik adamlar olduğumuzdan, hemen anlaştık.' diyor. 


Filmde, beş karakterin çocukken yerel bir şampiyonayı kazanmaya yetecek kadar doğal basketbol yeteneğine sahip olmaları gerekiyordu. Ancak, oyuncuların hemfikir olduğu gibi: Sadece Sandler ve James bu yeteneğe sahipti; Spade ve Schneider bir adım geriden, Rock ise en arkadan geliyordu. Spade, ?Ben iyiyim? birkaç numaram var,? diyor. ?Sandler içimizdeki en iyi baskebolcu, Kevin de bayağı iyi. Ben iyiyim, Schneider iyi? üzgünüm, Rock.?


Rock, ?Ben sporcu değilim,? diye itiraf ediyor. ?Oynayabiliyor muyum? Hayır. Gençken de oynayamazdım ama en azından o zamanlar çok oynardım, bu sayede katkıda bulunmanın yollarını bulurdum. Şimdi daha yaşlıyım ve gerçekten berbat durumdayım. Çok korkunç.?


Filmin kapanışındaki büyük basketbol rövanşı sahnesine hazırlık olarak oyuncuların basketbol becerileri üzerinde çalışması için, yapımcılar eski NBA oyuncusu Pooh Richardson’ı getirdi. Spade, ?’Peki, o kadar da iyi olmamalıyız’ dedim ve Pooh’la birlikte koşturup eğleneceğimizi sandım,? diyor.  ?Ama adam gelir gelmez bize hareket öğretmeye başladı. 45 derece dönüş, sektirmeli pas, etrafında dönmek, topu alttan geçirmek, ters turnike; ne varsa çalıştık. Eğlenceliydi'18 kadar hareket öğrendik. Daha iyiye gitmedik ama çok havalı görünüyorduk.?


Tüm yeteneklerin dengelenmesi ve filmin hayata geçirilmesi görevi, deneyimli bir Happy Madison emekçisi olan Dennis Dugan’a düşüyordu. Yönetmen, Adam’la yaptığım filmlerin sayısını çoktan kaçırdım,? diyor şakayla karışık. ?Rob Schneider’la dört film, David Spade’le üç film, Chris Rock’la üç film yaptım; bu, Kevin James’le ikinci filmim.?


18 başrol oyuncusuna sahip bir filmi idare eden adam olmak kolay değil. İşte bir örnek: ?Cenaze sahnesinin lojistiği,? diye anımsıyor Dugan. ?Beş başkarakterin her birinin ön planda olduğu bir plan olmalıydı. Her bir karakter diğer karakterlerle karşılaşıyor. 600 civarında figüran var. İhtiyacınız olan planları ve yakın çekimleri elde etmek için aynı sahneyi altı gün boyunca tekrar tekrar çekerken herkesin moralini yüksek tutmanız gerekiyor. Bu sahne filmin başında, izleyici takip edeceği bu karakterleri tanırken yer aldığından, kurgu odasına gidip sahneyi nasıl daha kısa, daha eğlenceli ve daha canlı yapacağınızı bulmanız gerekiyor. Çılgıncaydı.? 

 

ADAM SANDLER bir zamanlar çocukların lideri olan ve diğerlerini çocukça şeyler yapmaya ikna eden, büyüdüğünde ise tuttuğunu koparan bir Hollywood menajeri olmuş Lenny Feder’ı canlandırıyor.

Sandler prodüksiyon başlamadan önce yıldızların arasında sağlıksız bir üstünlük mücadelesi olacağından endişe duyuyor muydu? ?Hayr, hayır,? diyor. ?Belki 20’li yaşlarımızda rekabet güdebilirdik ama 40’lı yaşlarda birlikte bir film çekmemizin güzelliği, rekabet olmaması?


Adam Sandler ve Dennis Dugan pek çok kez birlikte çalıştılar ve işbirliğinin tadını çıkardılar. Dugan, ?Çok eğlenceli ve zorlayıcı,? diye itiraf ediyor. ?Adam’la tanışana kadar dünya üzerinde en çok çalışan kişi olduğumu sanırdım ama sonra ikinci olduğumu anladım. Şunun gibi--Adam filmi tasarladı, senaryoda ortak yazarlık yaptı, başrol oynadı ve yapımcılığını üstlendi, yani epey sıkı çalıştı. Adam çok zorlayıcı biri'daima taze, yeni ve yaratıcı bir iş çıkarmanızı istiyor.? KEVIN JAMES, karakteri Eric Lamonsoff’u ?Olduğundan biraz daha iyiymiş gibi davranan ama arkadaşlarının yanında buna ihtiyaç duymayan, temelde iyi bir insan,? olarak tanımlıyor. ?Kendi gibi olabileceğini ve arkadaşlarının ona yardım edeceğini hatırlıyor.?


James, beş başrol oyuncusu arasında ?SNL? kadrosunda yer almamış tek kişiydi ama hiç sıkıntı çekmedi. ?Bu, çalışırken geçirdiğim en güzel vakitti,? diyor. ?Çok doğaldı. Çok iyi arkadaşız ve bu da filme yansıyor,? diyor.


CHRIS ROCK, Kurt McKenzie’yi canlandırıyor.  ?O bir ev erkeği. Evde kalıp çocuklara bakıyor,? diyor.


Rock, kamera arkasında komedyenlerin perdedeki karakterlerine çok benzer şekilde davrandıklarını söylüyor. ?Çekim yapmadığımız her an, birbirimiz hakkında korkunç şeyler söylüyorduk. Çoğu insanın kaldıramayacağı şeyler. Komedyenler daha kalın bir deriye sahip.?


DAVID SPADE, Marcus Higgins’i canlandırıyor.  ?Biraz kadın düşkünü ve kızlarla flört etmeyi seven biri,? diye açıklıyor Spade. ?Diğer karakterlerin hepsi evli olduğundan, grubu karıştırmayı seviyor.? 
 
Spade, canlandırdığı karakterin, diğer dört ana karaktere zıt bir bağlantı noktası oluşturduğuna dikkat çekiyor. ?Diğer dördü onu kıskanıyorlar çünkü bir eşle ve çocuklarla uğraşmak zorunda değil, istediği kadınla beraber olabilir. Ama 20 yaşındayken güzel olan  bir şey, 40 yaşında o kadar da güzel gelmiyor ve Marcus, arkadaşlarının sahip oldukları şeyleri kıskanıyor.?

?Her birimizin biraz farklı bir mizah anlayışı var,? diyor Spade. ?Bu adamların hepsi çok komik ama benim yapamadığım bir şeye sahip oldukları için onlara saygı duyuyorum. Örneğin Kevin James benim yapamadığım bir hareket yapıyor ve onu izlemek çok eğlenceli. Chris Rock kesinlikle kendine has biri. Hepimizin benzer esprileri var ama bu esprileri verme tarzı herkesi farklı kılıyor.?


ROB SCHNEIDER, canlandırdığı karakter olan Rob Hilliard’ın normal bir adam olduğunu söylüyor ama şunu da itiraf etmeden geçemiyor, ?Karakterim, hayattaki duygusal sorunlarından kaçınmak için belli şeyleri saplantı haline getirmiş. Herkese öğüt veriyor ama hiçbirini kendi hayatına uygulamıyor.? 

 

 

EŞLER

Büyükler/Grown Ups’de, yapımcılar, karakterlerin hayat arkadaşlarını canlandırmaları için son derece yetenekli üç kadın oyuncu buldu.


SALMA HAYEK, Lenny'nin karısı Roxanne’i canlandırıyor. Görkemli bir moda tasarımcısı olan Roxanne, Lenny ailesini göl evine getirdiğinde bir kültür şoku yaşıyor. ?Milano’daki moda gösterisine gitmeleri gerekiyor,? diyor Hayek. ?Tam bir kültür şoku. Kadın sudan çıkmış balığa dönüyor.?

Bu kadar komedyenle kuşatılmış olmak nasıl bir duyguydu? ?Başlangıçta korkutucuydu. ’Ah, hepsi stand-up komediye alışmış ve hepsi esprileri doğaçlama yapıyorlar’ diye düşündüm,? diyor Hayek. ?Ama herkes çok nazikti'kimse ukalalık taslamıyordu. Rahatladım ve kısa süre sonra küçük şeyler ortaya çıkarmaya başladım'başta espri falan yapmıyordum, sadece küçük hareketler? herkes çok destekleyici davrandı. Çok heyecanlanmıştım'yaptıklarıma gülüyorlardı!?


 ?Keşfettiğim bir başka şey de Adam’ın inanılmaz derecede cömert olması,? diyor. ?Adam asla, ?Ah, en iyi espri bu, ben yapacağım,’ demiyor. Espriyi en çok yakışacak karaktere veriyor. Ayrıca bir önceki sahnede kimin komik bir malzemesi olmadığına dikkat ediyor'herkese göz kulak oluyor.?


Hayek, yönetmen Dennis Dugan için de övgü dolu sözler söylüyor.  ?Bazen 18, 21 kişiydik; hatta bir sahnede 300 kişi vardı,? diye beliriyor. ?Bazılarında hayvanların ve çocukların olduğu bu sahneleri blok halinde çekmesi gerekiyordu; bazen de yağmur yağıyordu ve her şeyi baştan almamız gerekiyordu. Ama asla sükunetini kaybetmedi. Kendisi de bir komedyen ve oyuncu; bence bunun çok büyük yardımı oldu. Oyuncuların ne düşündüğünü'bugün ne çekeceğiz?!? biliyor ve ağır başlı, morali yüksek ve sakin bir şekilde işini yapıyor.?


MARIA BELLO, Kevin James'in canlandırdığı karakterin eşi olan Sally’yi canlandırıyor. Bello, karakteri için ayrıntılı bir geçmiş yazacak kadar ileri gitti. ?Bence Sally muhtemelen eskiden bir amigo kızmış. Eric de herhalde futbol takımının kaptanıydı. İki çocuğumuz var ve ben tam bir anneyim. Bu ikisi, kasabada kalmış.?


?Kevin gördüğüm en sevimli, en tatlı, en güzel adam,? diyor Bello.  ?Karşılaştığımız andan itibaren ona hayran oldum. Bana Philedelphia’daki kardeşim Joey’yi hatırlatıyor'tam bir baba, ailesine ve işine bağlı, ayakları yere basan bir koca. Çok komik biri ama aynı zamanda çok büyük bir derinliğe sahip'beni gerçekten duygulandıran anlara imza attı. Bir sahnede ağladım hatta, çok gerçekçiydi.?


MAYA RUDOLPH, Chris Rock'ın karakteri Deanne’i canlandırıyor.  ?Ailenin ekmeğini kazanan o, yani evi çekip çevirmek ve iki çocukla Deanne’in annesine bakmak Chris’in karakterine kalıyor. Bu, evde biraz gerilime yol açıyor.? 
 
?Chris’in bu rolü ?nazik, duyarlı, evde kalan bir koca'oynamasını izlemek çok eğlenceliydi,? diyor Rudolph.  ?Onun bugüne kadar yaptığını gördüğüm her şeyden farklı. Bence o da, karakterimin onu biraz ezmesine izin vererek çok eğlendi. Beni gerçekten çok güldürdü ve hamileliğimin acılarını unutturdu.?


Rol arkadaşlarının birçoğu gibi Rudolph da önce ?Saturday Night Live? programıyla üne kavuştu. ?Hepimiz bir aile gibi olduğumuzu hissediyoruz çünkü aynı kulübe üyeyiz,? diyor. ?Ben daha sonra katıldım ama önemi yok; aynı ailenin farklı bir kuşağındanım. Hepimiz Lorne Michaels’ın çocuklarıyız; bu da hayat boyu bağlıyız demek.?   


Rudolph, ?Saturday Night Live'ın konuk sunuculuğunu yapmış olan Hayek’le de birlikte çalışmıştı ve  endi deyimiyle, ?Komiklikle hayatımı kazanmadan önce Maria’yla çalıştım,? diyor. 

 

 

KASABANIN ÇOCUKLARI

Filmde, beş arkadaş çocuklukluklarını geçirdikleri kasabaya döndüklerinde, eski okul arkadaşlarından bazılarının kasabada kalmış olduğunu görürler.


COLIN QUINN, kasabalı çocukların belki de lideri olan Dickie Bailey’yi oynuyor. Quinn, bir bakıma kötü adamı canlandırıyor olsa da karakterin cazip yanını bulmanın kolay olduğunu söylüyor. ?Sette bizim karakterlerimize kötü adamlar diyorlardı. ’Tamam, kötü adamlar hazırlansın.’ Yani biz kötü adam mıyız? Adamlar kasabada kalıyor, toplum için çalışıyor, ülkeleri için savaşıyor; buna rağmen kötü adam mı oluyoruz? İyi adamlar kasabadan kaçıyor, içinde yaşadıkları her toplumu para için sömürüyor ve sonra bir hafta sonu göl evine gelip yörede kalanlarla alay ediyor'bunlar mı iyi adam? Sadece Hollywood’da böyle.? 

TIM MEADOWS, eski rakiplerden bir diğeri olan Malcolm’u canlandırıyor. Karakterinin görünüşü hakkında şunları söylüyor: ?Bu kötü sonuçlanan bir şaka. Spade’le yemek yerken, karakterimin saçlarının seyrelmekte olması gerektiğini söyledim. O da bunu Adam’a söyledi, Adam da buna bayıldı?’Evet, bunu yapmalısın.’ Prodüksiyon boyunca, gittiğim her yerde şapka takmam gerekiyordu. Ben bekârım'saçlar kadınlar konusunda pek işe yaramadı. Herkes benim için üzülüyordu.? 

Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Öldür Beni Sevgilim Fragman
1.788 gösterim
Long Shot Orijinal Fragman
284 gösterim
Frozen 2 Dublajlı Fragman
3.741 gösterim
After Orijinal Fragman
4.807 gösterim
Aladdin Dublajlı Fragman
3.444 gösterim
Yesterday Altyazılı Fragman
697 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle