Kediler ve Köpekler 3D
06 Temmuz 2010 Salı - 00:00

Çılgın bir kedi, kediler ile köpekler arasındaki ebedi savaşı bir pati ileri götürüyor. Şimdi tüylerin havada uçuşma vaktidir. Kediler ve Köpekler, 13 Ağustos'ta vizyonda!

  

?Kediler ve Köpekler: Kitty Galore'un İntikamı?nı John Requa ve Glenn Ficarra'nın yarattığı karakterlere dayanarak Brad Peyton yönetti, Ron J. Friedman ve Steve Bencich yazdı. Filmin yapımcılığını Andrew Lazar ve Polly Johnsen, yönetici yapımcılığını ise Brent O'Connor ve Bruce Berman üstlendi. Filmin kamera arkası ekibi görüntü yönetiminde Steven Poster, yapım tasarımında Rusty Smith ve kurguda Julie Rogers'dan oluşuyor. ?Kediler ve Köpekler: Kitty Galore'un İntikamı'nın müziği besteci Christopher Lennertz'in imzasını taşıyor. 


?Kediler ve Köpekler: Kitty Galore'un İntikamı? uygun olan yerlerde üç boyutlu olarak gösterilecek. 


Dünyanın her yerinde insanlar evcil hayvanlarına bayılırlar. Neden bayılmasınlar ki? Onlara bir bakın: Yumak yumak tüyleriyle yaşlı ve sadık bir çoban köpeği, yumuşacık mırıl mırıl bir kedicik'ne kadar basit yaratıklardır, ne kadar sadık ve sevgi doludurlar; ve bizden tek istedikleri onları korumamız ve desteklememizdir. 


 Budala insanlar! Bir daha düşünün.   

 ?Kediler ve Köpekler: Kitty Galore'un İntikamı'ndaki arka bahçe politikalarının gerçek yüzünü mutlulukla ifşa eden yönetmen Brad Peyton ?O ev içi uyum tablosu onların bizim görmemizi istediği şey? diyor.


 Gerçek şu ki kanepede yan gelip yatan o uysal tüy yumakları ve kuyruklarının peşinde koşturan o şapşal şoparlar gerçekte gizli kedi ve köpek ajanlardan oluşan büyük yeraltı örgütüne bağlı pati ordusunun birer askeridirler. Çitin her iki yanından kahramanlar hayatlarını bizim yaşam biçimimizi korumak için tehlikeye atarlar ve insanoğlunun en güvendiği ama aralarında ezeli bir rekabet olan kediler ile köpekler arasındaki dengeyi korumaya uğraşırlar. 

   
 Bildiğimiz hayat ile katıksız ve muazzam bir kargaşa arasında kedi tüyü inceliğinde bir çizgi vardır. 


 ?İnsanlar evcil hayvanlarıyla bağ kurduktan ve onların karakterini tanımaya başladıktan sonra, biz yanlarında değilken neler yaptıklarını tahmin etmek kolaydır? diyor Peyton ve ekliyor: ?Filmimiz bu düşüncenin bir uzantısı: Hayvanların kendi gizli hayatlarının olduğunu işliyor. Elbette, biz bunu çok daha ileri götürdük; onlara jetpack'ler (Genellikle sırta takılan, kullanıcısını uçurmaya yarayan jet motorlarıyla çalışan bir cihaz) ve roket arabalar kullandırıyoruz. Fakat sanırım filmin temelini çoğumuzun kedi ve köpeklerimizin bütün gün ne yaptığına dair zaman zaman duyduğumuz merak oluşturuyor. İnternette hayvanlarımızın kendi başlarıyken yaptıklarını gösteren gizli kamera çekimleri de bu yüzden böylesine popüler.? 

 Dünyanın dört bir yanındaki izleyicilere patiler ile pençeler arasındaki meydan savaşını ilk kez 2001'in hit komedisi ?Kediler ve Köpekler'le sunan yapımcı Andrew Lazar, ?Filmi karşı konulmaz kılan şey bu hayvanların burnumuzun dibinde böylesine taşkın birer hayat sürüyor olmaları düşüncesi. İnsanlar felakete ne kadar yaklaştıklarından tamamen habersiz şekilde günlük işleri peşinde koştururken, kediler ve köpekler dünyayı KÖPEKarabilirler? diyor. 
 Bu düşünce doğrultusunda, sıradan bir evcil hayvanın günlük faaliyetleri yeni bir anlam kazanıyor.


 Çocuklar ve aileler için tasarlanmış, hikaye içindeki birçok çarpıcı anın üç boyutlu gösterimi sayesinde bazı aksiyonlar perdeyi tırmalayacak, hatta perdeden fırlayacak. ?Bu, üç boyuta çok iyi uyan mükemmel bir komedi türü. Bu da eğlenceyi katlıyor? diyor Johnsen.     


Bu yeni macera karakter açısından da daha zengin: İzleyicilerin hayranı olduğu, ilk filmden bazı karakterleri, her iki cepheye yeni eklenen karakterlerle bir araya getiriyor. 


 Bu kadar çok seslendirme rolü olması konusunda Johnsen şunu söylüyor: ?Kişiliği yansıtacak ve karakteri hemen diğerlerinden ayıracak karakteristik seslere ihtiyacımız vardı. Yapımın erken aşamalarında, hayvanların ağız hareketlerini henüz oluşturmamışken, kimin konuştuğunu sadece seslerden anlıyorduk. Sesi duyduğunuz anda, ?Bu bir Beagle? ya da ?bu bir Russian Blue? diyebilmeliydiniz?.


 ?Muhteşem bir oyuncu grubuyla çalıştığımız için çok şanslıyız? diyen Peyton ise şöyle devam ediyor: ?Bu tür bir filmde, oyuncular kişisel etkileşim fırsatını nadiren bulurlar. Böyle olmasına rağmen, ortaya çıkardıkları çalışmalar bir araya getirildiğinde kendine özgü bir kimya oluştu. Bu anlamda gerçek bir oyuncu kadrosu bütünlüğü söz konusuydu?.

 Hadi olan bitenleri anlamaya hazırlanalım. 

Uzak İhtimal: Diggs


?Tam bir serseri mayın, bir dingo olduğunu duydum?.
 
Kitty Galore kendini dünyanın hakimi olmaya hazırlarken, San Francisco sokaklarında bir başka dram yaşanmaktadır. San Fransisco Polis Departmanı (S.F.P.D.) K-9 polis memuru Diggs tekrar beton köpek evine dönmesine yol açacak bir dizi beceriksizliğin son örneğini sergilemek üzeredir. 


Diggs'in polis teşkilatındaki anlayışlı insan ortağı Shane rolündeki Chris O'Donnell, ?Diggs sürekli olarak işleri yüzüne gözüne bulaştırdığının farkında ama kendine engel olamıyor? diyor ve ekliyor: ?Shane ile Diggs bir göreve gittiğinde, Diggs şaşmaz bir şekilde kendisine komut verilmeden harekete geçiyor. Shane onun çok çabaladığını biliyor ama bu köpek ne zaman zor bir karar verse işleri daha da berbat ediyor, hem de görkemli bir şekilde. Bu durum ikisi için de hayal kırıklığı yaratıyor?.


 Hikayenin başında, Shane ve Diggs bir dava üzerindedirler. Kullanılmış araba gösterisi organizatörü Çılgın Carlito, namına yakışır şekilde, araçların bulunduğu parkta aklını oynatarak tüm arabaları havaya uçurmakla tehdit eder. Emirlere karşı gelen Diggs, Carlito'ya arkadan saldırarak adamı feci şekilde ısırır. Sendeleyen Carlito fünyeyi havaya fırlatınca ortaya talihsiz sonuçlar çıkar.
 Çılgın Carlito'yu canlandıran Paul Rodriguez, bu konuda şunları söylüyor: ?Diggs?,n beni ısırmasından hemen önce dublörü çağırdım. Zavallı adamın kendini ısırtması gerekti, benim ise sadece ısırılmış gibi yapmam yetti. Elbette, ısırılacağı yere dolgu koydular ama o Alman kurdunun dişleri çok iriydi ve eğitmeni de, ?Göster kendini, beni inandır? diyordu?. 

  

Köpeklerin Karargahı KÖPEK: En İyi Köpeklerin Yeri

?Saat sabahın altısı olmadan, çoğu köpeğin tüm gün kokladığından daha fazla popo koklamış oluyoruz?.


 Tüm dünyadaki köpek operasyonlarının bağlantı noktası olan KÖPEK karargahının yeraltındaki merkezinde işler her zamanki gibi yoğundur: Köpekler gözetleme ekranlarını izlemekte, şifreleri kırmakta, yeni teçhizatlar üretip test etmekte ve antrenman yapmaktadırlar. Diggs bir anda her şeyi hazmetmek için uğraşır.


?Bu sahnede Diggs bizim gözümüz ve kulağımız. İzleyicinin bakış açısını yansıtıyor. O, karargahın harikalarını tanırken biz de tanıyoruz? diyor Lazar.
 Aynı zamanda, KÖPEK'un ekibiyle de tanışıyoruz: Lider Lou, araç gereç uzmanı Peek, deneyimli ajan Sam ve Diggs'in gönülsüz partneri alfa ajan Butch.

 Neil Patrick Harris'in seslendirdiği gözlüklü köpek Lou, ?Kediler ve Köpekler'de stajyer ajan olan yavru Beagle'ın ta kendisi. O artık kendi yavruları olan gururlu bir baba ve karargahın de lideri. ?İşini çok ciddiye alıyor. Görev dağılımını Lou yapıyor. Aynı zamanda  ?Gidelim, bunu yakalayalım? diyerek bir bakıma operasyon komutanlığını da yürütüyor? diyor Harris.. Sonuç olarak, Lou'nun sesi büyük ölçüde benim sesim ama daha resmi, daha iş ortamına uygun bir tonda?.


 Aksi Anadolu Çoban köpeği Butch'u seslendiren Nick Nolte ise şunları söylüyor: ?Köpeklerin oynadığı bir insan hikayesi olduğu için, insanın bakış açısıyla düşünmek zorundasınız. Bu da demektir ki Butch öncelikle bir polis. Yaşını almış, görmüş geçirmiş bir   köpek ve belli bir temposu var. Diggs ise kahraman olmak istiyor. Gençken muhtemelen Butch da bunu istiyordu. O yüzden Diggs'e hoşgörü gösteriyor ama artık bu yaşında acemi bir polisle işe çıkmanın zorluğunu yaşamak istemiyor?.  

 İlk filmdeki rolünü tekrar üstlenen bir diğer isim de, gözüpek Çoban köpeği Sam'i seslendiren Michael Clarke Duncan. Sam gözünün önündeki perçem demetinin ardından zar zor görebildiği için kedi rakipleri tarafından çoğu zaman küçümsenir ama bu deneyimli KÖPEK ajanı bir tahıl kırıntısının sesini ya da kilometrelerce ötedeki küçük pençelerin çıtırtısını duyabilme yeteneğine sahiptir.
 Sam ve sürüsü ile ezeli düşmanları arasındaki süregiden mücadele için Duncan şunu söylüyor: ?Bir kedim ve üç köpeğim var. Bu savaş muhtemelen benim evimde olup bitiyor?. Fakat Kitty Galore büyük planını mükemmelliğe ulaştırdığında tüm bunlar sona erebilir. 

Tehdit: Kitty Galore


?İnsanların sözde en iyi dostu köpeklerin devri kapanmıştır!
48 saat içinde Yabanın Çağrısı'nı serbest bırakacağım?.


 ?Bence Kitty yanlış anlaşılmış bir kedi değil; düpedüz kötü kalpli bir kedi? diyen Bette Midler, şunu da itiraf ediyor: ?Onu çok seviyorum. Harika bir kedi. Kötüleri canlandırmak en eğlencelisidir çünkü çok aşırıdırlar ve genellikle son derece aptaldırlar. Burada kötülük ile mutlak gülünçlüğün harika bir bileşimi var ki bu da rolü karşı konulmaz kılıyor?.


Aktris şunu da sözlerine ekliyor: ?İşin sırrı bununla eğlenmekte. Kitty bazen kafayı sıyırarak çabuk ve anlamsız şekilde konuşuyor çünkü aklı konuşabildiğinden hızlı çalışıyor?.


Chuck'ı seslendiren Jack McBrayer, karakteri için, ?Çekmecedeki en keskin bıçak değil. Kediler ile köpekler arasında süregiden baskın olma mücadelesinde, Chuck engellerden biri sadece. Kitty'nin yoluna çıktığına hiç şüphe yok. Daha da kötüsü, onu en utanç verici kostümler içinde kendi numaralarına dahil etmekte diretiyor? diyor.

 

  Strateji? ve Gizli Silah: Bay Tinkles

?Bana bu kadar yakın duran son kuş ? şey, bir tabak Fancy Feast ve bir çanak süt ile onun arkadaşlığının tadını çıkardım?.


 Böyle şiddetli bir tehlike karşısında, kedilerle köpeklerin güçlerini birleştirmesi gerekir. Bu yüzden, Butch ve Diggs yeni başlayan ortaklıklarına MİYAVLAR ajanı Catherine'i de dahil ederler. Catherine, Kitty'yi yenmek için dokuz canının dokuzunu da cesurca tehlikeye atar. 


Catherine'i seslendiren Christina Applegate bu sıradışı ittifakı tanımlarken, karakteri için şunları söylüyor: ?Catherine zorlu, zeki ve korkusuz bir kedi. Köpeklerden hoşlanmama kalıbıyla yetiştirilmesine rağmen, açık fikirli davranıp şansını denemeye karar veriyor. Beraberce ortak bir amaç için çalışıyorlar fakat yine de ilk andan itibaren birbirlerinin boğazına yapışmaya biraz meyilliler?.
 Ortak senaristler Ron J. Friedman ve Steve Bencich ilk başta biraz farklı bir dinamik hayal etmişler olsalar da hikayenin aldığı yönden hoşnut kaldılar. Bencich bu konuda, ?İlk önce bir ahbap çavuş filmi yapmayı düşündük; yaşlı profesyonel Butch ile yeni yetme bir köpeği bir araya getirecektik. Ama hikaye geliştikçe, denkleme bir de kedi eklemeye karar verdik. Böylece hikaye daha çok ekip çalışmasına odaklandı?. 

Acımasız kedi rolünü tekrar üstlenen Sean Hayes, ?Kediler ve Köpekler'de meşhur ettiği karaktere geri dönmenin bu kolay olmasına şaşırdığını belirtiyor: ?Sesi anında hatırlayıverdim. Sonra Bay Tinkles'ın herhangi bir klibi var mı diye YouTube'a baktım; elbette vardı. Hatta birkaç takdir ifadesi de vardı. Oldukça hoştu?.

 

 


 

Hayvanlar, Animatronikler & Bilgisayar Animasyonu

??Kuyruğunu salla? dediğimde, ?Ne kadar sert?? diye soruyorsun?.


 Filmin kuş beyinli Seamus ve Kitty'nin ödlek yardımcısı Patiler haricinde tüm dört ayaklı rolleri canlı hayvanlar tarafından oynandı ama tabi gerektiği yerlerde animatronik dublörleri ve bilgisayar animasyonları onların yerine geçti. Andrew Lazar'a göre, yine de, ?İzleyiciler neyin gerçek neyin sahte olduğunu anlamamalılar. Teknoloji, on yıl önce son teknoloji olan ?Kediler ve Köpekler'den bu yana muazzam bir ilerleme kaydetti?.


Peyton ise projede varlığını sürdüren zorluklar için, ?Her çekimin kendine göre karmaşıklığı var; takip gerektiren birçok düzey mevcut. Dolayısıyla, iş anlamında çok yoğun bir çaba gerektirdi. Fakat bu, oynayacak daha çok oyuncağım olduğu anlamına geliyordu? diyor.


Öte yandan, yönetmen şunu da kabul ediyor ki bu işin ödülü çok büyük, özellikle de filmin pek çok yıldızı ve yardımcı oyuncusunu eğitmen Boone Narr'la birlikte barınaklarda yaşayan hayvanlar arasından seçtikleri için. Narr'ın evlat edinip film için eğittiği hayvanlar arasında Tab Lazenby rolündeki smokinli kedi, Diggs rolünü sırayla canlandıran iki Alman kurdu, ve Güney Kaliforniya'da bir pet fuarında aynı kafesi paylaşırken bulunan, cinsi belirsiz dört çok sosyal gri kedi yer alıyor.  

 ?Kediler ve Köpekler'de de görev yapmış olan animatronik efektleri amiri Dave Barclay, kendi yaratımlarını hayvan oyuncular için fiziksel olarak imkansız olanı başarmak üzere devreye giren birer dublör olarak görüyor. Barclay, kahraman köpek Diggs için, ?Kuklanın göğsünün altında bir açıklık var, dolayısıyla yere yatıp kolumu uzatarak kuklanın başına elimi sokabiliyorum. Ayrıca, kafasına misinalar da bağlı. Böylece, çekimlerde gözüken ama sonra dijital ekibi tarafından silinecek olan kuklacılar tarafından kontrol edilebiliyor? diyor.


 Barclay'in en karmaşık yaratımı Bay Tinkles'ın kuklasıydı. Barclay, kuklasını ?bugüne dek yapılmış en sofistike kedi animatroniği? olarak niteliyor. Kuklacı, Barclay'in Outabody System (Dış gövde Sistemi) adındaki (80 giriş kanalından ve kuklanın yüzünü bilgisayar klavyesine bağlayan 76 kablodan oluşan) icadını kullanarak, yüz ifadelerini bir eldiven aracılığıyla kontrol edebiliyor. Barclay bu kuklayı oynatmayı ?bir müzik aleti çalmaya? benzetiyor.

 

 Maine Coon cinsi kediden yola çıkarak hazırlanan metal dişli canavar kedi Patiler, filmde tamamı animatronik olan tek karakter. Patiler'i anime etmek için beş kuklacı gerekti.


 Canlı bir modeli olmayan diğer tek hayvan, bilgisayarda yaratılan geveze güvercin Seamus'tı. Görsel efektler yapımcısı Randy Starr bunun nedenini şöyle açıklıyor: ?Seamus güvercinlerin asla yapamayacağı şeyleri yapan harika bir küçük karakter?.


 ?İlk filmde karakterlerin bilgisayar yapımı olduğu birkaç sahne vardı çünkü bu sahnelerde hayvanlar dövüş müsabakaları gibi olağanüstü şeyler yapıyorlardı. Bu filmde ise böyle sekanslar var, yani çok daha aksiyon merkezli bir film? diyor Starr.


Görüntü yönetmeni Steven Poster ise şu açıklamayı yapıyor: ?Aksiyonu aralıksız tekrar eden bir kamera yerleştirdik. İki kahraman köpeğin içeri girişinin ana kayıt olarak aldık ve sonra grupları farklı alanlara koyduk. O tek kayıt tam bir gün sürdü ama buna değdi: Aynı anda çeşit çeşit işler yapan bir sürü hayvanla dolu bir set görüntüsü yakaladık?.  
Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
The Red Sea Diving Resort Altyazılı Fragman
157 gösterim
Hustlers Orijinal Fragman
446 gösterim
Suç Kraliçeleri Orijinal Fragman (2)
Don't Let Go Orijinal Fragman
King's Man Orijinal Fragman
865 gösterim
3 From Hell Orijinal Fragman
267 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle