Macera-Komedi Sihirbazın Çırağı, 16 Temmuz'da Sinemalarda!
13 Temmuz 2010 Salı - 00:00

Nicolas Cage, Jay Baruchel, Alfred Molina, Teresa Palmer, Monica Bellucci ve Toby Kebbell'in rol aldığı bu epik maceranın yapımcısı Jerry Bruckheimer ve yönetmeni Jon Turteltaub...

 
 

Walt Disney Stüdyoları ve ?Büyük Hazine? filmlerinin yaratıcıları yapımcı Jerry Bruckheimer ve yönetmen Jon Turteltaub, ?SİHİRBAZIN ÇIRAÐI'NI sunar. İyiyle kötü arasındaki eski bir savaşın ortasına sürüklenen bir sihirbaz ve onun bahtsız çırağıyla ilgili yenilikçi ve epik bir komedi macera.

Balthazar Blake, (NICOLAS CAGE) Manhattan'ı can düşmanı kötü adam Maxim Horvath?dan (ALFRED MOLINA) korumaya çalışan günümüzün usta bir sihirbazdır. Balthazar bunu tek başına yapamaz, o yüzden görünüşte sıradan biri olan ancak gizli potansiyelini ortaya çıkaran Dave Stutler'ı (JAY BARUCHEL) o istemese de himayesine alır. Sihirbaz, gönülsüz ortağına hızlı bir sihirbazlık sanatı ve bilimi dersi verir ve bu sıra dışı ortaklar karanlık güçleri durdurmak için birlikte çalışırlar. Dave'in ?SİHİRBAZIN ÇIRAÐI? olma aşamasında eğitimini tamamlamak, şehri kurtarmak ve kızın gönlünü fethetmek için tüm cesaretine ihtiyacı olacaktır. Senaryosu Matt Lopez ve Doug Miro & Carlo Bernard'a ait filmin ana hikayesi Matt Lopez ve Larry Konner & Mark Rosenthal'in yazdıkları bir hikâyeden yazılmışdı. 

 

 

Notlar:
? Film, gişe rekorları kıran ?Büyük Hazine? ve ?Büyük Hazine: Sırlar Kitabı'nın yıldızı, yapımcısı ve yönetmeni Cage, Bruckheimer ve Turteltaub'ı tekrar bir araya getiriyor.


? ?Kaya,? ?Con Air,? ?60 Saniye,? ?Büyük Hazine,? ?Büyük Hazine: Sırlar Kitabı? ve ?G-Force'un ardından ?Sihirbazın Çırağı? Nicolas Cage'in Jerry Bruckheimer'la birlikte çalıştığı yedinci filmi oluyor.

 ?Büyük Hazine? ve? Karayip Korsanları'nın yapımcısından ?Sihirbazın Çırağı (The Sorcerer's Apprentice)? 16 Temmuz 2010'da Amerika'yla aynı anda Türkiye'de vizyona giriyor... Filmin 6 Temmuz'da New York'ta gerçekleşen galasına ilgi büyüktü.


?Kaya,? ?Con Air,? ?60 Saniye,? ?Büyük Hazine,? ?Büyük Hazine: Sırlar Kitabı? ve ?G-Force'un ardından ?Sihirbazın Çırağı,? Nicolas Cage'in Jerry Bruckheimer'la birlikte çalıştığı yedinci film oluyor.

Jerry Bruckheimer ve Jon Turteltaub'a, kamera gerisinde çalışan son derece uzman bir ekip eşlik ediyor, görüntü yönetmeni Bojan Bazelli (Walt Disney Pictures/Jerry Bruckheimer Films yapımı ?G-Force,? ?Bay ve Bayan Smith,? ?Halka?), yapım tasarımcısı  Naomi Shohan (?Ben Efsaneyim,? ?Constantine?), kostüm tasarımcısı Michael Kaplan (Jerry Bruckheimer yapımları ?Pearl Harbor,? ?Armageddon? ve ?Flashdance,? ?Bıçak Sırtı,? ?Ben Efsaneyim?), kurgucu William Goldenberg (Bruckheimer ve Turteltaub filmleri ?Büyük Hazine? ve ?Büyük Hazine: Sırlar Kitabı?), görsel efekt süpervizörü John Nelson (?Gladyatör'le Oscar kazandı ve ?Ben, Robot? ve ?Iron Man'le Oscar'a aday gösterildi) ve görsel efekt süpervizörü John Frazier (?Örümcek Adam 2? ile Oscar kazandı ve Jerry Bruckheimer yapımı ?Armageddon,? ?Pearl Harbor? ve ?Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu? da dahil olmak üzere 8 kez Oscar'a aday gösterildi). 


Jon Turteltaub çokyönlülüğü ve detaylara gösterdiği özenle hem Amerikan sinemasında hem de televizyonunda büyük bir güç oldu. ?Büyük Hazine? ve ?Büyük Hazine: Sırlar Kitabı,? filmlerinin yanı sıra, Turteltaub, Bruce Willis'in oynadığı Disney filmi ?İçimdeki Çocuk,? John Travolta, Robert Duvall ve Forest Whitaker'ın oynadığı ?Mucize,? ?Üşütük Popolar? ve Sandra Bullock'un rol aldığı ?Sen Uyurken? gibi çeşitli filmler yönetti. Televizyona gelince, Turteltaub, CBS'de yayınlanan 13 bölümlük yeni bir ?gizemli olaylar? dizisi ?Harper's Island? dizisinin sorumlu yapımcısı,. İlk bölümünü yönettiği CBS'nin başarılı draması ?Jericho'nun da sorumlu yapımcısıydı. Ayrıca HBO'nun pekçok Emmy ve Altın Küre ödüllü ?Aya Yolculuk? dizisinin yedince bölümünü yönetti.


Önce Don Simpson'la ortak olarak ve sonrasında Jerry Bruckheimer Films'in başkanı olarak, Bruckheimer dünya çapında benzeri görülmemiş bir dizi başarılı yapımlara imza attı, sadece endüstriyi değil, kitle kültürünü de etkiledi. Jerry Bruckheimer'ın filmleri arasında (Don Simpson'la birlikte) ?Top Gun,? ?Sosyete Polisi,? ?Sosyete Polisi 2,? ?Amerikan Jigolo,? ?Flashdance,? ?Çılgın İkili,? ?Sakıncalı Düşünceler,? ?Denizde İsyan,? ?Kaya,? ve (Tek başına) ?Con Air,? ?Armageddon,? ?Devlet Düşmanı,? ?60 Saniye,? ?Çıtır Kızlar,? ?Unutulmaz Titanlar,? ?Pearl Harbor,? ?Kara Şahin Düştü,? ?Karayip Korsanları: Siyah İncinin Laneti,? ?Çılgın İkili 2,? ?Ejderin Peşinde,? ?Kral Arthur,? ?Büyük Hazine,? ?Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı,? ?Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu,? ?Büyük Hazine: Sırlar Kitabı,? ?Bir Alışverişkoliğin İtirafları? ve ?G-Force? bulunmaktadır. 

 

Televizyonda Bruckheimer, daha önce yapılmamış bir şeyi başarıp 2005-2006 sezonunda aynı anda 10 diziyi yayında tutarak bireysel yapımcı olarak bir rekora imza attı. JBTV'nin şu anki dizileri ?C.S.I.: Crime Scene Investigation? ve ondan türeyen ?C.S.I.: Miami,? ?C.S.I.: NY? ve ?Without a Trace,? ?Cold Case? ve altı kez Emmy kazanan ?The Amazing Race.? Önümüzdeki yeni sezonda ?The Forgotten,? ?The Dark Blue? ve CBS için yeni bir tıp dizisi yer alacak.

?Sihirbazın Çırağı? filmi bütünüyle dış mekanda, New York City ve çevresinde çekildi. 


 

SİHİRBAZ (VERONICA ? MONICA BELLUCCI)


VERONICA (Monica Bellucci) Balthazar Blake tarafından sevilecek kadar talihli, Maxim Horvath tarafından sevilecek kadar da talihsiz büyücü kadın. ?Balthazar ve Veronica, aşkları için her şeyi yapmaya hazır? diyor Bellucci.  ?İkisi aynı zamanda savaşçı. Onlar gibi Merlin'in öğrencisi olan Horvath da Veronica'ya âşık oluyor. Veronica, Balthazar yüzünden Horvath'ı reddediyor. Horvath da bu yüzden Morgana'yla iş birliği yaparak onlara ihanet ediyor. Bu; aşkın, kıskançlığın ve intikamın olduğu çok güzel ve çarpıcı bir hikâye.
 
ÇIRAK (DAVE STUTLER ? JAY BARUCHEL)

 


 
DAVE STUTLER (Jay Baruchel) Kendine güvensiz  ve istikrarsız, kızlar arasında hatta öğrenciler arasında bile pek popüler olmayan asosyal bir New York Üniversitesi fizik bölümü öğrencisi. 10 yaşındayken, başına korkutucu bir olay geliyor. Tuhaf Arcana Cabana antika dükkânına girdiğinde büyücü Balthazar Blake'le karşılaşıyor. Kendisine, parmağında hayat bulan bir ejder yüzüğü veriliyor ve ona kendisinin çok önemli bir büyücü olacağı söyleniyor. Daha sonra Balthazar'ın, Maxim Horvath adlı başka bir büyücüyle olan öfke dolu dövüşüne şahit oluyor ve bu konuyu aklından atmak istiyor. Ta ki Balthazar ve Horvath 10 yıl sonra hayatına girip onu, kendisinin görmezden gelmek istediği kaderiyle yüzleşmeye zorlayana dek. ?Dave kendisinin düşmanı. Kendi mutsuzluğunun mimarı? diyor Baruchel.  ?Hayatını, Balthazar ve Horvath'la Arcana Cabana'da ilk tanıştığı anı unutmaya çalışarak geçiriyor. Fiziğe yöneliyor, hayatını bu şekilde disiplin altına alıyor. Tekrar Balthazar'la görüştüğünde, büyücü Dave, ona, fiziğe kaymasının tesadüf olmadığını, çünkü her ne kadar illüzyon ve büyü ayrı şeyler olsa da, büyü ve bilimin aynı şey olduğunu söylüyor. 
 
BÜYÜCÜ (SUN LOK ? GREGORY WOO)SUN LOK (Gregory Woo) yaşı ileri ama daima genç kalan, Çinli bir büyücü ve Morgan'cıdır. Horvath tarafından Grimhold'dan serbest bırakılınca, Sun Lok, canlı bir festival sırasında ateş üfleyerek korku saçan bir ejderhayı hayata geçirerek
Çin Mahallesi'ni kasıp kavuruyor.  ?Sun Lok binlerce yıl küçük bir kabın içinde yaşamış. Serbest kaldığındaysa öfke dolu? diyor Woo.
 
KÖTÜ ADAM (HORVATH ? ALFRED MOLINA)MAXIM HORVATH (Alfred Molina) Balthazar Blake ve Veronica'yla birlikte, Merlin'in bir öğrencisi ve bin yıldan fazladır iyiliğin temsilcisidir. Ama onların Veronica'ya duydukları aşk, dostları ayırıyor ve Horvath Merlin'i öldüren ve minyonlarıyla dünyayı ele geçirmeyi isteyen kötü Morgana'nın müttefiki oluyor. O ve Balthazar asırlar boyu savaşmış, anlaşmazlıklarını günümüz New York'una  getirmişlerdir. ? ?Sihirbazın Çırağı'nda,  Horvath'ın misyonu dünyaya hâkim olmak? diyor Molina. ?Balthazar ve Horvath milyonlarca yıldır rekabet hâlinde. Balthazar, büyüleri Merlin standartlarına göre devam ettirerek, onu insanlığın yararına kullanıyor. Horvath, Morgan'ların lideri ve büyünün, insanları kontrol altına almak için kullanılması gerektiğini düşünen biri. İşte bu Nic Cage'in hayat verdiği ?iyi? karakteriyle, benim canlandırdığım ?kötü? karakter arasındaki mücadele.

Horvath çok zeki, neşeli, sevilen kötü adamlar geleneğinden gelen Edward'çı kötü adam; iyi giyimli, cezbedici ama ölümcül biri.

İnternet sitesi: Disney.com/SorcerersApprentice
Facebook'ta fan olun: www.facebook.com/DisneyBacklot
Twitter'da takip edin: www.twitter.com/DisneyPictures


 


 


 


   


 

Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Anna Dublajlı Fragman (2)
12.163 gösterim
Doctor Sleep Orijinal Teaser Trailer
2.487 gösterim
Enzo: Yağmurda Yarış Sanatı Altyazılı Fragman
1.278 gösterim
3 From Hell Orijinal Fragman
878 gösterim
Yıldızlara Doğru Altyazılı Fragman
3.165 gösterim
Scary Stories to Tell in the Dark Orijinal Fragman
2.357 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle