Kılıç & Sandalet Filmleri
06 Şubat 2014 Perşembe - 13:29

Yarı Tanrı Herkül'ü yeniden beyazperdeye taşıyan mitolojik film Herkül : Efsane Başlıyor'un vizyonuyla, Oktay Ege Kozak'ın daha önce kaleme aldığı 'Kılıç ve Sandalet Filmleri' dosyasını anımsamak istedik!

Önceki Sonraki
1 / 6

Eski Roma'da geçen, genellikle yakışıklı yarı-çıplak Hollywood yıldızlarının ya sert bir Roma askeri, ya da intikama ant içmiş bir gladyatör (bazen aynı filmde ikisi birden) rolünde etkileyici kılıç dövüşü yetenekleriyle düşmanlarını darmadağın ettiği epik filmlere verilen takma isimdir Kılıç & Sandalet. Bu ismin sebebi basit tabii, çünkü bu filmler sandalet giyen Romalıların kılıçlarla birbirlerini öldürmelerini betimleyen melodramımsı maceralardır.

 

 

50'li yılların Hollywood'unda 3.5-4 saatlik, zamanına göre mega bütçeli epik yapımlar ile ismi ünlendi bu türün. Bu filmlerin başarısından avantajlanmaya çalışan İtalyan sineması ise, 60'lı yıllarda tonlarca kalitesiz olduğu kadar "campy" (amacı güldürmek olmamasına rağmen prodüksiyonun başarısızlığı yüzünden güldüren filmlere verilen isim) B-tipi gladyatör filmlerini fabrika usülü salonlara fırlattı. O zamandan beri Kılıç & Sandalet filmleri her ne kadar eski ihtişamını koruyamasa da halen ara sıra varlığını gösterdi. Hatta yakın zamanda En İyi Film Oscar'ı bile aldı.

Eski Roma'da gladyatör gösterilerine katılan seyirci, dövüşten sonra yenilen gladyatörün (çoğunlukla aciz bir köle) yaşayıp yaşamayacağına karar verirdi. Bu türden en az bir film izlemiş bir seyirci, Kılıç & Sandalet filmlerinde dramatik tansiyon yaratmak için bol bol kullanılan bu karar aşamasına alışıktır. Başparmak yukarı yaşam, başparmak aşağı ölüm anlamına geliyor bu filmlere göre. Aslında gerçek Eski Roma'da başparmak yukarı yaşam, başparmak el içinde, yani yumruk şeklinde, ölüm demekmiş. Fakat biz yine de sinema versiyonuna bağlı kalalım.

Önceki Sonraki
Yorumları gör

Yorumlar

  • enegamok

    epik iyidir şaşmam....

  • deckard76

    Gladyatör kılıç sandalet türünü tekrar uyandırdığı için unutulmadı.

En Popüler Fragmanlar
Halloween Kills Orijinal Teaser
1.381 gösterim
The Midnight Sky Altyazılı Fragman
985 gösterim
Dune: Çöl Gezegeni Altyazılı Fragman
26.569 gösterim
The Father Orijinal Fragman
4.816 gösterim
The Nest Fragman
2.888 gösterim
Ölmek İçin Zaman Yok Altyazılı Fragman (2)
3.023 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle