Harry Potter'ın "En"leri!
12 Temmuz 2011 Salı - 09:20

2001 yılında başlayan Harry Potter macerası, 10 senelik zaman diliminde hepimizde bir çok anı bıraktı. Bu hafta vizyona girecek final bölümü "Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 2" büyük bir heyecanla beklenirken, Ali Ercivan ve Oktay Ege Kozak serinin önceki filmlerini mercek altına aldı.

Önceki Sonraki
1 / 8

Televizyon yönetmenliğinden gelen David Yates ile bir risk alarak serinin en iyi seçimlerinden birini yapan Harry Potter yapımcıları, Yates’in ilk Potter filmi ile kanımca safi sinematik açıdan serinin en başarılı bölümüne imza atıyorlar. Bence Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (Harry Potter and the Order of the Phoenix) 'nın başarısı diğer bölümlere oranla kısa süresi sayesinde karakterlerin amaçlarının daha belirgin olduğu, daha odaklı bir senaryoya sahip olmasında. Ayrıca Dumbledore ve Voldemort arasındaki düello neden o ana kadar yetişkin büyücülerin düellolarını izlemediğimizi merak ettiriyor. Bütün Yıldız Savaşları serisinin bir Jedi akademisinde geçtiğini hayal edin, ne demek istediğimi anlarsınız.

O.E.K


 

Şahsen ben, bu yolculuğu izlemeyi sevdim. Hiçbir Harry Potter filminden özellikle çok etkilenmedim ama hemen hepsinden aşağı yukarı aynı keyfi aldım. Bundan bir yıl sonra belki son filmi favorim olarak sayacağım çünkü finale özgü bir ihtişam ve “katharsis” içerecek. Fakat şu an bu soruya cevabım, tek başına iyi bir ergenlik filmi olduğunu da düşündüğüm Harry Potter ve Melez Prens (Harry Potter and the Half-Blood Prince).

A.E


Önceki Sonraki
Yorumları gör

Yorumlar

 • arda y.

  ergenlik mergenlik arkadaşım beğenmiyorsanız izlemeyin.Yabancı film diye herkes yerden yere vuruyor bu hollywood sinemalarını.Eğer çok biliyorsanız oturup da siz çekin bi izleyelim.Allah aşkına bi çekin de izleyelim yaa!!!

 • bob_earth90

  Bence serinin en iyi filmi azakaban tutsağıdır ve en iyi yönetmenide azkaban tutsağını yöneten alfonso cuaron dur.David Yates ise ilk yönetmenlik yaptığı harry potter filminde bana çok kötü bir yönetmen hissini vermiştir daha sonra melez prens ile biraz toparlamış en son ölüm yadirgarları ile seriyi kotarmıştır.

 • astek

  Bence de en iyi film Azkaban Tutsağı'dır. Sebebi şu:
  Ortada zaten konusu mükemmel bir seri var. Bu seride kitaba yeni birşeyler katan ve kattığı şeylerle kitaptan sönük kalmayan tek film Azkaban Tutsağı'dır. Seriye zaten 3. kitabın kattığı mesele zaman yolculuğudur. Bunu da film boyunca sahne geçişlerinde kullanmıştır Alfonso Cuaron. Film boyunca zamana gönderme vardır. Ve kitapta olmayan bir konu akışı filmin sonuna doğru belli eder kendini. Sonbahardan kışa, kıştan bahara geçildiğini gösteren ara sahneler de ayrıca bir sanat eseridir.

  5. film ise benim görüşüme göre 1150 sayfalık kitabın ancak fragmanı olabilmiştir.
  6. filmi 5'ten daha iyi bulmakla beraber bir lise aşkı filmine dönüşmüş görmüştüm. Ayrıca sondaki savaş sahnelerinde Neville ve Luna gibi yan karakterlerin kahramanlaşması, Voldemort'a karşı ilk savaşlarını vermeleri gerekiyordu. O sahnelere yer verilmemiş, 7. filmi gölgede bırakmasın diye.

  David Yates'in beğendiğim ilk filmidir. Ölüm Yadigarları Bölüm I. Bu filmde olayın ve karakterlerin tüm karanlığı korku sineması unsurlarıyla harmanlanarak yansıtılmıştır. Olması gerektiği gibi.

 • fredycruger

  david yates bu seri için bir talihsizliktir.5 ten itibaren serinin içine etti.sonuncusunda final sahnesi berbat ne harry nin geri dönüşü ne yılanın ölüşü ne bellatrix in ölümü nede voldinin.voldinin ölümünden sonraki sevinçten eser yok.

 • fredycruger

  bu yorumları yapan kişiye sesleniyorum.kitapları okursanız ne kadar yanıldığınızı anlarsınız beğenmediğiniz chris colombus bile bence david yates denen yönetmen bozmasından daha iyidir. iş sadece görsellik değil. kitabın filme uygunluğu.filmden bir sahne olarak koyduğunuz melez prensteki sahne kitapla uzaktan alakası yok.diğerleri en azından konunun dışına fazla çıkmadı david denen adam kadar.ya kitaptaki bölümleri çıkardılar yada birleştirdiler.harry potter serisini kendi kafasına göre yorumlayıp birşeyler yapmış adamı bu serinin başına gelmiş en iyi şey demeden önce kitaplarını okuyun!!!!!!!!!!!!!!!

 • astek

  Evet 6. filmdeki bu sahne amaçsız ve konuyu tutarsızlaştıran bir sahnedir. Voldemort Harry Potter'ı öldürmek istemektedir, taciz edip sinirlendirmek değil. Durum böyle iken neden Bellatrix'i oraya yollasın. Ayrıca Ron'ların evi (Kovuk) Bellatrix'in elini kolunu sallayarak girebileceği kadar korumasızsa Voldemort da bir zahmet Harry'i öldürmeyi denerdi. Abuk sabuk bir eklemedir bu sahne. Dediğim gibi David Yates'e serinin 3 filmi emanet edildi. Bunlardan en doğru düzgünü Ölüm Yadigarları Bölüm 1'dir. Zümrüdüanka ve Melez Prens tam bir hayal kırıklığıdır.

 • arda y.

  arkadaşlar ben de sizlere katılıyorum.Yorumumu filme gitmeden önce bi efsane bittiği içn yapmıştım fakat filmden çıkınca müthiş bir hayal kırıklığına uğradım.Helal olsun bu kadar güzel bir seri böyle güzel içine edilemezdi :D

 • gol6

  bence final güzeldi valla

En Popüler Fragmanlar
Tenet Altyazılı Fragman
17.561 gösterim
Black Widow Altyazılı Fragman
27.835 gösterim
Top Gun: Maverick Teaser
15.027 gösterim
Anne at 13,000 ft Fragman
2.560 gösterim
Sessiz Bir Yer 2 Altyazılı Teaser
20.621 gösterim
Jungle Cruise Altyazılı Fragman
11.162 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle