Erken Yeniden Çevrimler
20 Temmuz 2011 Çarşamba - 10:40

Çatı Katı ve Kanıma Gir'in sinema salonlarını ziyaret ettiği şu günlerde, daha orjinalinin etkisini sindiremeden önümüze sunulan yeniden çevrimleri inceledik. Kimisi iyi kimisi kötü ama kabul etmek gerekir ki hepsi için çok erken...Ali Ercivan, Murat Tolga Şen, Cihan Aydın ve Fırat Ataç yazdı...

Önceki Sonraki
1 / 8

Yeniden çevrim süreci o kadar hızlı işlemeye başladı ki müthiş İspanyol zombi filmi Rec: Ölüm Çığlığı ([Rec]) ve yeniden çevrimi olan Karantina (Quarantine)’yi aynı vizyonda izlemek gibi bir tuhaflığın içine düşürüldük. REC’i nazlana nazlana 2 yıl sonra vizyona sokan film ithalatçılarımızın bayat yeniden çevrimi Quarantine'i hiç bekletmeden bize sundukları için ayrıca tebrik ediyorum!

 

 

REC artık suyu çıkmış zombi temasına farklı bir dokunuş, güçlü bir seyirlikti. Zombi filmlerinde genellikle kahramanlar bir binanın (ev, süper market ya da polis karakolu olabilir) içinde hapsolmuştur ve zombiler mekana girmeye çalışır. Jaume Balagueró ve Paco Plaza bu sıkışmışlık duygusunu bir adım daha ileriye götürüyorlar ve zombilerle insanları aynı binanın içinde hapsetmeyi başarıyorlardı. Film haliyle çok tuttu ve acele bir şekilde Amerikanlaştırıldı! Sadece bir yıl önce yapılmış bir filmin bir yeniden çevrime ihtiyacı var mıydı, elbette hayır! Ama her şeyi bildiğini sanan Hollywood kafaları orijinal filmi gösterime sokmak yerine kuru bir taklidini ürettiler; Quarantine... Peki, REC ve Quarantine arasındaki 7 farkı bulabilmek için ne yapmak gerek? Hiç bir şey... Çünkü o kadar bile farklılaştırma mevcut değil. Quarantine bu haliyle yeniden çevrim olmaktan çok "taklit" bir film gibi duruyor. Tabi yapım hakları yeşil dolarlarla alındığı için bu öyle değilmiş gibi geliyor hepimize..

 

M.T.Ş.

Önceki Sonraki
Yorumları gör

Yorumlar

  • Kadem Ayd?n

    anthony zimmer'ı izlemedim fakat turist güzeldi.

  • Deniz Gür

    Susanne Bier'ın Brødre filmi ile Jim Sheridan'ın Brothers filmleri de bu konuda örnek olarak verilebilir. Güzel bir dosya olmuş.

  • Nuri Bilek

    Anthony Zimmer ortalama bir filmdi, yeniden çevrimi düşünülecek bir filme benzemiyordu aslında. Amerikan çevrimi için de bir beklentim yoktu. Film de (The Tourist) o şekilde başladı ve bitti zaten :)

En Popüler Fragmanlar
Sevdiğim Tüm Erkeklere: Şimdi ve Sonsuza Dek Altyazılı Fragman
418 gösterim
Korku Kapanı: Başlangıç Fragman
5.948 gösterim
Coming 2 America Fragman
885 gösterim
The Little Things Orijinal Fragman
2.750 gösterim
Chaos Walking Fragman
4.336 gösterim
Clifford The Big Red Dog Teaser
1.828 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle