Stanley Kubrick Üzerine...
21 Temmuz 2011 Perşembe - 16:18

Beyazperde yazarları, Fransız Sinematek Derneği'nin 2011'i "Stanley Kubrick Yılı" ilan etmesini fırsat bildi ve büyük ustanın kendilerine neler ifade ettiğini anlattı...

Önceki Sonraki
1 / 6

 

Sinema okullarında keyifli beyin cimnastiği en çok yönetmen tartışmaları üzerinden yapılır. Ya da bir zamanlar öyleydi. Aklınıza gelebilecek her yönetmenin seveni de vardır, sevmeyeni de. Ve fakat, Stanley Kubrick söz konusu olduğunda, tür sinemasını savunandan politik sinema taraftarına kadar herkes saygıda kusur etmemeyi görev bilir. Şüphesiz bunda sinemayı saplantı derecesinde ciddiye almasının etkisi büyüktür. Aynı zamanda çok farklı türlerde denemeler yapmış, denemenin ötesinde başyapıtlar vermeyi başarmıştı. İşin sırrı Kubrick’in kutularında aslında. Onun yüzlerce kutu ve kolisini konu edinen belgeseli mutlaka izleyin!

 

Serdar Kökçeoğlu

Önceki Sonraki
Yorumları gör

Yorumlar

 • MojoRising

  Otomatik Portakal'ı izlememiş birisinin ''ben bir sinemasever''im demeye hakkı yoktur.
  Sinema tarihindeki en iyi filmlerden birisidir kuşkusuz.
  Yıllar önce bu filmi izlerken filmi çok aşırı bulmuş yarısında kapatmış ve devamını izlememiştim.
  Filmin tamamını yıllar sonra izlediğimde ne büyük hata ettiğimi geçte olsa anladım.
  Filmin ilk yarısındaki ''aşırılık'' şov amaçlı değil, filmin ikinci yarısındaki durumu suratımıza tokat gibi vurmak içindi aslında.
  Nasıl bir film olduğunu merak edenlere ''Dövüş Kulübü Dark'' diyelim :)
  Not: Hukuk fakültesinde okuyan bir arkadaşımdan filimin ders olarak izletildiğini duymuştum. Biz matematik dersinden çektik yıllarca, millet derste Otomatik Portakal izliyor :)

 • MojoRising

  Bu arada üstadın The Shining (Cinnet) , Full Metal Jacket, Lolita ve birçokları beğenmese de 2001: A Space Odyssey filmleri de kesinlikle mükemmeldir.

 • Mr_Iso

  Boş filmi yoktur.İzlemesi keyifli filmlere imza atmıştır..Bence de her sinemaseverin izlemesi gereken bir film "A Clockwork Orange", tabi bence.

 • ibroz57

  neredeyse bütün filmlerini izlemiş birisi olarak bu kadar farklı türlerde başyapıt düzeyinde filmler yapması ne kadar büyük bir sinemacı olduğunun kanıtı.

 • throughout

  Otomatik portakal "berbat"... 2001 uzay macerası "harika"..

 • dakonuralp

  Az sayıda film çekmiş ama büyük bir özenle, mükemmeliyetçi bir anlayışla. Yorumları ise çağının ötesinde.

 • Yunus Akbaba

  gelmiş geçmiş en iyi yönetmen bence.. şimdi ise onun varisi olarak gördüğüm Q.tarantino... her filmi ayrı bir zeka gerektiren senaryoyu ekrana en iyi yansıtan anlatmak istediğini vurucu sahnelerle en iyi şekilde anlatan oyuncu seçimlerinde belkide dünyada en iyisi olan ( bunu her filminde görmek mümkün özellikle otomatik portakal ve full metal jacket filmlerinde) herşeyiyle kült bir yönetmen..

 • son-samurayu

  koca stanley kubrick hakkında 7 küçük paragraf yazıp "stanley kubrick dosyası " yaptığınızı mı sanıyorsunuz?Yazarlarımızın kalem gücü var ama derinlemesine yazılar yazmaktan korkuyorlar galiba ; ki bunun sebebini bilmiyorum

 • MojoRising

  Kubrick sevmeyen arkadaşım kimleri seviyorsun yaz da sinema kültürün hakkında biraz bilgi sahibi olalım. Kubrick gibi bir dehayı küçümseyen insan bakalım kimleri seviyormuş?
  Filmlerindeki değişiminde birdenbire pat diye olduğuna kesinlikle katılmıyorum. Zaten diğer arkadaşlar da söylenmesi gerekeni söylemişler.

 • Yunus Akbaba

  bazı adamları fazla kimse anlayamaz yaptıklarını anlattıklarını aktarmaya çalıştıklarını.. bu adamda onlardan biri anlaman için onun zekasını keşfetmen lazım..

 • kemerlee

  En başta Kubric ustayı anlamak için belli bir derinliğe ulaşmak lazım yeni yetmelerin zaten anlamasını beklemiyorsun belli bir hayat deneyimi olmayan dünyayı yaşamı sistemi sorgulayamayan adam anlıyamayaz.Abartılı aksiyonlar sistem yalakalarını ve su birikintisi kadar derin yönetmenleri seğretmeye devam etsinler R.Emrick, Sam Raimi, Michael Bay, Len Wiseman gibi nicelerini ama Kubrick Hitchcock gibi ustalara dil uzatıp hem bu sayfaların kalitesini düşürmesinler hemde kendi yetersizliklerini gösterip daha fazla rezil olmasınlar.

 • muhammed y.

  Ne kubrick sevgisiymiş arkadaş bi eleştirdik herkes saldırdı. İlk olarak MojoRising arkadaşa cevaben: Son yılların en beyendiğim, filmlerini zevkle izlediğim yönetmenler tarantino, christopher nolan, eskilerden clint Eastwood, Akira Kurosawa, mel gibson gerçi gibson az film çeksede her filmi birer baş yapıt, oyunculuğu ise felaket... İkinci olarak yunus akbaba arkadaşa cevaben: Bazı adamları fazla kimse anlayamaz demiş aksine kubrick'in sevenleri sevmeyenlerinden fazla, biz azınlıktayız yani zekasını keşfedebilen sizler çoğunluktasınız bravooo ama tezin çürüdü... üç kemerlee arkadaşa cevaben : Fazla derine inmeden cevap vereyim ama hayat tecrübesi çok olan arkadaşım, saydığın yönetmenleri sevdiğimi kim söyledi Ayrıca Hitchcock'u bende severek izleyenlerdenim arkadaşım sende kahinlik varmı ? Öyle bir yazı yazmışsınki kubrick'i eleştrenlerin hepsi bu saydığın kırıterlerde olmak zorumdaymış gibi insanları faşizan bi tavırla etiketliyorsun ve bu harekette kubrick sinemasını anlamadığını gösteriyor, kubrick filmlerinde faşizan yaklaşımları hep eleştirmiştir. Alt metinleri derinliklerine inip anlaya bildiysen. Arkasdaşlar ben kubrick'i ve anlatıklarını anlayamadığım için değil aksine anlayabildiğim için sevmiyorum. Ve hayatta olmadığım bir şeyi söyleyeyim hiç bir zaman papağan olmadım.

 • muhammed y.

  aaaa söylemeyi unuttuğum ve sevdiğim üç yönetmen ismi daha var David Cronenberg, Sergio Leone ve Michael Mann, Mann belgesel çeker gibi film çekiyor ah bi de bazı filmlerinin sonunda(Collateral filminin sonunda o kedi fare kovalamacasını koyması gibi) hollywood klişelerinin dışına çıkabilse her filmi bir baş yapıt.

 • MojoRising

  Arkadaşım madem anlayamadığın adamları seviyorsun David Lynch'i niye sevmiyorsun :) Şaka bir yana senin tarzını anladım. Tabii ki kendi bileceğin şey kimi sevip kimi sevmeyeceğin.
  Umarım sende bir gün seversin Kubrick'imizi diyorum son olarak :)

 • Mr_Iso

  Mel Gibson kötü oyuncui ama iyi yönetmen!!ilginç..Stanley Kubrick filmlerini beğenmemene şaşırmamalı.. :D

En Popüler Fragmanlar
Azizler Orijinal Fragman
10.027 gösterim
Korku Kapanı: Başlangıç Fragman
4.860 gösterim
Coming 2 America Fragman
577 gösterim
The Little Things Orijinal Fragman
2.385 gösterim
Chaos Walking Fragman
3.651 gösterim
Clifford The Big Red Dog Teaser
1.455 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle