Kısa Film Yönetmeni Cahit Çeçen ile Söyleşi
02 Ağustos 2011 Salı - 13:47

Beyazperde.com olarak ülkemizde büyük rağbet gören kısa filmler hakkındaki gelişmelere sitemizde sıklıkla yer veriyoruz. Kısa filmin artan önemi karşısında aylık röportajlarımızda da filmleriyle öne çıkan kısa film yönetmenlerini yakın plana alıyoruz. İlk söyleşimizde yazarlarımızdan Banu Bozdemir, kısa filmlerinin anlatım tarzından oldukça etkilendiği yönetmen Cahit Çeçen'e sorularını yöneltti. Röportaj içerisinde ayrıca Çeçen'in iki kısa filmini izlemeniz de mümkün...

Önceki Sonraki
1 / 6

"Tamirci Çırağı’nı izlediğimde bugüne kadar izlediğimiz işlerden farklı olduğunu şıp diye anladım ve ‘ben bu yönetmenin başka filmlerini de izlemek istiyorum’ dedim. Kahpe Devran da aynı tat ve kıvamdaydı. Bir de filmlerin yönetmeni Cahit Çeçen ile festivallerde tanışıp filmlerinden taşan o esprili ve dobra yanına tanıklık edince, kısa film için söyleyecek farklı şeyleri olduğunu düşündüm. Çeçen Beykent Üniversitesi Sinema–TV mezunu. Hayatını film çekerek sürdürmek istiyor ama mutlu olmanın yolunu daha geniş tutuyor..." -Banu Bozdemir

 

 

Nasıl başladı kısa film yolculuğu?

Okul dönemimde çektiğim beş tane kısa filmim var aslında. Ama sadece Kahpe Devran ve Tamirci Çırağı’nı festivallere gönderdim. Diğerlerini çok beğenmiyordum daha doğrusu festivallere film nasıl gönderilir bilmiyordum, zor geliyordu o tür şeyler. Beykent Üniversitesi’nde sinema okudum. İlk yıllarda festivalleri de gözümde büyütüyordum. Üçüncü sınıfa gelince bir şeyler yapayım, ödüller kazanayım demeye başladım. (Gülüşmeler) Tamirci Çırağı’yla birlikte öğrendim festivallere film göndermeyi.

 

Tamirci Çırağı ve Kahpe Devran çok farklı filmler diğer kısa filmlerle karşılaştırdığımızda...

Ben İnsancık filmimi çok beğeniyorum. İkinci filmim diyalogsuz tamamen. Görüntü olarak zorlamak istedim kendimi. Adı Kemani’ydi. Hasan Gencer oynuyordu başrolünde. Asıl ben neye ilgi duyuyorum diye kendime sorduğumda İnsancık filmini çektim. Sait Faik Abasıyanık’ın ‘Birahanedeki Adam’ adlı öyküsü var. Birahaneye gidip bir adamın üzerinden tahliller yapıp öyküsünü yazıyor, dış sesler falan da var. Onu çok beğenirim mesela. Sait Faik’ten uyarlama değil de aynı mantık üzerinden ben de yazmak isterim. Ama bir yandan da sürekli fikir değiştiriyorum. (Gülüşmeler)


Bu aralar çok fazla kısa film izliyorum ve senin filmlerini izleyince farklı buldum açıkçası. Anlatım, senaryo, kurgu vs… Bir de Yeşilçam tadı var tabii… Bu fikir nasıl oluştu?

Okula ilk girdiğimizde, Tarkovski, göstergebilimsel dersler gördük. Bana zorlama ve simgesel geldi açıkçası. Boş bir kafayla girdiğin için okula doğru olan bu, ben de simgeler bulayım alan diyorsun. Her şey matematiksel. İlk filmimizle Tarkovski, Ayzenştayn oluyorduk. Zorlama, kasıntı ve kimsenin bir şey anlamadığı filmler. Sonra çekiyorsun, kendini tanıyorsun. Ben hala kendimi tamamlama sürecindeyim. Benim keyif aldığım şeyler farklı. Yeşilçam sinemasıyla, arabesk müzik dinleyerek büyüdüm ve insanlar ne olursa olsun etkileniyorlar izlediği ve gördüğü şeylerden. Her ne kadar sanat da konuşuyorsak, dedikodu yapmayı da, kuru fasulye yemeği de seviyoruz.  Arabesklik hepimiz de var. O insanların hayatı daha fazla dikkatimi çekiyor, onları çekmekten haz alıyorum. Evrenseli yakalamak gibi bir derdim yok, yerelden istediğin tadı çıkarırsan o otomatikman evrensel zaten. Bir sanat eserinin çok hesaplanarak yapıldığını düşünmüyorum. İçinden gelir yaparsın. Hindistan’da böyle üç adamın hikayesi yapılsa ben oturur izlerim. Yurtdışına gitmedim, buranın özelliklerini biliyorum ve onlarla yaşıyorum, onları anlatıyorum. Arabesk şarkıları çok dinledim valla bu film için.

Önceki Sonraki
Yorumları gör

Yorumlar

  • murattolga

    Cahit'le Alanya'da tanıştık, Mardin'de tekrar karşılaştık. Hem insan hem de sinemacı olarak müthiş biri... Benim bir sinema yazarı olarak savunduğum her şeyi o da dile getirmiş. Benim açımdan okuması çok keyifli bir röportaj bu. Ellerine sağlık Banu Bozdemir.

En Popüler Fragmanlar
Azizler Orijinal Fragman
10.442 gösterim
Korku Kapanı: Başlangıç Fragman
4.961 gösterim
Coming 2 America Fragman
616 gösterim
The Little Things Orijinal Fragman
2.432 gösterim
Chaos Walking Fragman
3.731 gösterim
Clifford The Big Red Dog Teaser
1.484 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle