Yetişkinler İçin Animasyon Filmler
16 Ağustos 2011 Salı - 00:00

Arabalar 2'nin bu hafta vizyona girmesi üzerine, hedef kitlesi çocuklar gibi görünen ama aslında konusu ve anlatım tarzı itibariyle yetişkinlere de hitap eden animasyon filmleri Beyazperde yazar ekibi olarak mercek altına aldık...

Önceki Sonraki
1 / 8

İnanılmaz Aile

 

Her yaştan izleyici için sunduğu müthiş maceranın ötesinde İnanılmaz Aile (The Incredibles), Bond filmleri izleyerek ve kostümlü süper kahramanların ucuz çizgi romanlarını okuyarak büyümüş orta yaşlı kuşağın duygusallığına sesleniyordu.

 

Şahsi fikrime göre, Pixar’ın en iyi, animasyonun Kubrick’i Brad Bird’in ise en kişisel işiydi İnanılmaz Aile… İçerdiği, bir animasyon için fazla kafa yorucu olan olay örgüsü, kedilere, köpeklere, insanmış gibi yapan makinelere yüz vermemesi ile hangi yaş grubuna hitap edeceğini kestirmek güç değil. Amerika’da PG (Parental Guide: ebeveynle birlikte izleme şartı) sınıflandırması ile gösterime çıkan film, 115 dakikalık süresi ile de bir çocuğun sabırsızlığından çok bir yetişkinin odaklanmasına ihtiyaç duymaktaydı.

 

İnanılmaz Aile, tüm eğlencesinin yanında, süper kahramanlar üzerinden Amerikan aile ve toplum birliğine, modern şehir hayatının mecburiyetlerinin getirdiği tükenmişliğe bir eleştiri... Sanayi devriminin üzerinden 100 yıldan fazla geçmişken gönüllü bir köleye dönüşmüş modern şehir insanının ne kadar güçlü ve hatta “süper” dahi olsa başa çıkamayacağı güçlükleri dert edinen bir animasyon başyapıtı… Saydığım tüm sebepler ve daha fazlası, onu çocukları oyalamak için yapılmış bir çizgi filmden daha öte bir yere koyuyor.

 

Murat Tolga Şen

Önceki Sonraki
Yorumları gör

Yorumlar

 • MojoRising

  Kung-Fu Panda'ya muhalefet şerhimi koyuyorum. Diğerleri konusunda hemfikirim Murat abiyle. Şirinleri de henüz izlemedim son olarak.

 • MojoRising

  Düzeltiyorum alttaki yorumumu. Yazının tamamını Murat Tolga Şen yazdın sanmıştım. Kung-fu Panda konusunda muhalefete şerhimi Funda Hanım'a ithaf ediyorum :)

 • winniecik

  Mary ve Max-Mary&Max çok hoş görünüyor:(

 • Erdoğan Bavaş

  güzel

 • başak karakozak

  süper bir film ne kadar izlesem bıkmam herkeze tavsiye ediyorum zevkle izledim gerçekten şahane bir film...

En Popüler Fragmanlar
Beyazperdede Bu Hafta (26 Haziran - 2 Temmuz)
1.377 gösterim
İntikam - Türkçe Altyazılı Fragman
14.244 gösterim
Büyük Tuzak Altyazılı Fragman
1.276 gösterim
Büyük Oyun - Türkçe Altyazılı Fragman
Secret in Their Eyes Orijinal Fragman
Tatil Zamanı - Türkçe Altyazılı Fragman
Tüm fragmanları görüntüle