Kısa Film Yönetmeni Savaş Baykal ile Söyleşi
25 Ağustos 2011 Perşembe - 11:20

Yazarlarımızdan Banu Bozdemir kısa film yönetmenleriyle yaptığı söyleşiler serisinin ikincisinde, deneyimli kısa filmci Savaş Baykal'a sorularını yöneltti...

Önceki Sonraki
1 / 4

"Kısa filmin farklı dünyalarıyla devam ediyoruz. Savaş Baykal da beni farklı dünyalara çeken, derin bir gerçeklikle kendisine bağlayan filmler çekiyor. Kelebekler, İşsiz Kalmış Cin, Kağıttan Hayatlar; Tutunamayanlar, Cennette de Ölüm Var, Kara Delik ve Bilyeler, Gölgem Beni Terket, Suratsızlar İle Aynalar birbirinden güzel, çoğu zaman çocuk dünyasının saflığına adanmış filmler. Kanatsız Taklalar ve Öngörüye Ağıt uzun Baykal’ın metrajları. Baykal sorularıma değişik, şairane bir karşılıkla yanıt veriyor. Yardımsız iki tane uzun metraj çekmiş, dertli mi dertli bir kısa filmci o… Belki Baykal’ın söyleyecekleri kısa filmcilerin dertlerine derman olur…"

Banu Bozdemir


Kısa film sizin için neler ifade ediyor?


Her şey ilk önce “kişinin” salt kendini ifade etme dürüstlüğünde, varlığının bütün bileşkelerini göstermek için edindiği araçlar değil midir? Böylelikle; kişi yaşadığı yoğunluğu, belki de duruluğu, kendisine katıklanmış olan her şeyi, ‘gerekçeleriyle’ görünür, duyulur, işitilir kılmak, öteki ile bütünleşmek, bazen de ayrışmak istenciyle yapmaz mı? Kendini ifade etmek isteyen kimseler için bundan kaçış yoktur, işte; o zaman küçük bir karalama, belki bir küfür, belki bir tebessüm…  Kısa film kısa bir filmdir sadece, ötekiyle belirli nedenler doğrultusunda bütünleşme ihtiyacı duyan kısacık bir süreç. İfade yöntemlerinin tümünde olduğu gibi görsel anlatım dilidir. Senaristinin veya yönetmeninin bir olayı, olguyu, olması gerekeni algılayışındaki öngörüsü duyulur olanı görünür kılma çabasıdır, böyle de olmalıdır. Özlemi duyumsanan dünyanın olabilirliğine trajik ve komik olanın biçimini özetleyerek dile-göze getirilişini ifade eder benim için.

Sizin filmlerinizi izledikten sonra eminim ki birçok insanın kısa filme bakış açısı değişmiştir. Farklı bir bakış var kısa filmlerinizde… Sanırım gerçekçilik…


Sahicilik kavramını düşünürsek daha isabetli olur. Gerçek olmayan ne var ki?  Yok işte.  Okuyucu bu satırları okuyor ve ben bunu hayal edebiliyorum, şimdi bu kurduğum hayalin gerçek olmadığına beni ikna edebilir misiniz? Siz okuyorsunuz, işte. Gerçek hayalden bağımsız olduğunda bunaltıcı ve yıkıcıdır, hayal gerçekten bağımsız olduğundaysa içeriksiz, boş olur. Benim için böyle. Şimdi sorunuza farklı bir yöntemle cevap vereceğim. Okuyucu, iyi, kötü, belki ikisi birlikte, hırslı, ikiyüzlü ya da kendini donatmak isteyen erdem peşindeki biridir, fark etmiyor, belki de hepsi. Bu yazıyı yazarken önemsediğim tek şey, okuyucunun zihninde kendimle ilgili olanın, sezdiğim bir şeyin onun nezrinde görünmesini, canlanmasını sağlamak ve böylelikle yaptıklarımın da aslında hepimizin ortak yaşamını içerdiğini en kötü okuyucuya dahi hissettirmeye çabalamak. Bu şu anki yazım sürecinde hissettiğim şey  “samimiyet”. “Gerçek” tek başına göründüğü gibi değildir, birçok katmandan oluşur, anlamak oldukça zordur farklı katmanları sebebiyle. Sahicilik ise bir nebze de olsa gerçekliği kapsar ve bazen sahici olmayan kurulmuş bir gerçekliğin önüne geçer.

 

Filmleriniz için son yıllarda doğuya bakan sinema anlayışının kısa filme yansıyan hali diyebilir miyiz?


Daha öncesinde yaptığımın, doğulu mu, batılı mı, gerçek mi, sürrealist mi olduğunu düşünmedim ve şimdi bile bunu umursamıyorum, herkes olduğu yere bakmalı, baktığı yerde olmalı. Travmalarla doluyuz ve bu toplu ve bireysel ve sınıfsal travmaların ortak bir dilde dinlenmesi, iyi anlaşılması, iyi ifade edilmesi gerekiyor ki gelecektekiler için barışçı, özgürlükçü, demokratik bir yaşam alanı oluşsun. Sinemanın doğusu, batısı, kuzeyi güneyi var diye bakmadım.

Önceki Sonraki
Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Sevdiğim Tüm Erkeklere: Şimdi ve Sonsuza Dek Altyazılı Fragman
202 gösterim
Korku Kapanı: Başlangıç Fragman
5.499 gösterim
Coming 2 America Fragman
790 gösterim
The Little Things Orijinal Fragman
2.615 gösterim
Chaos Walking Fragman
4.070 gösterim
Clifford The Big Red Dog Teaser
1.669 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle