Kral Yolu Film Ekibiyle Söyleşi
29 Ağustos 2011 Pazartesi - 08:56

Şimdiye kadar hep yabancı menşe-i fantastik çocuk filmlerini seyrettik. Yakın zamanda yerli yapım ilk fantastik çocuk filmimizin çekildiği haberleri geldi. Kendisi de çocuk kitaplarına imza atan yazarlarımızdan Banu Bozdemir de, yönetmen Serli Seta Nişanyan ve filmin ekibi ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdi...

Önceki Sonraki
1 / 3

Kafamı çocuk kitaplarımdan kaldırıp baktığımda çocuklar için bir film çekildiğini duydum. Maceraya aç bir çocuk gibi yağmurlu bir İstanbul sabahında, sırt çantamı kuşanıp bu filmi çekecek olan ekibin arasına daldım. Kral Yolu filmi macera dolu, fantastik ve başrolünde çocukların oynadığı bir film olacak. Çekimleri Mersin’de yapılacak olan filmin senaryosu Derya Kaya tarafından yazılmış. Belgeselci Serli Seta Nişanyan ise yönetmen koltuğunda. Filmde ayrıca Murat Soydan, Arda Esen, Nilgün Belgün ve Doğa Rutkay rol alıyor. Çocuk sesleri arasında cıvıl cıvıl bir söyleşi yaptık. Her çocuğun azmine ve ünlü olma isteğine tanık olduk… Kral Yolu’na uzanan röportaj huzurlarınızda!

Kral Yolu

Fantastik çocuk filmi yıllardır özlemle beklediğimiz bir şey, bir boşluk… Sizi böyle bir çekmeye yönelten şey ne oldu?

Derya Kaya senaristimiz, aynı zamanda başrol oyuncumuz Deniz’in annesi. Deniz’le bir gün film izlerlerken ‘Deniz niye bizim böyle filmlerimiz yok, hep yabancı film izlemek zorunda kalıyoruz’ diye sormuş annesine. Sonra anne oğul kafa kafaya verip bir senaryo yazıyorlar. Fikir babası Deniz ama… Bu senaryo bir şekilde bana geldiğinde ben çok heyecanlandım. Çünkü hem çocukları seviyorum hem de bitirme tezim çocuklar üzerineydi. Bilgi Üniversitesi Televizyon Gazeteciliği ve Sinema mezunuyum. Yüksek lisansım da Yıldız Teknik Üniversitesi Pedogojik formasyon üzerineydi. Böyle bir film içinde olmak istedim. İlk yönetmenlik denemem olacak. Ama bir aşk filmi ya da başka bir çekmeyi istemedim, ilk film olarak bunu seçtim. Aynı zamanda belgesel kökenliyim.

Nasıl bir film olacak?

Çocuk ve macera filmi olacak, daha önce yapılmamış bir şey olacak. Umarım öncü oluruz ve peşimizden gelenler de olur…

Senin aklına nasıl geldi, Türk sinemasında böyle bir filmin eksikliğini mi duydun?

Deniz Kaya: Türk çocuklarının oynadığı filmler olmuyordu. Ben de merak ettim. Sonra anneme söyledim bunu ve annemle yaptık. Daha önce de aklıma gelmişti ama Harry Potter’ın bir bölümünü izlerken aklıma geldi. Annem yazdı senaryoyu ama ben de katkıda bulundum. Filmdeki adım da Deniz. Filmin çekim mekanı Mersin.

Hem doğa uygun hem de oradan alınan destekler var galiba?

Doğası ve tarihi çok uygun. Filmimize birebir uyan mekanları var. Hayalimde canlandırdığım kareleri birebir orada gördüm. Korikos Kalesi, Uzuncaburç, Kız Kalesi hepsi o kadar gerçekçi ki. Yurt dışında insanlar büyük stüdyolar kurarken böyle mekanlar yaratmak için bizim gerçekten de böyle mekanlarımız var. Mersin Belediyesi ve diğer belde belediyeleri bize destek oldular, oraya davet ettiler. Çok beğendik ve hemen orada karar kıldık.

Önceki Sonraki
Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Sevdiğim Tüm Erkeklere: Şimdi ve Sonsuza Dek Altyazılı Fragman
418 gösterim
Korku Kapanı: Başlangıç Fragman
5.948 gösterim
Coming 2 America Fragman
885 gösterim
The Little Things Orijinal Fragman
2.750 gösterim
Chaos Walking Fragman
4.336 gösterim
Clifford The Big Red Dog Teaser
1.828 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle