Yenilmez Kahramanlar Dosyası
31 Ağustos 2011 Çarşamba - 07:58

2010'lu yıllar çizgi roman uyarlamalarının altın yılları olmaya aday. Geçen hafta vizyona giren Yeşil Fener'den sonra bu hafta sıra İlk Yenilmez: Kaptan Amerika'da. Yazarımız Oktay Ege Kozak, Marvel serisi olan Yenilmezler (Avengers) karakterlerinin beyazperdedeki maceralarını mercek altına aldı...

Önceki Sonraki
1 / 7
Kaptan Amerika


Gerçek İsmi:
Steve Rogers
Canlandıran:
Chris Evans
Yaratıcısı:
Joe Simon ve Jack Kirby
İlk Çizgi Roman Tarihi:
1941
İlk Kez Gördüğümüz Film:
İlk Yenilmez: Kaptan Amerika (Captain America: The First Avenger)(2011). Albert Pyun’un 1990 yapımı vasat filmini saymayalım lütfen.
Orijin Hikayesi:
İkinci Dünya Savaşı’nda ülkesini (Bilin bakalım hangi ülke?) korumak için can atan, fakat zayıf ve aciz olduğu için ordu tarafından reddedilen Steve, devletin gizli olarak geliştirdiği Vita-Ray isimli deneysel serumun ilk kobayı olarak kaslı ve yenilmez Kaptan Amerika’ya dönüşür.
Güçleri:
İnsanüstü güç, odaklanma, enerji ve çabucak iyileşme kabiliyeti.
Mükemmel kalkan nişancılığı. Şüphesiz vatanseverlik.
Zaafları:
Kalkan fırlatmak ve ateş etmek haricinde fazla bir özelliği olmaması. Yaptığı buluşma planlarına 80 yıl geç kalması. Şüphesiz vatanseverlik.

 

Önceki Sonraki
Yorumları gör

Yorumlar

 • Nacrok Nive

  çok kötü bir anlatım yazara hiç yakışmıyor marvel leri tekrar seyretmenizi öneririm.

 • Erman Tokatl?

  Biraz aşırı eleştirel geldi bana ayrıca Marvel karakterleri o kadar da çocuk işi denerek değerlendirilecek bir konuma sahip değil. Yaşıtlarım ve daha önceki nesil dahil baya, baya hayatımızda önemli yer tutuyordu.

 • koracar

  yazı sanki çocuk tarafından veya marvel universe'e saygısız biri tarafından yazılmış. Çok çirkin. Beyazperde biraz daha gayret...

 • MojoRising

  Ya siz Oktay Ege Kozak gibi çizgi roman evrenini yutmuş bir insana nasıl böyle hakaretler yağdırabilirsiniz? Siz bu çizgi roman kahramanları belki en fazla 3-4 yıldır tanıyorsunuzdur. Oktay bey bu çizgi romanların dergilerini okuyupta büyümüş bir insan, nerden mi anladım. Yazıdaki ince detaylardan. Tabii ki ince detayları anlamak herkesin harcı değil.
  ''...Yaptığı buluşma planlarına 80 yıl geç kalması...'' (Captan America) Bu ironik göndermesi bile çizgi roman alemini ne kadar iyi bildiğinin çok iyi bir kanıtı. (Araştırın Kaptan Amerika çizgi romanları, anlarsınız belki). Bence eleştirdiğiniz kişinin kalibresini bilin ve öyle konuşun arkadaşlar.

 • Metin Bayram

  güzel film..izlenmeli

 • Erdil Bar?n

  dandik bir çeviri var burada.captain amerikan ordusunda yüzbaşı demek..sonuçta bu adam bir asker gemi kaptanı değil yada yolcu otobüsü sürücüsü de değil bildiğim kadarıyla...

En Popüler Fragmanlar
Azizler Orijinal Fragman
10.027 gösterim
Korku Kapanı: Başlangıç Fragman
4.860 gösterim
Coming 2 America Fragman
577 gösterim
The Little Things Orijinal Fragman
2.385 gösterim
Chaos Walking Fragman
3.651 gösterim
Clifford The Big Red Dog Teaser
1.455 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle