Kovboylar ve Uzaylılar’a İlham Veren Filmler
14 Eylül 2011 Çarşamba - 08:35

Bu haftanın hit filmi şüphesiz ki Daniel Craig ve Harrison Ford'un başrolleri paylaştığı Kovboylar ve Uzaylılar. Aylar evvel ilk fragmanı yayınlandığında en çok merak edilen filmler arasına yerleşen yapım, sinema tarihinin kült kovboy filmlerinden ve bilim-kurgu türünün göz bebeği uzaylı filmlerinden bolca besleniyor. Yazarımız Oktay Ege Kozak, filmin ilham aldığı ve bugün baş yapıt olarak kabul edebileceğimiz tür filmlerini kaleme aldı...

Önceki Sonraki
1 / 8Affedilmeyen-Unforgiven


Kovboylar ve Uzaylılar (Cowboys & Aliens)’ın senaristleri, filmi “Yaratık 2 (Aliens)’deki yaratıkların Affedilmeyen (Unforgiven)’deki kovboyları ziyaret etmesi” olarak tanımlamış.

Kanımca gelmiş geçmiş en iyi westernlerden biri olmakla beraber en başarılı anti-şiddet filmlerinden biri olan Affedilmeyen kadar oturaklı bir film değil Kovboylar ve Uzaylılar, olması da beklenmemeli zaten.

Fakat buna rağmen, özellikle filmin gri tonlu görsel yapısı ve bazı karakterleri Clint Eastwood’un şaheserini andırıyor. Özellikle Harrison Ford’un canlandırdığı sert köy ağası karakteri, Gene Hackman’a Oscar kazandıran Şerif 'Küçük' Bill’i hatırlatıyor.

Önceki Sonraki
Yorumları gör

Yorumlar

  • murattolga

    Harika bir dosya olmuş, yazdığın her filmi yeniden izleme isteği uyandı içimde... Cowboys & Aliens kendini fazla ciddiye alma sıkıntısı dışında çok başarılı bir tür kırması bence...

En Popüler Fragmanlar
Aykut Enişte Fragman
19.022 gösterim
Sponsorlu
Terminatör: Kara Kader Orijinal Fragman
Bir Zamanlar... Hollywood'da Altyazılı Fragman (2)
188 gösterim
Yeti Efsanesi Dublajlı Fragman
Oyuncak Hikayesi 4 Dublajlı Fragman
Freaks Orijinal Fragman
Tüm fragmanları görüntüle