Woody Allen Hakkında A'dan-Z'ye Her Şey!
01 Ekim 2011 Cumartesi - 10:00

Bu şimdiye kadar Beyazperde.com'da görmeye alışık olduklarınızdan çok farklı bir dosya. Bu "Woody Allen Hakkında Bilmek İsteyip de Sormaya Cesaret Edemeyeceğiniz Her Şey" Dosyası. Bu sıra dışı geniş bir dosya, çünkü sıra dışı bir adamı anlatıyor. Paris'te Gece Yarısı'nın vizyona girmesi üzerine biz de Woody Allen'a el attık ve basılsa küçük bir kitapçık olabilecek kapsamlı bir dosya ortaya çıkardık. İşte karşınızda sinema tarihinin son 50 yılına damgasını vuran Woody Allen!

Önceki Sonraki
1 / 45

Genç Woody Allen

20. yüzyılın dahi sanatçısı, sinema tarihinin yaşayan en önemli yönetmenlerinden, Amerikan tiyatrosunun kendine has oyun yazarı, oyuncu, senarist, caz sanatçısı Woody Allen 1 Aralık 1935'te düşük-orta sınıf Ortodoks Yahudi bir ailenin ilk çocuğu olarak New York kentinin Brooklyn semtinde dünyaya gelir. Ailesinin ona verdiği isim Allen Stewart Konigsberg olmasına rağmen o, ‘inek’ gibi çalışkan bir öğrenci ismi gibi duran Stewart yerine, 17 yaşından bu yana, hayran olduğu caz klarnetçisi Woody Herman’dan devraldığı “Woody” ismini kullanıyor. Bu isim değiştirme konusunda ortalıkta aralarında çizgi-karakter Woody Woodpecker’ın da dahil olduğu pek çok şehir efsanesi dolaşsa da, Rus Masha Vasyukova’nın “konuya bir de bu tarafından bakalım” diyerek çektiği ilginç filme de meraklıları için değinmek gerek.

Kısaca, Woody'nin atalarından aldığı Konigsberg soyadı, Almanya hâkimiyetinden 1945’te Sovyet Rusya’ya geçene kadar Königsberg olarak bilinen bugünkü Kaliningrad şehriyle aynı kaderi paylaşmaktadır. Yönetmen Vasyukova da, bu ortaklığı bizzat Woody Allen'ın da katıldığı ilginç bir mockumentary'e dönüştürür ve ‘Woody/before/Allen’ isimli filminde bu olayı anlatır.

Büyük bunalım artık yavaş yavaş kendini hissettirmeye başlamıştır. Woody’nin annesi Nettie Konigsberg aile lokantasının muhasebesini tutarak, babası Martin Konigsberg ise takı oymacılığından garsonluğa pek çok ayrı işte dikiş tutturmaya çalışarak sağlıyordur evin geçimini. Nettie, 1930 yılında, yine ailesinin küçük lokantasında çalışırken tanışmıştır kocası Martin'le. Çoğu Yahudi ailesinde olduğu gibi, Nettie de evin en akıllı genç kızının yapması gereken şeyi yapıyor, her ne kadar kendini boğuluyor gibi hissetse de lokantanın kâğıt işleriyle uğraşıyordur.

Woody’nin anne ve babası, Manhattan'ın özellikle Yahudi mülteci gruplarına ev sahipliği yapmış olan 'Lower East Side' mahallesinde doğmuştu. Kültürlerine ve geleneklerine sıkı sıkıya bağlı bir aileydi onlarınki. Üç kuşaktır New York'ta yaşayan Woody, kendisinden 8 yaş küçük kız kardeşi Letty ile birlikte, Brooklyn'in kenar mahallerinde büyüdü.

Önceki Sonraki
Yorumları gör

Yorumlar

  • monopoly

    Güzel bir derleme teşekkürler.

  • Enes Naz

    Çok teşekkürler. Kapsamlı dosyaların devamını bekliyoruz.

En Popüler Fragmanlar
Keşif Fragman
2.164 gösterim
Dünya Hali Fragman
944 gösterim
İyi Oyun Fragman
2.168 gösterim
Glass Orijinal Fragman (2)
888 gösterim
Ay'da İlk İnsan Orijinal Fragman (4)
7.961 gösterim
Hayvan Mezarlığı Altyazılı Fragman
1.400 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle