Türk Sinemasında Kara Mizah Esintileri
14 Kasım 2011 Pazartesi - 10:16

Onur Ünlü’nün kara-komedi türündeki son filmi “Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi” bu cuma vizyona girerken, Türk sinemasının kara mizah geçmişine kısa bir bakış atmak istedik. Ömer Vargı, Onur Ünlü, Ezel Akay ve Levent Kazak gibi önemli isimlerin başı çektiği “Türk Sinemasında Kara Mizah Esintileri” dosyasında, komik ama trajik hikayelerin naçizane bir derlemesini bulacaksınız.

Önceki Sonraki
1 / 16

Arabesk

Birçok sinemasevere göre Türk Sinemasının gelmiş geçmiş en komik filmlerinden biri olan Arabesk, bünyesinde absürtlüğün doğasında varolan kara mizahı da ekleyerek, Türk sinemasının bu alandaki ilk örneklerinden birini sunuyordu. Eski Türk filmleri üzerinden, arabeskliğin ve gelenekselin parodisini yapan Arabesk, tekrar tekrar yayınlanarak ve izlenerek nasıl bir fenomen olduğunu yıllar içerisinde kanıtladı. Sadece Ertem Eğilmez gibi usta bir yönetmenin son filmi olduğu için bile yeterince dikkat çekici olan film, klişelerin sıkıcılığını kara mizahın sürükleyiciliğine dönüştürerek sinemamızın en akılda kalıcı komedi filmlerinden biri olarak zihinlerde yer etti.

Kaan Karsan

Önceki Sonraki
Yorumları gör

Yorumlar

  • MojoRising

    Güzel dosya olmuş, ellerinize sağlık. Bir de şunu belirteyim ki; bu dosyayı okuyunca Ömer Vargı sinemasının nereden nereye geldiğini görmek beni üzdü cidden. Keşke ilk dönemki işlerine devam edip popüler sulara hiç dalmasaydı Vargı.
    Ayrıca dosyada isimleri geçen yönetmenler Onur Ünlü, Reha Erdem, Ezel Akay ve Nuri Bilge Ceylan olmasaydı şu an ''Yeni Türk Sineması'' denilen olguyu ülkemizde ve dünyada pek ciddiye alan olmazdı herhalde. Bu isimler gibi 5-6 isim koskoca bir ülke sinemasının prestiji olabiliyorlar. ''5-6 kişi ne yapabilir ki?'' deyip geçmemek lazımmış bazen demek ki.

En Popüler Fragmanlar
The French Dispatch Fragman
349 gösterim
Acı Kiraz Fragman
3.607 gösterim
Run Fragman
377 gösterim
Görünmez Adam Altyazılı Teaser (2)
453 gösterim
Dream Horse Fragman
119 gösterim
9 Kere Leyla Teaser
6.001 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle