Klasik İngiliz Edebiyatından Sinemaya Uyarlamalar
09 Aralık 2011 Cuma - 14:58

Charlotte Brontë klasiği Jane Eyre, bu hafta son uyarlaması ile beyazperdeye gelmişken, sinema ve televizyon dünyasının çokça beslendiği klasik İngiliz edebiyat eserlerini ve uyarlamalarını yeniden hatırlamak istedik.

Önceki Sonraki
1 / 7

Mia Wasikowska

 

19.yüzyıl İngiliz edebiyatının Bronte kardeşlerinden Charlotte’un imzasını taşıyan Jane Eyre, klasik edebiyatın en feminist örneklerinden biri olarak literatüre geçmiştir. Yazarın hayatından pek çok iz taşıyan romanda, katı disiplinli bir okula devam eden Jane, otoriterler yüzünden çektiği sıkıntı ve acılarla olgunlaşıp, kendi ayakları üzerinde durabilen bir kadın haline gelmiştir. Kadının itaatkarlığının birinci vazife olduğu dönemin İngilteresine eleştiriler de taşıyan roman 1847’de basıldığında, “doğal olarak” ahlaksız bulunmuştur.

Bronte’un en ünlü romanının 1910’lardan bu yana sinema ve televizyonda yirminin üzerinde uyarlaması olduğunu düşünürsek, “Jane Eyre Uyarlamaları” başlı başına dosya olmaya müsait bir konu. Ama bu listede sivrilen en önemli yapım 1943’te Robert Stevenson’ın  Orson Welles ve Joan Fontaine’i başrollere seçtiği Jane Eyre olsa gerek.  Yakın zaman uyarlamalarında ise 1996’da Franco Zeffirelli tarafından çekilen Jane Eyre’de Charlotte Gainsbourg performansı övgüyle karşılanırken, bu seneki Jane Eyre uyarlaması ile benzer övgüleri Mia Wasikowska alacağa benziyor. Kimi görüşlere göre de filmin çıtasını oluşturan Jane-Edward elektriği Mia Wasikowska ve Michael Fassbender arasında tutmamış gözüküyor.

Önceki Sonraki
Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Blair Cadısı Altyazılı Fragman
6.383 gösterim
İkimizin Yerine - Fragman
5.612 gösterim
Pamuk Prens - Fragman
409 gösterim
Baban Kim? Türkçe Altyazılı Fragman
Uzay Yolcuları Altyazılı Fragman
1.482 gösterim
Elveda Berlin Altyazılı Teaser
Tüm fragmanları görüntüle