Görevimiz Tehlike/Mission Impossible Tarihçesi
20 Aralık 2011 Salı - 13:44

Geçmişi 1960'lı yıllara dayanan Görevimiz Tehlike/Mission Impossible, sinema ve televizyon tarihinde efsane sıfatını hak eden yapımlardan biri olarak günümüze kadar gelmeyi başardı. Tom Cruise'u dördüncü kez Ajan Ethan Hunt olarak seyredeceğimiz Mission: Impossible - Ghost Protocol, bu Cuma vizyona girerken, Oktay Ege Kozak, Görevimiz Tehlike yapımlarını masaya yatırdı...

Önceki Sonraki
1 / 6

Görevimiz Tehlike Dizi

 

1960'lı yıllarda Bond serisinin popülerliği sayesinde patlayan casus dizisi furyasının en başarılı yapımlarından biri olarak, halen süren uzun yaşamına başladı Görevimiz Tehlike / Mission: Impossible.

The Avengers ve Get Smart gibi komediye odaklanan dizilerin aksine Mission Impossible, casus serisi türüne iki yenilik katmıştı: Tek bir casus yerine her biri değişik yeteneklere sahip bir casus takımı etrafında oluşması ve insan derisini taklit eden maskeler ile kendi kendini yok eden teypçalarlar gibi bilim-kurgusal cihazlar kullanması...

Tabii ki Get Smart’da ayakkabı telefonu ve sessizlik konisi gibi absürd cihazlar vardı ama Görevimiz Tehlike zamanına göre (ve hatta halen) cool teknolojisini gayet ciddiye alıyordu. Aktör Peter Graves’in karizmasından güç alan efsanevi Jim Phelps (“Görevin Jim, tabii kabul edersen”) ve takımı, her hafta ellerindeki cihazları ve zekalarını kullanarak ya acımasız bir diktatörü, ya da düşman bir casusu alaşağı ediyorlardı.

Tabi bu noktada ilk diziden beri Görevimiz Tehlike dünyasının baştacı ikonik tema müziğinden bahsetmeden olmaz. Adı söylendiği anda hemen herkesin kafasında mırıldanmaya başladığı o efsanevi müzik, neredeyse varolmayacakmış. Temanın yazarı Lalo Schifrin başka bir müzik kullanacakken prodüktörler tarafından bir kenara attığı müziği kullanmaya zorlanmış.

Bu klasik dizi, 7 sezon devam ettikten sonra ne yazık ki ekranlara veda etti, ama Görevimiz Tehlike maceralarının devamı geldi.

Önceki Sonraki
Yorumları gör

Yorumlar

  • Ethan

    Şahane bir dosya olmuş!

  • filmhastas?

    4. filmi izleyemedim bir türlü..

  • Mr_Iso

    İzleyememen doğal.Çünkü cuma günü vizyona giriyor. :D

En Popüler Fragmanlar
Tenet Altyazılı Fragman
11.836 gösterim
Black Widow Altyazılı Fragman
25.942 gösterim
Top Gun: Maverick Teaser
14.280 gösterim
Anne at 13,000 ft Fragman
2.322 gösterim
Sessiz Bir Yer 2 Altyazılı Teaser
18.723 gösterim
Jungle Cruise Altyazılı Fragman
10.328 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle