2011'in En İyileri!
23 Aralık 2011 Cuma - 11:33

Yıl sonu geldiğinde her mecra kendi kategorisinin 'En iyileri'ni seçerken biz de beyazperde yazarlarına 2011'de en beğendikleri 5 filmi sorduk! İşte Beyazperde gözünden bu senenin yerli-yabancı en iyi, en etkileyici filmleri...

Önceki Sonraki
1 / 8

 

 

1. Bir Ayrılık (Jodaeiye Nader az Simin)

Yılın en güçlü senaryosu. En sahici, en doğal oyunculukları. En dinamik ve kendine dikkat çekmeyen rejisi (Asghar Farhadi). Hem birinci sınıf bir sanat filmi olup hem klasik sinemanın kurallarını uygulamayı iyi bilen, seyirciyi de gözeten ve şaşırtan da bir başyapıt. Açıkça, bu sene Bir Ayrılık’tan daha iyi bir film izlediğimize ya da izleyeceğimize dair herhangi bir argümanı ciddiye almıyorum.

2. Lizbon’un Gizleri (Mistérios de Lisboa)

Bu sene içinde kaybettiğimiz usta yönetmen Raoul Ruiz'in dört buçuk saatlik gövde gösterisi. Akıllara ziyan bir mizansen şöleni. Hikaye anlatıcılığını da senaryosunun asıl derdi haline getiren, yeri geldiğinde kendiyle dalga geçmekten de sakınmayan, bir sinefil için tadından yenmeyecek bir ziyafet.

3. Bizim Büyük Çaresizliğimiz

Aynı kıza aşık olan iki erkeğin dostluğunu, Ankara’yı, büyümeyi, ölümü anlatan pırıl pırıl bir film. Başrollerdeki Fatih Al ve İlker Aksum’un samimi oyunculuklarıyla da kendini sevdiren, Barış Bıçakçı kitaplarındaki naif dünyanın perdedeki karşılığını bulmayı başaran, beni basitçe mutlu eden bir film yapmış Seyfi Teoman

4. Paris'te Gece Yarısı (Midnight in Paris)

Woody Allen’ın en basit romantik komedi kalıplarıyla kendi karakterini birleştirip 1920'ler Fransa’sına yolculuğa çıktığı ve Hemingway'lerle, Fitzgerald'larla, Dali'lerle, Bunuel'lerle muhabbet ettiği bu film, yılın en akıllı ve keyifli filmlerinden biri bana göre.

5. Senna

Hiç ilgilenmediğim bir sporun daha önce tanımadığım bir kahramanı hakkında Asif Kapadia yönetmenliğindeki bu belgesel; Ayrton Senna’nın azimle, hırsla elde ettiği başarıların, Brezilya için nadide bir umut kaynağı haline gelişinin ve genç yaştaki trajik ölümünün hikayesini etkileyici bir kurgu çalışmasıyla aktarıyor. İzlediğim iki saat kırk dakika süren uzun versiyonu, röportaj kısımlarında yer yer sarkmasına rağmen yine de son derece etkileyici olmayı başarıyordu.

Önceki Sonraki
Yorumları gör

Yorumlar

 • Rollercoaster

  Super 8 için yapılan yorumlara katılmam mümkün değil.E.T kapışmak bir yana kopyası olmaktan öteye geçemez.

 • Yiğit M.

  Hayat Ağacı iyi bir film Terrence Malick uzun süredir film çekmiyordu, bu yönetmenin filmleri he zaman adını duyurmuştur

 • kemerlee

  En başta Terra Mallik sonunda yer yüzünden ayrılmış zaten yıllardır tek ayağı toprağa basıyordu uçmuş gitmiş adam oldukça sıkıcı bir surrelist denemeden öte değil filmi.
  Trier ise salgından beri yaptığı en kötü filmi çıkarmış Kristen Dunst oyunculuğuda hiç matah değildi.
  Yılın en büyük fiyaskolarından Hanna'nin listede yer almasıda yazarların sinema zevkini ortaya koymaya yetiyor ve usta diye bahsedilen 2. sınıf bir fransız yönetmenin sınırları zorluyan 4 buçuk saatlik filmini sabırla seğredebilecek insan sayısıda bir elin parmaklarını geçmez türkiyede sinefiller sabır küpü sanıyor galiba arkadaşımız.
  Bana göre 2 senedir tek bir başyapıt çıkmadı dünya sinemasında en son Gözlerindeki Esrardı başyapıt.

En Popüler Fragmanlar
Seberg Orijinal Fragman
1.289 gösterim
Görünmez Adam Altyazılı Fragman
5.300 gösterim
Küçük Şeyler Fragman (2)
721 gösterim
Soul Orijinal Teaser
3.680 gösterim
Güzelliğin Portresi Teaser
3.919 gösterim
Lanetli Kardeş Orijinal Fragman
1.077 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle