Türk Sinemasının Tarih İle İmtihanı!
15 Şubat 2012 Çarşamba - 00:00

Fetih 1453 bu hafta özel gösterimle perşembe gününden itibaren vizyona girerken, biz de tarihi Yeşilçam sinemasında İstanbul'un fethini konu alan Türk filmlerini mercek altına aldık. Murat Tolga Şen eski Türk filmlerini meraklıları için kaleme aldı...

Önceki Sonraki
1 / 11

 

 

 

İstanbul’un Osmanlı İmparatorluğu tarafından ele geçirilişinin destansı öyküsünü anlatan mega bütçeli tarihi epik Fetih 1453 bu Perşembe 14:53’de gösterime giriyor. Yılın en sansasyonel yerli yapımı olarak gösterilen filmin kaderi şimdiden kestirilemez ama sinemamız açısından girişilen en büyük macera denebilir. Ayrıca teknik anlamda pek çok ilki başarıyor.

17 milyon $’lık bütçesiyle Türkiye’nin şimdiye kadar çekilmiş en pahalı filmi. 160 dakikalık süresiyle de en uzun metrajlı Türk filmi unvanına sahip. Filmin kamuoyunda oluşan,  "Constantinapolis’in fethi üzerine yapılmış ilk film" olduğu yanılgısını bir nebze kırmak ve sinemamızın nasıl bir tarih sınavı verdiğini görmek açısından keyifli bir dosyayı Yeşilçam meraklıları ile paylaşmak istedik. Dosyayı hazırlarken kahramana odaklı olan ve tarihi gerçeklerle zayıf bağlar kuran Kara Murat, Malkoçoğlu, Karaoğlan gibi film örnekleri yerine mümkün olduğu kadar olay odaklı filmlere yer vermeyi uygun buldum.

Önceki Sonraki
Yorumları gör

Yorumlar

 • aydinstein

  Hemen bir ek yapalım. Amerika'da yabancı oyuncularla ikincisi de çekildi bu filmin.

 • Gurkan Ateş

  emeği geçen herkesi canı gönülden kutlarım. Başarılarınız devamını dilerim.

 • Murat Maltas

  çok güzel bir filmindibize bu zevki seyri yaşatan herkese tesekkürler. izlemenizi şiddetle tavsiye ederim

 • Murat Yılmaz

  herşey güzeldi de son sahnede ki ayasofya neydi öyle :)?müzik aldı götürdü bizleri...

 • Doğukan G.

  İhtişamı yüksek, ciddi emek verilmiş bir yapım. Oyunculuk daha da iyi olmalı. Yinece tebrikler

 • imermer

  Fargman da bilgisayar efekti çok gözükmekte inşallah gidince güzel bir film seyrederiz...

 • sonata a.

  bugün izledim.gerçekten insanı heyecanlandıran ve zaferimizi tekrardan kamçılayan bir filmdi.çok beğendim şiddetle tavsiye ederim.

 • hassan

  Fetih 1453 17 milyon dolarla Türkiye de yapılmış en pahalı film ünvanını ele geçirdi. Bu filmi Hollywood yapımlarıyla kıyaslamak doğru olmaz ama filmin bazı sahneleri insanın tüğlerini diken diken ediyor.Faruk AKSOY'U yürekten tebrik ediyorum. Buna benzer bir film Aydın ARAKON'UN 1951 tarihli "İstanbul un Fethi" örneğini saymazsak Türkiye de daha önce hiç yapılmadı. Modern teknolojinin kullanıldığı gösterişli ihtişamlı bir film. Böyle şanlı bir tarihimiz varken bunun gibi filmler in sayısı artması gerekiyor ve öyle olacaktır. Sadece bu filmde konu olabilecek en az 25 film çekilebilir. Umarım bu son olmaz ve devamı gelir. Faruk AKSOY Troy, Kingdom of Heaven ve Gladiator de görev yapan bir ekiple çalışmış. 160 dakikalık görsel işitsel bir şölen. Müzik bazen sınırları aşsada aldırış edilmiyor. Vizyon da seyredilesi bir film. İyi seyirler.

 • maraz ali

  fetih filmini çok beğendim, MUTLAKA İZLEYİN DERİM.Ve Yönetmenden malazgirt 1071 ve diğer filmleride bekliyorum.....

En Popüler Fragmanlar
The King's Man: Başlangıç Dublajlı Fragman
Yeni Mutantlar Dublajlı Fragman (3)
Tenet Altyazılı Fragman
17.905 gösterim
Black Widow Altyazılı Fragman
27.961 gösterim
Top Gun: Maverick Teaser
15.076 gösterim
Anne at 13,000 ft Fragman
2.578 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle