Alien-Antoloji!
29 Mayıs 2012 Salı - 00:00

Alien evrenine hoşgeldiniz! Ridley Scott, 1979'da kurduğu sıra dışı bilimkurgu efsanesine 2012'de yine kendi çektiği Prometheus ile geri dönüyor. Film bu cuma vizyona girmeden önce Alien dünyasında neler olup bittiğini Beyazperde ekibi sizler için derledi. İşte filmleri, eskiz çizimleri ve ekipleriyle Aliens!

Önceki Sonraki
16 / 31

Ridley Scott

 

Tasarım ve grafikerlik geçmişiyle televizyon dünyasına reklam filmleri çekerek adım atan Ridley Scott ilk önemli çıkışını Cannes'dan Büyük Jüri Ödülü ile dönen filmi The Duellists ile gerçekleştirmişti. Film yüksek gişe yapmayınca yapımcıları Tristan & Isolde için ikna edemeyen yönetmen, iki ayrı bilimkurgu senaryo üzerinde çalışmaya başlar ve bu projeler 1979'da Yaratık (Alien) , 1982'de ise Bıçak Sırtı (Blade Runner) olarak karşımıza çıkar. Detaylar üzerinde dakikalarca uğraşması, görselliği ve estetiği ustaca algılaması, Scott'un yönetmenlik yönlerini kanıtlarken, uzayda çalışan bilim insanlarının aslında her gün karşı karşıya kaldığı tedirginlik ve korkuları da yansıtması Yaratık filminin gerçekçi tarafını vurgulamaktadır.

Canavar filmini "plastik elbise giymiş aktör"den çok öteye taşıyan Scott'ın Alien'ı sinemada bilimkurgunun ve korkunun baş yapıtı olmaya başarmıştır. Sonrasında gelen daha çizgi altı yapımların (White SquallJane’in Zaferiİyi Bir Yıl) yanı sıra Ridley Scott, GladyatörThelma ve Louise ve Kara Şahin Düştü gibi modern klasiklere imza atmıştır. Yönetmen kendi yarattığı evrene bu sefer Prometheus ile geri dönmenin hazzını yaşıyor.

Önceki Sonraki
Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Aykut Enişte Fragman
3.977 gösterim
Sponsorlu
Malefiz: Kötülüğün Gücü Altyazılı Fragman
4.456 gösterim
It: Chapter 2 Altyazılı Fragman
6.435 gösterim
Judy Orijinal Teaser
528 gösterim
Diego Maradona Orijinal Fragman
1.193 gösterim
Dark Phoenix Altyazılı Teaser (2)
1.968 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle