Buğra Gülsoy Röportajı
13 Kasım 2012 Salı - 13:53

Fatmagül'ün Suçu Ne'nin Vural'ı, Kuzey Güney'in Güney'i Buğra Gülsoy ile, oyunculuk, sinema tiyatro ve diziler üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Önceki Sonraki
1 / 11

M. Pirlanti: Aslen Ankaralısın, Ankara bir tiyatro şehri, orada yetişip başarılı olan çok fazla tiyatrocu var. Sen de tiyatroya Ankara’da mı başladın?

Buğra Gülsoy: Ankara’da şöyle bir şey var aslında. Bütün özel tiyatrolar olsun, İstanbul Devlet Tiyatrosu olsun, Ankara’ya gittikleri zaman daha dikkatli olurlar. Çünkü Ankara ciddi anlamda bir tiyatro seyircisi yetiştirmiştir. Ankara’da insanlar bir ritüel olarak tiyatroya gider. Dolayısıyla ben de giderdim ailemle beraber. Ama ilk nasıl başladı dersen, ortaokulda bir okulda oynamıştım, İngilizce bir oyundu, kendini Superman zanneden bir deliyi oynamıştım. İlk kez sahneye o zaman çıkmıştım. Sonra lise döneminde de edebiyat hocamız doğaçlama olarak bir çalışma yaptırmıştı bize. Sınıfta bir mahkeme kuruldu ve ben avukatı oynamak istedim çünkü o dönem Kardeş Gibiydiler (Sleepers)’ı izlemiş ve çok etkilenmiştim. O zaman hocam çok beğenmiş ve özgüvenimi takdir etmişti ama o orada kaldı ve ben mimarlığı seçtim ve çok severek de okudum Kıbrıs’ta.

H.Kara: Suç ve suçlu psikolojisine olan ilgin oradan mı geliyor?

B.Gülsoy: Evet tabii bilinçaltında o zaman oluşmuş olabilir ama ben sonradan hep araştırdım o konuyu. Sonra Kıbrıs’ta Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde okurken bir arkadaşım vesilesi ile Açık Tiyatro adında bir tiyatro oluşumuna afiş tasarımları yapmaya başladım. Okurken bu tarz işler yapıyordum, tiyatrolara, etkinliklere afiş ve logo tasarımları falan. Bu işler için gidip gelirken, Açık Tiyatro’nun Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ulubatlı bana oyunculuğu denemek isteyip istemediğimi sordu. Önce yok dedim, sonra biraz ısrarcı olunca, olabilir falan dedim.  Orada ilk olarak Ionesco’nun "Kral Ölüyor" oyununda doktoru oynadım. Sonra baktık olacak gibi, Açık Tiyatro’daki maceram başladı. Başladı ama öyle başladı ki, dekorumuzu kendimiz yapıyoruz, ışığımızı kendimiz yapıyoruz, her şeyi! Sonra benim okuldan mezun olacağım sene Mehmet Ulubatlı Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’na müdür oldu ve bana dedi ki; gitmeni istemiyorum, burada kal. Şok bir karar yani. Ben dönüp Ankara’da mimarlık yapacağım derken, bir anda, hislerime de çok güvendiğimden, tamam dedim, kalıyorum. Sonra Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’nda sözleşmeli oyuncu olarak kaldım ve oyunculuğu pratikte ustamdan öğrenmeye başladım. Her oyun bana başka bir şey kattı ve okul gibi oldu.

Önceki Sonraki
Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Dune: Çöl Gezegeni Altyazılı Fragman
12.432 gösterim
The Father Orijinal Fragman
2.135 gösterim
The Nest Fragman
964 gösterim
Ölmek İçin Zaman Yok Altyazılı Fragman (2)
1.335 gösterim
The Batman Altyazılı Fragman (2)
18.752 gösterim
Ammonite Fragman
1.271 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle