24. Ankara Film Festivali'nden Söyleşiler!
17 Nisan 2013 Çarşamba - 09:58

Bu sene 15-24 Mart tarihleri arasında düzenlenen 24. Ankara Uluslararası Film Festivali'nin sponsorları arasında yer alan Beyazperde.com, festivali yerinde takip etme fırsatı buldu. Ankara'da olduğumuz sürece sohbet etme imkanı bulduğumuz Şimdiki Zaman ve Evdeki Yabancılar film ekipleri sorularımızı yanıtladılar. Bir festival daha geride kalırken, keyifli röportajları ve Tepenin Ardı film söyleşisinden notları sizin için derledik. Geç olsun, güç olmasın!

Önceki Sonraki
1 / 30

Belmin Söylemez

 

Belmin Hanım siz daha önce belgesel çalışmalarınızdan tanıyoruz. Bu ilk uzun metrajlı filminiz. Neden bu konuyu seçtiniz, neden fal ve neden gitmek?

Belmin Söylemez: İlk başta aslında ‘gitmek’ kavramı üzerinden ortaya çıktı. Bu benim ve arkadaşlarımın yaşadığı bir şey aslına bakarsanız. Özellikle işsiz olduğumuz ve parasız olduğumuz, hayatla ilgili umutsuz olduğumuz anlarda yurtdışına gitme fikri hep düşündüğümüz şeylerden biriydi. Hatta ben böyle bir girişimde bulundum. Bazı arkadaşlarım girişimle kalmadılar ve gittiler. O süreçleri yaşarken de bunu filme dönüştürme fikri ortaya çıktı. Bir arkadaşımın yurtdışına gitmeye çalışırken yaşadıklarını gözlemlemem de etkili oldu tabii. Bu projeler zamanla gelişti ve bu hale geldi, Şimdiki Zaman’a dönüştü. Fal konusu ise benim hayatımda çok önemli bir yere sahip olan bir şey. Çünkü anneannem ve annem çok iyi fal bakarlardı bu yüzden büyürken hep falları dinleyerek büyüdüm. Daha sonra arkadaşlarımla birbirimize fal bakmaya başladık. Daha çok umut aradığımız dönemlerde fal bize bir eğlence haline gelmeye başladı. Fal bakmayı birbirimizi avutmanın, özlemlerimizden bahsetmenin bir yolu olarak görmeye başladık.

Önceki Sonraki
Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Dune: Çöl Gezegeni Altyazılı Fragman
24.988 gösterim
The Father Orijinal Fragman
4.456 gösterim
The Nest Fragman
2.357 gösterim
Ölmek İçin Zaman Yok Altyazılı Fragman (2)
2.465 gösterim
The Batman Altyazılı Fragman (2)
19.820 gösterim
Ammonite Fragman
1.776 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle