24. Ankara Film Festivali'nden Söyleşiler!
17 Nisan 2013 Çarşamba - 09:58

Bu sene 15-24 Mart tarihleri arasında düzenlenen 24. Ankara Uluslararası Film Festivali'nin sponsorları arasında yer alan Beyazperde.com, festivali yerinde takip etme fırsatı buldu. Ankara'da olduğumuz sürece sohbet etme imkanı bulduğumuz Şimdiki Zaman ve Evdeki Yabancılar film ekipleri sorularımızı yanıtladılar. Bir festival daha geride kalırken, keyifli röportajları ve Tepenin Ardı film söyleşisinden notları sizin için derledik. Geç olsun, güç olmasın!

Önceki Sonraki
18 / 30

Evdeki Yabancılar

 

Evdeki Yabancılar sizin beraber imza attığınız ilk uzun metrajlı iş bildiğimiz kadarıyla?

Ulaş Güneş Kacargil: Evet beraber ilk uzun metrajlı filmimiz. Öncesinde belgeselimiz, kısa ve orta metrajlı filmlerimiz de var.

Sizi ilk kez tanıyacak olan takipçilerimiz için biraz kendinizden bahseder misiniz? Sinema serüveniniz nasıl başladı, nasıl girdiniz bu yola?

Dilek Keser: Ben İstanbul Üniversitesi’nde Radyo-TV okudum. Okuldayken sinemaya ilgim vardı ama setleri görüp ne yapmak istediğime öyle karar vermek istiyordum. Bir süre reklam sektöründe çalıştım. Biraz ağır gelmeye başladı. Zaten bende eğitimimi devam ettirmek istiyordum ve yurtdışına gidip 1 yıl ABD’de yaşadım. Orada sinema ve fotoğraf üzerine dersler aldım. Döndükten sonra artık yönetmenlik adına kendimi hazır hissettiğimi düşünüyordum. Tam da bu sıralarda Güneş ile tanıştık. Onun bir hikâyesi vardı ancak ne zaman yapılı, nasıl yapılır hiçbir şey net değildi. Bende sinema filmi yapmak istiyordum ve projeyi birlikte geliştirmeye ve hayata geçirmeye karar verdik.

Ulaş Güneş Kacargil: Ben aslında çok uzun yıllar müzik üzerine eğitim aldım. Ortaokul yıllarından itibaren hep müzik bölümlerinde okudum. Üniversitede de kompozisyon bölümünde okudum. Film müziklerini zaten çok seviyordum ve böylece sinemayla tanışmış oldum. Sonrasında ise bu işi yapmak istediğimi anlayınca yüksek lisansta Bilgi Üniversitesi’nde Sinema-TV eğitimi aldım. Aslında Evdeki Yabancılar benim bitirme tezimdi. Sonradan Dilek’le birlikte 3 yılda bu senaryoyu geliştirdik.

Dilek Keser: Bir yandan senaryoyu geliştirirken diğer yandan da yapım aşamasını planladık. Her iki süreç birbirine paralel gitti aslında.

Ulaş Güneş Kacargil: Konu itibarıyla da mübadeleyi işlediğimiz için böyle uzun sürdü. Evdeki Yabancılar tam anlamıyla bir mübadele filmi değil ancak konularından ya da temalarından bir tanesi bu olduğu için ciddi bir araştırma sürecine ihtiyaç duyduk. Hem akademik hem de sözlü tarih araştırmaları yapmamız gerekiyordu.

Önceki Sonraki
Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Dune: Çöl Gezegeni Altyazılı Fragman
24.851 gösterim
The Father Orijinal Fragman
4.425 gösterim
The Nest Fragman
2.329 gösterim
Ölmek İçin Zaman Yok Altyazılı Fragman (2)
2.426 gösterim
The Batman Altyazılı Fragman (2)
19.773 gösterim
Ammonite Fragman
1.747 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle