Hüseyin Tabak Röportajı!
16 Mayıs 2013 Perşembe - 17:11

Fikir başka başka olmasa, yaşanır mı şu dünyada? Yarattığı eserin sarıp sarmalayan doğallığı ve seyircisine yerleşen duygusu bir yana, yönetmeninin enerjisi ve içtenliği ayrı yana… Güzelliğin On Par’ Etmez’in, 49. Antalya Altın Portakal dahil olmak üzere katıldığı pek çok festivalden ödüllerle dönen yönetmeni Hüseyin Tabak ile Ceylan Özçelik Konuştu! Festivallerden sonra bu hafta vizyona giren film, bu toprakların kanlı meselelerinden yola çıkıp bir çocuğun umut dolu yüreğinden bakıyor...

Önceki Sonraki
1 / 9

Güzelliğin On Par’ Etmez

 

Güzelliğin On Par' Etmez...'i konuşmaya Aşık Veysel ile başlamak gerek. Ana karakterin adı Veysel ve filmin merkezinde bir şiir var. Şiirle, türkülerle bağınızı anlatır mısınız?

Hüseyin Tabak: Ben türkülerle büyüdüm. Maraş’ın Kaşanlı köyünden geliyorum. Bizim köyde çok ozan var. Ozan Emekçi var, Aşık Meçhuli var. Mahzuni Şerif komşu köyde doğmuş büyümüş, saz çalmayı bizim köyde öğrenmiş. Ben Almanya’da doğup büyümeme rağmen bizim evde onların türküleri çalınır, söylenirdi. Senaryo yazarken çoğu zaman türküler dinlerim. Ahmet Kaya’yı çok dinlerim.

Bir dahaki filme Ahmet Kaya bekliyoruz o halde...

Hüseyin Tabak: Bir dahaki filmde Ahmet Kaya da olacak. İşte bu senaryoyu düşünürken, bir gece Aşık Veysel dinliyordum. Zaten bir şiir arıyordum. Karakterleri bir şiirin bağlayacağı baştan belliydi ama hangisi olacağını bilmiyordum.

Önceki Sonraki
Yorumları gör

Yorumlar

En Popüler Fragmanlar
Aykut Enişte Fragman
19.022 gösterim
Sponsorlu
Terminatör: Kara Kader Orijinal Fragman
Bir Zamanlar... Hollywood'da Altyazılı Fragman (2)
188 gösterim
Yeti Efsanesi Dublajlı Fragman
Oyuncak Hikayesi 4 Dublajlı Fragman
Freaks Orijinal Fragman
Tüm fragmanları görüntüle