Beyazperdem
  • Arkadaşlarım
  • Sinemalarım
  • Hızlı Puanlayıcı
  • Koleksiyonum
  • Hesabım
  • Yarışmalar
  • Çıkış
Fanboys
BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
3,0
Ortalama
Fanboys

Vizyon Ötesi: Fanboys

Ayşegül Kesirli
"Yıldız Savaşları," George Lucas'ın hayatımıza kattığı en değerli ve anlamlı film serilerinin başında geliyor. Dünya çapında yüz binlerce fanatiği bulunan ve adına konferanslar, toplantılar, şölenler düzenlenen "Yıldız Savaşları"nın, fanatikleri üzerinde yarattığı hayranlık ve bağımlılık bile başlı başına bir filme konu olabiliyor. Genç sinemacı Kyle Newman yönetmenliğindeki "Fanboys" da, "Yıldız Savaşları"nın sinemaseverler üzerindeki ruhani etkisini merkezine alan filmlerden biri.

"Yıldız Savaşları: Bölüm I - Gizli Tehlike"nin gösterime girdiği 1999 senesinde geçen "Fanboys," serinin tutkunu beş arkadaşın hikayesini anlatıyor. Filmde her şey, lise yıllarından sonra en yakın arkadaşları Linus, Hutch, Windows ve Zoe ile kopan Eric'in eski dostları ile yeniden bir araya gelmesi ile başlıyor. Bu buluşmanın ardından büyük bir heyecanla "Yıldız Savaşları: Bölüm I - Gizli Tehlike"nin gösterime gireceği tarihi beklemekte olan Linus, Hutch ve Windows, Linus'ın hastalığının etkisiyle Eric'in gündeme getirdiği eski bir plana uyarak harekete geçiyorlar. Skywalker Ranch'e gidip, film gösterime girmeden bir kopyasını çalmaya karar veren dörtlü, kendilerini Amerika'nın bir ucundan diğer ucuna uzanan zorlu ve macera dolu bir yol hikayesinin içinde buluyorlar.

"Yıldız Savaşları"nı hedef alan zekice esprilerle süslü "Fanboys"un, George Lucas'ın efsanevi serisine itafen yapılmış en iyi film olduğu söylenemez. Öyküsel açından izleyenlere özgün bir gidişat sunmayan filmin hikayesi, yer yer klişe bir surete bürünebiliyor. Ancak senaryo yazarları Ernest Cline ve Adam F. Goldberg'ün karakter yaratmadaki başarısı, filmin öyküsü ile "Yıldız Savaşları" serisini iç içe geçiren hınzırlıkları ve serinin hayranlarını gülmekten kırıp, geçiren sürpizleriyle "Fanboys," hayli eğlenceli bir film haline geliyor.Kyle Newman'ın ikinci uzun metraj çalışması olan film, zaman zaman "Yıldız Savaşları" fanatikliğini fazlasıyla karikatürize etse de, serinin hayranlarına nasıl bir hayal dünyası vaat ettiğini elinden geldiğince gözler önüne sermeye çalışıyor. "Yıldız Savaşları"nın fantastik alemini kendi dünyalarından daha heyecanlı bulan, bu nedenle de içinde yaşadıkları zamanın 'yetişkinlere' özgü gerçekliğinden istifa eden karakterlerin ruh halleri, gizliden gizliye filmin gidişatına yayılıyor. Fiziksel dünyanın acımasız kurallarından çok, "Yıldız Savaşları" evreninin fantastik yasalarına saygı duyan karakterlerin gündelik gerçekliğe meydan okuyan davranışları "Fanboys"a eğlenceli olduğu kadar aykırı bir hava katıyor.

Bütün bunların yanında, gidişat boyunca Eric'in babasıyla yaşadığı sorunların Darth Vader-Luke Skywalker mücadelesini aynalar biçimde yansıtılması, orijinal "Yıldız Savaşları" serisinde rol alan bazı oyuncuların hikaye içerisinde bir görünüp, bir kaybolması ve "Yıldız Savaşları" fanatikleri ile "Uzay Yolu" fanatiklerinin akıl almaz mücadelesi "Fanboys"un izleyenlerin yüzlerini gülümsetmesine yetip, artıyor.

Diğer yandan, daha önce de söylediğimiz gibi Kyle Newman'ın filmi, bugüne kadar "Yıldız Savaşları" serisine itafen yapılmış en iyi çalışma değil. Bunun nedeni çoğunlukla gidişatın Linus'ın hastalığını gündeme taşıyarak seyredenlerle dramatik bir ilişki kurmakta ısrar etmesi. "Fanboys," öyküsünü sadece karakterlerin "Yıldız Savaşları" uğruna kalkıştıkları absürt olaylar üzerine kurduğu takdirde, Judd Apatow'un mutfağında yetişmiş yetenekli oyuncu kadrosu, başarılı prodüksiyonu ve espri gücüyle modern bir klasiğe dönüştürebilir. Ancak senaryo yazarlarının, Linus'ın hastalığını karakterlerin Skywalker Ranch'e olan yolculuğunu tetikleyen ana unsur olarak sunmaktaki ısrarı ne yazık ki filmin temposunu düşüren bir karar.

Bununla birlikte, tüm lise arkadaşlarının "Yıldız Savaşları: Bölüm I - Gizli Tehlike"yi izlemeye ömrü yetmeyecek Linus için yeniden bir araya gelip, maceralı bir yolculuğa atılmasını vurgulayan filmin, "Yıldız Savaşları" hayranlığının birleştirici gücünü başarıyla ön plana çıkardığını da söyleyebiliriz. Linus'ın öyküsü filmin içinde zaman zaman iğreti dursa da, "Yıldız Savaşları" serisini fanatiklerinin zihinlerinde canlı tutanın sadece birlik ve beraberlik duygusu olduğunu vurgulamak için oldukça önemli. Bu nedenle de katlanılmaya değer.
Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

Yorumlar

Yorumları göster
Back to Top